minkä ikäisenä olette ottaneet vauvan kylpylään mukaan uimaan?Kannattaako odottaa kunnes oppii kävelemään,vai voiko ottaa jo aiemmin mukaan?Miten selviätte pesuista ym.siellä?Kylpyläreissua suunnitellaan ....
vauva kylpylään
uimaan
91849
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vauva mukaan vaan. Meillä kaikki lapset ovat olleet vauvoina kylpylässä, se on tosi kiva kun se vesi on niin lämmintä.
Helposti siellä vauvan kanssa selviää. Siellä saunat ja pesutilat on niin lähellä allasta, että puolison kanssa yhteis tuumin hoituu vauvakin siinä samassa. Vauva suihkuun äidin tai isän kanssa, ja pestyä vie vauvan toiselle hoiviin altaalle kun itse käy saunassa.
Otatte altaalle vaikka lapsen istuimen, jossa voi lökötellä tai ottaa nokoset välillä, ja maitopullot ym eväät, jotka sitten allasbaarin henkilökunta lämmittää.
Meillä olli vauva (4 kk) mukana kylpylässä. Uimassakin käytiin. Meillä oli huone samassa rakennuksessa kuin allasosasto, joten varsinaiset pukemiset voitiin hoitaa omassa huoneessa. Uimaan mentiin uikkarit ja kylpytakit päällä. Vauva oli minun mukanani naisten suihkuhuoneessa. Siellä oli aina joku mukava "mummu", joka piti mielellään meidän pikkuista sylissä sen aikaa kun minä peseydyin.
tyhmä kysymys tähän väliin...miten pystytte kontrolloimaan, ettei vauva kakkaa tai pissaa altaaseen? sama juttuhan se on vauvauinnissakin..
Pienet lapset pissaa veteen joka tapauksessa uimahalleissakin. Ja sitä tekee jotkut aikuisetkin ja vanhukset ja kehitysvammaisetkin, jotka siellä uivat. Ja syömisen jälkeen ei heti kantsi mennä uimaan ja kyl sen huomaa koska alkaa tulla...!
..niitä ole olemassa sellaisia uimavaippojakin?
meidän tyttö ei ole kylpylässä ollut mutta uimahallissa kyllä..noin puolivuotiaana ja ai että oli ihanaa. Reippaasti mukaan vaan!
Lahkeelliset uimapuvut ovat suositeltavia ellei jopa pakollisia vauvauinnissa! Pysyy kakka paremmin lahkeessa!
suojata korvat hyvin, lapset saa helposti bakteeritulehduksia niistä likaisista vesistä, ja ärhäköitä pöpöjä ovatkin.
Ehkäpä hölmö kysymys, mutta meiltä on kysytty useaan otteeseen "joko vauva on päässyt uimaan". Vauvauintiin ei menty, oli liian kallista budjetillemme. Mieli tekisi kuitenkin uimaan uimahalliin tai kylpylään. Kokemuksia tahtoisin kuulla ihan siitä altaassa olosta konkreettisesti ja muusta. Vauvamme on siis puolivuotias.