Koska aukeaa säännöllinen laivaliikenne Kööpenhaminaan? Paljon odotettu ja hartaasti toivottu yhteys niin risteily- kuin rahtiliikenteessä.
Laivareitti Helsinki - Kööpenhamina alkaa!
7
3655
Vastaukset
- Anonyymi
Alkaa 1.5.2020
- Anonyymi
Jasså
- Anonyymi
Eiköhän tällainen reitti avaudu siinä vaiheessa, kun laivanvarustajat uskaltavat kokeilla, kannattaako tällainen reitti vai ei. Laivanvarustajat tapaavat kuitenkin pelata varman päälle, koska laivan operointi ei ole mitään halpaa ja siitä johtuen luotetaan mieluummin reitteihin, jotka varmasti kannattavat kuten Turku-Tukholma ja Helsinki-Tallinna. Rohkeaa ja nuorta varustajaa odottaessa, joka uskaltaa lähteä kokeilemaan muitakin reittejä kuin Turku-Tukholma ja Helsinki-Tallinna.
Vaikka vanha lenkki, niin kommentoin kuitenkin arvelemalla, ettei valitettavasti edes huippusesonkina kannata, vaikka lähtösatama Suomen päässä olisi Turku tai Hanko.
Kierros pitäisi nimittäin pystyä tekemään alle 48 tunnissa kääntöineen, joten merelläoloaikaa tulisi n. 44 tuntia.
Vaatii ensinnäkin yli 20 solmun laivaa, mutta suurimman ongelman muodostaa rahdin puute ja Tax Free-tulot, joita EU:n liikenteessä ei saa.
Toisaalta Puola olisi vähintään yhtä kiinnostava, sillä Puolan tiet ovat viime vuosina parantuneet, vaikka itse liikennekulttuuri ei.
Mikäli lentäminen kallistuu, asiaa kannattaa miettiä uudelleen.- Anonyymi
Ruotsista onkin Puolaan hyvä yhteys laivoilla. Ahkerasti käytetty reitti ihan maan sijainnin vuoksi. Täältä Kauko-Euroopasta maailman rajamailta on vaikea saada kannattavaa liikennettä mihinkään
- Anonyymi
Jos olisi taloudellisesti järkeä, varmaan tuo Finnlines laiva Hki-Trawemünde laiv piipahtaisi Tanskassa.
1. Olen jo useana vuonna käyttänyt yhteyksiä Puolaan sekä Nynäshamnista että Ystadista. Korostan, että Puola on mukava lomakohde, halvat hotellit ja ravintolahinnat. On huomattava, että vain nuoret ihmiset puhuvat ns. "kieliä".
Aluskantakin on vuosien varrella parantunut, vaikka jääkin vielä jälkeen siitä,
mihin olemme täällä tottuneet.
2. Kööpenhaminan kautta kiertämistä on jo "kokeiltu mm. vv. 1967 - 1976, siis
jo ennen Finnjetin liikenteseen tuloa. Aluksena oli "Finlandia" - aikanaan suurin autolautta, joka jo nyt on romutettu.
Silloin ei pitkä matka-aika matkustajia vaivannut. Riitti kuin vain "pääsi" matkustamaan. Halvan polttoaineen aikana etelään päin mentiin 44h ja pohjoiseen päin paahdettiin 40h!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2001546
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58961Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85902
- 53826
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t264738Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10730Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338681Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58674Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74666