Blind horror

Anonyymi

Olen katsellut NatGeo:n ohjelmaa "Lentoturmatutkinta". Esitellyistä onnettomuuksista tulee aina mieleen, että kun koneelle jotain tapahtuu, lentäjät alkavat arvailla, onko vikaa vasemmassa vai oikeassa moottorissa ja monessako moottorissa. He eivät näe, pyöriikö se, palaako se vai onko se kokonaan pudonnut ja miltä puolen. Onko ihan mahdotonta laittaa ohjaamoon kamera, josta lentäjät näkevät moottorit ihan omilla silmillä?! Mittarit kun pakkaavat mennä epäkuntoon samassa jysäyksessä. Kun nykyään ei uskalleta avata matkustamon ovea että joku kävisi katsomassa ikkunasta kummallekin puolelle, jotain tarttis tehdä. Lentäjät lentävät muutenkin ihan pussissa, mittareita tuijottaen, he eivät osaa sanoa esim. kun kone kallistuu, että mihin päin kun he eivät näe horisonttia. He voisivat yhtä hyvin istua keskusvalvomossa maan päällä ja ohjata konetta tietokoneella etänä. Ja valvottavia mittareita on ihan liikaa, jotain elintärkeää jää kriisitilassa huomaamatta.

1

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ihan kannata kaikke uskoa mitä näkee noissa ohjelmissa, ne ovat vahvasti dramatisoituja. Kyllä lentäjä näkee mittareista onko kyseessä oikea vai vasen, se lukee niissä, ja ne ovat siinä järjestyksessä myös. Mittareista näkee myös pyöriikö moottori ja mikä on sen tehontuotto. Moottorin tulipalosta tulee myös hälytys ohjaamoon.
      Lentäjäkoulutuksessa opetetaan, että luota keinohorisonttimittareihin, ihmisen aistit menee sekaisin pimeässä kovin helposti.
      Tuo kamera-ajatus olisi kyllä hyvä, sille olisi myös käyttöä kun ei ole varmuutta onko laskutelineet ulkona vai ei.
      Se on kurjaa huomata noista lentoturmatutkintaohjelmista, että lentotoiminnassa on ihminen pääsääntöisesti se heikoin lenkki ja turman aiheuttaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      81
      2886
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      80
      2376
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2218
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      17
      2157
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1666
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      11
      1463
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1257
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1120
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1054
    Aihe