Eli jos henkilö vaihtaisi vanhan A-alle 1000V pätevyyden nykymuotoon niin mihin se rinnastuisi?
Mihin rinnastetaan vanha A-pätevyys alle 1000V nykyään
8
525
Vastaukset
- Anonyymi
Rinnastuu parhaiten palstan aktivointiin
- Anonyymi
Apuasentaja
Työharjoittelija
Vanhempi rane
Aktiivimallin asentaja- Anonyymi
A2 eli alle 1000V rinnastuu nykyään 2-pätevyyteen. Jos on paperilla esitettävää työkokemusta 1000V/1500V töistä tarpeeksi niin voi saada rajoitetun 1-pätevyyden.
Jos taas on sähkö-amis jääny kesken liian vaativana kuten Ranella, niin ei o hajuakaan pätevyyksistä.
- Anonyymi
Oletko tehnyt asennuksia joillakin A-asennusoikeuksilla ja nyt sitten Tukes on kysellyt törppäilyjesi laillisuuden sekä turvallisuuden perään.
A-oikeudet sai aikoinaan vuoden 1996 loppun asti vaihtaa joko S1 tai S2 pätevyyteen, riippuen työkokemuksesta. Tänä päivänä ei mitään A-oikeuksia ole olemassa eikä täten mitään A-oikeuksia voi "vaihtaa".
Saithan sinä aikoinasi jo 1980-luvun aikana vanhalta setiltä kirjeitä, joissa Sinulta vaadittiin toimitettavaksi työtodistuksia ja muita todistuksia jossa todistit olevasi työskennelly sähkötöissä. Toimititko noita aikanaan ? Vanha seti sanoi aikoinaan ( 1980-luvulla ) irti Sinunkin A-oikeutesi.- Anonyymi
Aiemmat, ennen vuoden 1996 lakimuutosta myönnetyt pätevyystodistukset A, B, C, D ovat edelleen voimassa annetussa laajuudessaan. (Tukes)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aiemmat, ennen vuoden 1996 lakimuutosta myönnetyt pätevyystodistukset A, B, C, D ovat edelleen voimassa annetussa laajuudessaan. (Tukes)
Niinhän nuo ikuistenlupien miehet väittävät. (Tukes)
- Anonyymi
A-oikeudella saa juoda pubissa A-kaljaa.
- Anonyymi
Savolaiselle "sähkömiehelle" voisi olla mukava ja yllättävä tietopläjäys, jotta Eduskunta on sähkölain säätäessään antanut ministeriölle ( KTM ) oikeuden päättä sähköluvista.
Tuossa päätöksessään KTM vuodelta 1996 on sitten antanut päätöksen sähköluvista: https://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/1996/19960516
Nyt putosivat silmät päästä vankilajermulta. Tervetuloa tänne Helsinkiin. Täälläkin Uusix-verstailla ovat rähisevät ja vittuilevat vankiläjätkät viella vuonna 2013 ylpeilleet jotta heillä on B-oikeudet sähköasennustöihin asennusten osalta.
Terveisiä maailman tärkeimmille jätkille sinne Uusix-verstaille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2213223Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3492896Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.761820Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601738Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?581624- 1221416
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121413Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4401303Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171300- 1081294