Laivareitti Helsinki - Kööpenhamina alkaa!

Anonyymi

Koska aukeaa säännöllinen laivaliikenne Kööpenhaminaan? Paljon odotettu ja hartaasti toivottu yhteys niin risteily- kuin rahtiliikenteessä.

7

3419

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alkaa 1.5.2020

      • Anonyymi

        Jasså


    • Anonyymi

      Eiköhän tällainen reitti avaudu siinä vaiheessa, kun laivanvarustajat uskaltavat kokeilla, kannattaako tällainen reitti vai ei. Laivanvarustajat tapaavat kuitenkin pelata varman päälle, koska laivan operointi ei ole mitään halpaa ja siitä johtuen luotetaan mieluummin reitteihin, jotka varmasti kannattavat kuten Turku-Tukholma ja Helsinki-Tallinna. Rohkeaa ja nuorta varustajaa odottaessa, joka uskaltaa lähteä kokeilemaan muitakin reittejä kuin Turku-Tukholma ja Helsinki-Tallinna.

    • Vaikka vanha lenkki, niin kommentoin kuitenkin arvelemalla, ettei valitettavasti edes huippusesonkina kannata, vaikka lähtösatama Suomen päässä olisi Turku tai Hanko.
      Kierros pitäisi nimittäin pystyä tekemään alle 48 tunnissa kääntöineen, joten merelläoloaikaa tulisi n. 44 tuntia.
      Vaatii ensinnäkin yli 20 solmun laivaa, mutta suurimman ongelman muodostaa rahdin puute ja Tax Free-tulot, joita EU:n liikenteessä ei saa.
      Toisaalta Puola olisi vähintään yhtä kiinnostava, sillä Puolan tiet ovat viime vuosina parantuneet, vaikka itse liikennekulttuuri ei.
      Mikäli lentäminen kallistuu, asiaa kannattaa miettiä uudelleen.

      • Anonyymi

        Ruotsista onkin Puolaan hyvä yhteys laivoilla. Ahkerasti käytetty reitti ihan maan sijainnin vuoksi. Täältä Kauko-Euroopasta maailman rajamailta on vaikea saada kannattavaa liikennettä mihinkään


    • Anonyymi

      Jos olisi taloudellisesti järkeä, varmaan tuo Finnlines laiva Hki-Trawemünde laiv piipahtaisi Tanskassa.

    • 1. Olen jo useana vuonna käyttänyt yhteyksiä Puolaan sekä Nynäshamnista että Ystadista. Korostan, että Puola on mukava lomakohde, halvat hotellit ja ravintolahinnat. On huomattava, että vain nuoret ihmiset puhuvat ns. "kieliä".
      Aluskantakin on vuosien varrella parantunut, vaikka jääkin vielä jälkeen siitä,
      mihin olemme täällä tottuneet.

      2. Kööpenhaminan kautta kiertämistä on jo "kokeiltu mm. vv. 1967 - 1976, siis
      jo ennen Finnjetin liikenteseen tuloa. Aluksena oli "Finlandia" - aikanaan suurin autolautta, joka jo nyt on romutettu.
      Silloin ei pitkä matka-aika matkustajia vaivannut. Riitti kuin vain "pääsi" matkustamaan. Halvan polttoaineen aikana etelään päin mentiin 44h ja pohjoiseen päin paahdettiin 40h!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6484
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3873
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3260
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      376
      1774
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1023
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      976
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      910
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      879
    Aihe