Itseäniolenkiittänyt

Anonyymi

Tuntuu olevan väki varpaillaan nyt kun kerrankin on kunnajohtaja joka saa suunsa auki. Hienoa Pekka! Kun vain olisi uskallusta pistää kehittämisytiön osalta pillit pussiin ja siirtää homma elinkeioasiamiehen hoitoon. Muualla tämä on jo tajuttu. Hyvä tyyppi saa aikaiseksi enemän kuin kymmenen puuhastelijaa. Siellä on hyvä yrittää lehtien palstoilla puhua oman työnsä puolesta ja itseään kiitellä. Totuus kuitenkin on että kehittämisyhtiö syö enemmän kuin tienaa ja homma on niin salaista että juuri ja juuri itse tietävät mitä tekevät. Kyllä kai sitä gallupeissakin pärjätään kun kysytään asiaa vain siltä omalta sisäpiiriltä. Vaan totuus on toinen. Tämmöisiä hyvävelikerhoja ei ole syytä enää veronmaksajien rahoilla pyörittää.

6

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asia on juuri näin, toivottavasti kj. tetee tarvittavat toimenpiteet kunnan parhaaksi ja lopettaa kehitysyhtiön leikkimisen kunnassa, jonka saavutukset ovat hyvinkin kyseenalaisia.

    • Anonyymi

      Kehittämisyhtiössä on "yrityskehittäjinä" kaksi naisvirkailijaa.

      Miten hyvin on kehitystyö kehittynyt ? Onko pulahtanut paljonkin uusia firmoja kehittämisen tuloksena ?

      • Anonyymi

        Yrityskenttään suhteutettuna neljä vakituista työntekijää on järkyttävän suuri määrä.
        Mitkä ovat yhtiön saavuttamat tulokset?
        Verot valtion maksettaviksi ja puuhastelu/sumplinta kuntaympyröissä on näkynyt ulospäin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yrityskenttään suhteutettuna neljä vakituista työntekijää on järkyttävän suuri määrä.
        Mitkä ovat yhtiön saavuttamat tulokset?
        Verot valtion maksettaviksi ja puuhastelu/sumplinta kuntaympyröissä on näkynyt ulospäin?

        Vitsihän tämä Kehittämisyhtiö on ollut koko olemassaolo ajan. Pöhinästä on puhuttu ja visioita tehty. Sattuu vaan olemaan kepun suojeluksessa ja suojatyöpaikkana tarvitseville. Olisi erityistilintarkastukselle mielenkiintoinen tapaus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vitsihän tämä Kehittämisyhtiö on ollut koko olemassaolo ajan. Pöhinästä on puhuttu ja visioita tehty. Sattuu vaan olemaan kepun suojeluksessa ja suojatyöpaikkana tarvitseville. Olisi erityistilintarkastukselle mielenkiintoinen tapaus.

        Muistini mukaan joskus oli isoa touhua kehittämisessä Kehitysyhtiössä, kun ne hommasi niitä sirkkelisahureita sinne Humpin alueelle kymmenkunta, lähelle Hongan tehdasta.


        Puuta sahattiin terän leveydeltä ja erilaisia lautakuormia lähti liikkeelle paljon.


    • Anonyymi

      Tässä taloustilanteessa kyllä pitää karsia tuottamattomat menot pois kunnan menoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      153
      11018
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      47
      4215
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      64
      3978
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      195
      3653
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      101
      3476
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      101
      3330
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      73
      1980
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1295
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      988
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      268
      944
    Aihe