Tuntuu olevan väki varpaillaan nyt kun kerrankin on kunnajohtaja joka saa suunsa auki. Hienoa Pekka! Kun vain olisi uskallusta pistää kehittämisytiön osalta pillit pussiin ja siirtää homma elinkeioasiamiehen hoitoon. Muualla tämä on jo tajuttu. Hyvä tyyppi saa aikaiseksi enemän kuin kymmenen puuhastelijaa. Siellä on hyvä yrittää lehtien palstoilla puhua oman työnsä puolesta ja itseään kiitellä. Totuus kuitenkin on että kehittämisyhtiö syö enemmän kuin tienaa ja homma on niin salaista että juuri ja juuri itse tietävät mitä tekevät. Kyllä kai sitä gallupeissakin pärjätään kun kysytään asiaa vain siltä omalta sisäpiiriltä. Vaan totuus on toinen. Tämmöisiä hyvävelikerhoja ei ole syytä enää veronmaksajien rahoilla pyörittää.
Itseäniolenkiittänyt
6
216
Vastaukset
- Anonyymi
Asia on juuri näin, toivottavasti kj. tetee tarvittavat toimenpiteet kunnan parhaaksi ja lopettaa kehitysyhtiön leikkimisen kunnassa, jonka saavutukset ovat hyvinkin kyseenalaisia.
- Anonyymi
Kehittämisyhtiössä on "yrityskehittäjinä" kaksi naisvirkailijaa.
Miten hyvin on kehitystyö kehittynyt ? Onko pulahtanut paljonkin uusia firmoja kehittämisen tuloksena ?- Anonyymi
Yrityskenttään suhteutettuna neljä vakituista työntekijää on järkyttävän suuri määrä.
Mitkä ovat yhtiön saavuttamat tulokset?
Verot valtion maksettaviksi ja puuhastelu/sumplinta kuntaympyröissä on näkynyt ulospäin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yrityskenttään suhteutettuna neljä vakituista työntekijää on järkyttävän suuri määrä.
Mitkä ovat yhtiön saavuttamat tulokset?
Verot valtion maksettaviksi ja puuhastelu/sumplinta kuntaympyröissä on näkynyt ulospäin?Vitsihän tämä Kehittämisyhtiö on ollut koko olemassaolo ajan. Pöhinästä on puhuttu ja visioita tehty. Sattuu vaan olemaan kepun suojeluksessa ja suojatyöpaikkana tarvitseville. Olisi erityistilintarkastukselle mielenkiintoinen tapaus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vitsihän tämä Kehittämisyhtiö on ollut koko olemassaolo ajan. Pöhinästä on puhuttu ja visioita tehty. Sattuu vaan olemaan kepun suojeluksessa ja suojatyöpaikkana tarvitseville. Olisi erityistilintarkastukselle mielenkiintoinen tapaus.
Muistini mukaan joskus oli isoa touhua kehittämisessä Kehitysyhtiössä, kun ne hommasi niitä sirkkelisahureita sinne Humpin alueelle kymmenkunta, lähelle Hongan tehdasta.
Puuta sahattiin terän leveydeltä ja erilaisia lautakuormia lähti liikkeelle paljon.
- Anonyymi
Tässä taloustilanteessa kyllä pitää karsia tuottamattomat menot pois kunnan menoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251278
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89934- 95932
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25887Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat293770- 95748
- 109656
- 34648
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.50581Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet134579