Tuntuu olevan väki varpaillaan nyt kun kerrankin on kunnajohtaja joka saa suunsa auki. Hienoa Pekka! Kun vain olisi uskallusta pistää kehittämisytiön osalta pillit pussiin ja siirtää homma elinkeioasiamiehen hoitoon. Muualla tämä on jo tajuttu. Hyvä tyyppi saa aikaiseksi enemän kuin kymmenen puuhastelijaa. Siellä on hyvä yrittää lehtien palstoilla puhua oman työnsä puolesta ja itseään kiitellä. Totuus kuitenkin on että kehittämisyhtiö syö enemmän kuin tienaa ja homma on niin salaista että juuri ja juuri itse tietävät mitä tekevät. Kyllä kai sitä gallupeissakin pärjätään kun kysytään asiaa vain siltä omalta sisäpiiriltä. Vaan totuus on toinen. Tämmöisiä hyvävelikerhoja ei ole syytä enää veronmaksajien rahoilla pyörittää.
Itseäniolenkiittänyt
6
187
Vastaukset
- Anonyymi
Asia on juuri näin, toivottavasti kj. tetee tarvittavat toimenpiteet kunnan parhaaksi ja lopettaa kehitysyhtiön leikkimisen kunnassa, jonka saavutukset ovat hyvinkin kyseenalaisia.
- Anonyymi
Kehittämisyhtiössä on "yrityskehittäjinä" kaksi naisvirkailijaa.
Miten hyvin on kehitystyö kehittynyt ? Onko pulahtanut paljonkin uusia firmoja kehittämisen tuloksena ?- Anonyymi
Yrityskenttään suhteutettuna neljä vakituista työntekijää on järkyttävän suuri määrä.
Mitkä ovat yhtiön saavuttamat tulokset?
Verot valtion maksettaviksi ja puuhastelu/sumplinta kuntaympyröissä on näkynyt ulospäin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yrityskenttään suhteutettuna neljä vakituista työntekijää on järkyttävän suuri määrä.
Mitkä ovat yhtiön saavuttamat tulokset?
Verot valtion maksettaviksi ja puuhastelu/sumplinta kuntaympyröissä on näkynyt ulospäin?Vitsihän tämä Kehittämisyhtiö on ollut koko olemassaolo ajan. Pöhinästä on puhuttu ja visioita tehty. Sattuu vaan olemaan kepun suojeluksessa ja suojatyöpaikkana tarvitseville. Olisi erityistilintarkastukselle mielenkiintoinen tapaus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vitsihän tämä Kehittämisyhtiö on ollut koko olemassaolo ajan. Pöhinästä on puhuttu ja visioita tehty. Sattuu vaan olemaan kepun suojeluksessa ja suojatyöpaikkana tarvitseville. Olisi erityistilintarkastukselle mielenkiintoinen tapaus.
Muistini mukaan joskus oli isoa touhua kehittämisessä Kehitysyhtiössä, kun ne hommasi niitä sirkkelisahureita sinne Humpin alueelle kymmenkunta, lähelle Hongan tehdasta.
Puuta sahattiin terän leveydeltä ja erilaisia lautakuormia lähti liikkeelle paljon.
- Anonyymi
Tässä taloustilanteessa kyllä pitää karsia tuottamattomat menot pois kunnan menoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy62003Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1041336Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1101132Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861044Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O66995Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8186851- 76730
Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j63720Iivarilla johtopäätösten aika
Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös36602Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.73602