Kissan ummetus

Anonyymi

Onko kokemusta kissan ummetuksesta? Kakkaa ei tule....

3

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko kissa vanha, syökö vain kuivamuonaa, saako liian vähän nestettä/vettä, liikkuuko vähän? Koikeile ravinnon vaihtoa. Syötä märkäruokaa ja tarkkaile että juo tarpeeksi vettä. Vesi pehmittää kakan rakenteen ja kissa pystyy suolen sisällön helposti ulostamaan. Jos vain tulee kivikovia papanoita silloin tällöin ja ummetus on jatkuvaa, pitää kissa viedä eläinlääkärin tutkittavaksi. Ummetus pitäää katkaista joko muuttamalla ravintoa taikka ummetuslääkityksellä. Kissa kärsii ummetuksesta. Eläinlääkäri voi suositella ummetukseen kuuluvaa ravintoa mitä yleensä myyvät eläinklinikalla.

    • Anonyymi

      Risiiniöljystä (saa apteekista) voi olla apua. Oma kissa syö sitä suoraan sellaisenaan (annan ruiskulla) tai voi sekoittaa ruokaan. Sekoitan raksujen sekaan myös usein vettä, kaveri syö ne silti.

    • Anonyymi

      Lääkeruikulla vettä suuhun, jos ei muuten juo riittävästi. Juomaveteen voi lisätä myös apteekista saatavaa Nutrisal-jauhetta. Apteekista parafiiniöljyä, sitä 1 ml/painokilo. Tai samalla annostuksella Levolacia. Levolac ei vaan tepsi ihan yhtä hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      65
      5225
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2246
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      112
      2188
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1895
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1829
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1760
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1184
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      255
      1139
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      48
      1041
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      961
    Aihe