Nyt kun Koiviston liikenne on omistajana lopettanut hyvin toimineen Onniriderin Porvoon ja Helsingin välillä, on ollut itselleni edullisinta matkustaa Porvoon Liikenteellä (myös Koiviston omistama), koska ei tarvitse ajaa Kamppiin asti.
Tänään ajattelin kerrankin lopettaa työt jo neljältä, ajaa HSL:n bussilla Kamppiin, tehdä ostokset ja lähteä vielä 17.08 bussilla Porvooseen, jossa ehtisin vielä viimeiseen Huhtisiin lähtevään paikallisbussiin klo 18.20.
Tietenkään ei mennyt niin!
Painavine ostoksineni kyllä 17.08 bussiin, vaan sepä hyytyikin matkalle (ei kuskin vika). Kuski hoiteli mallikkaasti jatkon, joka Söderkullan kautta kulkeneessa bussissa.
Ja itseltä jäi pääsy seuraavaan, ja viimeiseen paikallisvuoroon.
Kuinka paska bussifirma edes voi olla? Perunut suuren osan paikallisvuoroista jo muutenkin, Helsingistä tulevat vuorot eivät useimmiten sovi paikallisvuorojen aikatauluihin jne.
Kuinka te kehtaatte? Mutta kyllähän te kehtaatte!
Porvoon/Koiviston liikenne
13
664
Vastaukset 13
- Anonyymi
Kyllä sitten helpottaa, kun saadaan puolen tunnin junayhteys Helsingin ja Porvoon välille! (vitsi)
- Anonyymi
Kerran Porvoon Liikenteen bussissa ladatessani matkakorttia matkat latautuivat kortille, mutta siitä ei veloitettu. Myöhemmin Porvoon Liikenteestä soitettiin (saivat numeroni ilmeisesti matkakortin tiedoista), että heille olisi helpointa, jos vanha kortti vaihdettaisiin uuteen ja menisin tekemään sen Matkahuollossa (heidän siirrettyä ennen epäonnistunutta latausta vanhalla kortilla olleet matkat uudelle kortille). Eikä puhettakaan mistään hyvityksestä. Että sellaista bussifirmalähtöistä asiakaspalvelua.
Melkoista vedätystä on Porvoon paikallisliikenteen kertalipun sisältyminen Prv-Hki kertalipun hintaan 9e. Siis jos ei tarvitse paikallisliikennettä, niin silti maksat. - Anonyymi
Miksi kaikissa busseissa ei ole turvavöitä? Lakihan pakottaa käyttämään niitä, kuka saa sakot, jos tulee tarkastus ja ei ole turvavöitä?
- Anonyymi
AP tässä, samaa ihmettelen. Ja miksi ne ilman turvavöitä olevat bussit ovat liikenteessä juuri hektisimpään aikaan, esim. arkiaamuina alkaen klo 7?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
AP tässä, samaa ihmettelen. Ja miksi ne ilman turvavöitä olevat bussit ovat liikenteessä juuri hektisimpään aikaan, esim. arkiaamuina alkaen klo 7?
Moottoritieliikenteessä pitäisi kyllä olla bussit, joissa on turvavyöt? Miksi Kilpilahden yhtiöt eivät vaadi tällaista turvallisuutta, kun muuten sen väitetään olevan yhtiöille tärkeää. Hankinta - tehkää jotain!
Kauheita inisemään. Helppo ruikuttaa pikku asioista ku periny talon ja pikkusen rahaa. Te Porvoon pellet,pitäis tulla läiskimään päin näköä.
- Anonyymi
AP tässä. Ehkäpä nyt kannattaisi kuitenkin se toisten syytteleminen lopettaa?
Sinulla ei ole mitään faktaa esittää, mutta syytteleminen onnistuu tuosta vain? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
AP tässä. Ehkäpä nyt kannattaisi kuitenkin se toisten syytteleminen lopettaa?
Sinulla ei ole mitään faktaa esittää, mutta syytteleminen onnistuu tuosta vain?Onko näin
- Anonyymi
Useamman kerran Porvoon moottoritiellä on Porvoon liikenteen bussi ajanut yli (ajoneuvokohtaisen) nopeusrajoituksen 100 km/h. Eri säännöt kuin muilla?
- Anonyymi
VAi kulkee bussit liian lujaa.
Hyviä kuljettajia siinä firmassa, onnibus jäi aina eräällä iltapäivävuorolla kuin tikku paskaan, kun Porvoon liikenteen auto kulki liikenteessä kuin unelma. - Anonyymi
Porvoon Liikenne Oy:n nimen vaitaminen vireillä Koiviston Auto Porvoo Oy:ksi (lähde jlf.fi).
- Anonyymi
Ilmeisesti Koiviston Auton ostettua Helsingin Bussiliikenteen seurauksena on nykyään Porvoossa kaikenkirjava lähiliikenteen (HB:n vanha) bussikalusto. Surkeaa jo ihan kaupunkikuvan kannalta, eikä helpota matkustajillekaan oikean bussin tunnistamista. Näinköhän bussien ulkonäköä yhdenmukaistetaan vai keskittyykö pääomasijoittaja omistajana kulukarsintaan ja KA:n virittämiseen myyntikuntoon ?
- Anonyymi
Varmahkolta vaikuttavaa huhua, että 3.6. Porvoon Liikenteen vanhat 861/863 moottoritievuorot muutetaan Porvoo-Helsinki Megalinjaksi F77, jolla näillä näkymin Matkahuollon sarjaliput eivät kelpaa. Välinpitämätön suhtautuminen asiakkaisiin saanee siis jatkoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1651101En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44737Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.135707Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27703- 44669
- 67625
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164592Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l199591Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36580Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52580