Itseäniolenkiittänyt

Anonyymi

Tuntuu olevan väki varpaillaan nyt kun kerrankin on kunnajohtaja joka saa suunsa auki. Hienoa Pekka! Kun vain olisi uskallusta pistää kehittämisytiön osalta pillit pussiin ja siirtää homma elinkeioasiamiehen hoitoon. Muualla tämä on jo tajuttu. Hyvä tyyppi saa aikaiseksi enemän kuin kymmenen puuhastelijaa. Siellä on hyvä yrittää lehtien palstoilla puhua oman työnsä puolesta ja itseään kiitellä. Totuus kuitenkin on että kehittämisyhtiö syö enemmän kuin tienaa ja homma on niin salaista että juuri ja juuri itse tietävät mitä tekevät. Kyllä kai sitä gallupeissakin pärjätään kun kysytään asiaa vain siltä omalta sisäpiiriltä. Vaan totuus on toinen. Tämmöisiä hyvävelikerhoja ei ole syytä enää veronmaksajien rahoilla pyörittää.

6

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asia on juuri näin, toivottavasti kj. tetee tarvittavat toimenpiteet kunnan parhaaksi ja lopettaa kehitysyhtiön leikkimisen kunnassa, jonka saavutukset ovat hyvinkin kyseenalaisia.

    • Anonyymi

      Kehittämisyhtiössä on "yrityskehittäjinä" kaksi naisvirkailijaa.

      Miten hyvin on kehitystyö kehittynyt ? Onko pulahtanut paljonkin uusia firmoja kehittämisen tuloksena ?

      • Anonyymi

        Yrityskenttään suhteutettuna neljä vakituista työntekijää on järkyttävän suuri määrä.
        Mitkä ovat yhtiön saavuttamat tulokset?
        Verot valtion maksettaviksi ja puuhastelu/sumplinta kuntaympyröissä on näkynyt ulospäin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yrityskenttään suhteutettuna neljä vakituista työntekijää on järkyttävän suuri määrä.
        Mitkä ovat yhtiön saavuttamat tulokset?
        Verot valtion maksettaviksi ja puuhastelu/sumplinta kuntaympyröissä on näkynyt ulospäin?

        Vitsihän tämä Kehittämisyhtiö on ollut koko olemassaolo ajan. Pöhinästä on puhuttu ja visioita tehty. Sattuu vaan olemaan kepun suojeluksessa ja suojatyöpaikkana tarvitseville. Olisi erityistilintarkastukselle mielenkiintoinen tapaus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vitsihän tämä Kehittämisyhtiö on ollut koko olemassaolo ajan. Pöhinästä on puhuttu ja visioita tehty. Sattuu vaan olemaan kepun suojeluksessa ja suojatyöpaikkana tarvitseville. Olisi erityistilintarkastukselle mielenkiintoinen tapaus.

        Muistini mukaan joskus oli isoa touhua kehittämisessä Kehitysyhtiössä, kun ne hommasi niitä sirkkelisahureita sinne Humpin alueelle kymmenkunta, lähelle Hongan tehdasta.


        Puuta sahattiin terän leveydeltä ja erilaisia lautakuormia lähti liikkeelle paljon.


    • Anonyymi

      Tässä taloustilanteessa kyllä pitää karsia tuottamattomat menot pois kunnan menoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      307
      6694
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      58
      5863
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      194
      5344
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      62
      4122
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3348
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3343
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      53
      3264
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3028
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2272
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      40
      1143
    Aihe