Breakaway (Suomeksi irrottautua) on itsepuolustusjärjestelmä ja harjoittelumenetelmä, joka keskittyy otteista irrottautumiseen. Lajissa ei kilpailla eikä se sisällä vyö- taikka tasoarvoja. Breakaway ei perustu mihinkään jo olemassa olevaan lajiin tai tyyliin vaan se on kokemus naisten itsepuolustus- ja uhkatilannekoulutuksista sekä MAPA-koulutuksista (Management of Actual or Potential Aggression)
Breakawayn harjoittelun sisältö:
- Ranneotteesta irrottautuminen
- Hiusotteesta irrottautuminen
- Kuristusotteesta irrottautuminen
Breakawayssa harjoitellaan pääsääntöisesti sisäliikuntavaatteissa mutta myös ulkovaatteissa. Mitään erillistä lajiasua ei ole.
Breakaway Finland
15
121
Vastaukset
- Anonyymi
Joo olen käynyt vastaavalla kurssilla kouluaikoina.
- Anonyymi
Mitä järkeä perustaa ihan oma lajinsa irrottautumiselle kun niitä on lähes joka lajin peruskurssillakin?
- Anonyymi
Mitä järkeä on lyönti- ja potkulajeissa? Entä painissa? Niimpä. Ihan hyvä vaan, että joku laji keskittyy irrottautumisiin.
- Anonyymi
Ei tuo mielestäni mitään lisäarvoa. Jos oikeasti haluaa oppia itsepuolustusta, niin Krav Maga riittää siihen oikein hyvin. Kamppailemiseen mikään ip-laji ei sovellu ja sparrailukin on enemmän leikkimistä jos vertaa todellisiin kamppailulajeihin.
- Anonyymi
Itse sain aikoinaan työpaikalla vastaavaa koulutusta vaarallisten asiakaiden takia. Periaatteessa ihan sama onko se nimi Krav Maga vai MAPA vai Breakaway yms, kunhan ne sisällöt on yksinkertaisia ja suoraviivaisia.
- Anonyymi
MAPA-Koulutus tuttua ja Breakaway ihan vähän. MAPA tuli tunnetuksi hoitoalan perustutkinnon aikana ja Breakaway lukioaikoina.
- Anonyymi
Irrottautumisia otteista on lähes joka lajissa jonkin verran mutta ainakin tuossa saa niihin toistoa sitten jos se pitää sisällään vaan nuo.
- Anonyymi
Jokaiselle jotakin.
- Anonyymi
Onko olemassa videoita missä näytetään tärkeimmät tekniikat?
- Anonyymi
On. Laitat vaan Youtubeen: Breakaway Training niin tulee heti muutamia.
1. https://www.youtube.com/watch?v=HtP79JZT5mc
2. https://www.youtube.com/watch?v=imRQ0pexktI
3. https://www.youtube.com/watch?v=9lhbzTe20B4
Loput saat(te) etsiä itse kun menen nyt saunaan. - Anonyymi
Kävin kerran 6 tunnin koulutuksessa mutta siitä on niin pitkä aika että olen ajatellut käydä ennen joulua kertauskurssilla.
- Anonyymi
Hommatkaa sumutin. Ihan turha kuluttaa aikaa missään lajissa.
- Anonyymi
Ammattikoulussa liikuntatunneilla käytiin tutustumassa tuohon ja jotain muistan.
- Anonyymi
Irrottautumiskurssit on hyviä hoitoalalle ja opetusalalle sekä naisten itsepuolustuskurssille.
- Anonyymi
MAPA Perusteet-koulutus takana ja Breakaway-peruskurssi edessä. Alkaa marraskuussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2504526Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1242961Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412722Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051543Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn171437- 521285
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2021067- 471055