Itseäniolenkiittänyt

Anonyymi

Tuntuu olevan väki varpaillaan nyt kun kerrankin on kunnajohtaja joka saa suunsa auki. Hienoa Pekka! Kun vain olisi uskallusta pistää kehittämisytiön osalta pillit pussiin ja siirtää homma elinkeioasiamiehen hoitoon. Muualla tämä on jo tajuttu. Hyvä tyyppi saa aikaiseksi enemän kuin kymmenen puuhastelijaa. Siellä on hyvä yrittää lehtien palstoilla puhua oman työnsä puolesta ja itseään kiitellä. Totuus kuitenkin on että kehittämisyhtiö syö enemmän kuin tienaa ja homma on niin salaista että juuri ja juuri itse tietävät mitä tekevät. Kyllä kai sitä gallupeissakin pärjätään kun kysytään asiaa vain siltä omalta sisäpiiriltä. Vaan totuus on toinen. Tämmöisiä hyvävelikerhoja ei ole syytä enää veronmaksajien rahoilla pyörittää.

6

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asia on juuri näin, toivottavasti kj. tetee tarvittavat toimenpiteet kunnan parhaaksi ja lopettaa kehitysyhtiön leikkimisen kunnassa, jonka saavutukset ovat hyvinkin kyseenalaisia.

    • Anonyymi

      Kehittämisyhtiössä on "yrityskehittäjinä" kaksi naisvirkailijaa.

      Miten hyvin on kehitystyö kehittynyt ? Onko pulahtanut paljonkin uusia firmoja kehittämisen tuloksena ?

      • Anonyymi

        Yrityskenttään suhteutettuna neljä vakituista työntekijää on järkyttävän suuri määrä.
        Mitkä ovat yhtiön saavuttamat tulokset?
        Verot valtion maksettaviksi ja puuhastelu/sumplinta kuntaympyröissä on näkynyt ulospäin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yrityskenttään suhteutettuna neljä vakituista työntekijää on järkyttävän suuri määrä.
        Mitkä ovat yhtiön saavuttamat tulokset?
        Verot valtion maksettaviksi ja puuhastelu/sumplinta kuntaympyröissä on näkynyt ulospäin?

        Vitsihän tämä Kehittämisyhtiö on ollut koko olemassaolo ajan. Pöhinästä on puhuttu ja visioita tehty. Sattuu vaan olemaan kepun suojeluksessa ja suojatyöpaikkana tarvitseville. Olisi erityistilintarkastukselle mielenkiintoinen tapaus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vitsihän tämä Kehittämisyhtiö on ollut koko olemassaolo ajan. Pöhinästä on puhuttu ja visioita tehty. Sattuu vaan olemaan kepun suojeluksessa ja suojatyöpaikkana tarvitseville. Olisi erityistilintarkastukselle mielenkiintoinen tapaus.

        Muistini mukaan joskus oli isoa touhua kehittämisessä Kehitysyhtiössä, kun ne hommasi niitä sirkkelisahureita sinne Humpin alueelle kymmenkunta, lähelle Hongan tehdasta.


        Puuta sahattiin terän leveydeltä ja erilaisia lautakuormia lähti liikkeelle paljon.


    • Anonyymi

      Tässä taloustilanteessa kyllä pitää karsia tuottamattomat menot pois kunnan menoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      93
      3544
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2498
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      15
      2428
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      64
      2282
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2168
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      102
      1222
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1097
    8. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1015
    9. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1006
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      969
    Aihe