Minkälaiset akut ovat parhaita mökille aurinkosähköjärjestelmään? Sopiiko 230 ah:n starttiakut, 4 kpl?
Akut aurinkopaeeleille
8
184
Vastaukset
- Anonyymi
Outo aloitus
Onko tarkoitus, että akut jäävät oman onnensa ja aurinkopaneelien varaan vai saatko niille ylläpitolatausta jostakin?
- Anonyymi
Mökillä on 4 kpl paneeleita (85 A) ja 4 kpl 180 akkuja. Akut hankittu V. 2015. Mökki on talvet kylmillään ja akut jäteän syksyllä agrikaatilla ladattuun tilaan. Menneen kesän syyspuolella alkkujen latautuminen heikkeni vaikka aurinkoa riitti. Minulle kerrottiin että starttiakut olisi pitkäikäisempiä. Onko kokemuksia?
Kaikki akut kestää melko hyvin käyttöä, jos jännitteen vaihteluväli sekä latauksessa että purkauksessa on aina tarkassa seurannassa.
Vielä paremmin tuntuu kestävän cyclic use trukkiakut - eivät ole kovin paljon käynnistysakkuja kalliimpia mutta jonkin verran hintavampia. Yuasan cyclic use akut on käytössä tällä hetkellä. eBayn kautta olen tilaillut mutta varmaan löytyy jostain kaupastakin. Muunkin merkkisiä trukkiakkuja on.
Jos akut jää talven ajaksi mökille ja käyttämättä, se voi vaikuttaa kestävyyteen.
Jälleen eBaysta saa tilattua muutamalla kympillä de-sulfator nimisen laitteen, jonka pitäisi pidentää akun kestoa - etenkin keväällä tekisin de-sulfatoinnin pitkään varastoituna olleelle akulle.- Anonyymi
Kiitos vinkistä.
- Anonyymi
Lithium akut ovat parhaita
https://www.swenergia.fi/offgrid/victron-tuotteet/lithium - Anonyymi
Hyytelö akut ei halkea pakkasessa vaikka menisivät tyhjäksi. Startti akujen riskinä on jäätyminen, kun menevät tyhjiksi. Kaikkien akkujen elinkaari on rajallinen, hyytelö akuissa on se hyväpuoli että ne ovat huoltovapaita. Lisäks ne ovat tarkoitettu juuri ko. käyttöön.Akkujen varauksen ja kunnon saa selville luotettavasti vain kuormitus testillä. On erillaisia mittaus laitteita jolla voidaan mitata akuujen kuntoa exct. Mutta se vaatii jo vähän enemmän perhtymistä.
- Anonyymi
Älkää viitsikö turhia aloituksia tehdä, Anterolla on akkuja jotka kestää isältä pojalle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk1025694Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6573739SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1133062Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no3452901"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1341946Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6861844Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti171661Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4871463Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re261461Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .2291141