Onko mielipidettä Haswing protruar 5.0 sähköperämoottorista

Anonyymi

Kyseessä kiinalainen yli 2kW, 5hp moottori. Hommasin tuollaisen viime kesänä. Sain moottorin niin myöhään, että ajelut jäivät vähiin, muutamaan tuntiin. Käytän sitä purjeveneen koneena laiturista siirtymiseen. Akusta 24V ja 400Ah.
Omasta mielestänit odella tehokas kone ja mitä ilmeisemmin kuluttaa virtaa vähemmän kuin 2000-luvun alun sähkömoottorit. Ainakin se on harjaton ja modernimpi rakenne. Onko kenelläkään tästä koneesta omia kokemuksia? Entäs se pienempi, vanhempi malli 4.0? Kertokaa Haswingista tai sähköperämoottorista purkkarissa!

18

4059

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hah 2.0 protuarin ostin ja jäi ensikesän kokeiluun. Haswingit on olleet hyviä kiina moottoreita ja kestää enemmän kuin kesän eli laatu on ok. Harmi vaan että joutuu aina ostamaan englannista kun suomessa sama kampe maksaa satasia enemmän.

    • Anonyymi

      Protuar 5.0 on nyt toista kesää käytössä.
      Kone kiinni Simpussa koko kesän ja vieläpä meriolosuhteissa. Epäilen, että muovinen kaasukahva ja elektroniikkakotelo lahoaa ennen moottoria.
      Voimaa on riittävästi korvaamaan 6hv bensakone. Vene on uppoamarunkoinen ja liikkuu 8km/h noin 3/4 teholla. Kulutus silloin noin 45A/h.
      Erittäin hiljainen ajella.
      10m/s kelissä vielä pärjää, enkä sen kovempaan keliin lähtisi muutenkaan.

      • Anonyymi

        2 kW on yhtä kuin 2,9 hv, 3/4- teho sitten tarkoittaa noin 2,2 kW eli noin 3,1 hv tehon käyttöä. olet siis ajellut polttomoottorillasi puolella teholla?
        Ts. 2 kW sähkömoottori vastaisi väittämäsi mukaan 4,3 kW polttomoottoria?
        Ampeeri on virran ja h ajan yksikkö, ampeeritunti kirjoitetaan Ah, sitäkö tarkoitat?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        2 kW on yhtä kuin 2,9 hv, 3/4- teho sitten tarkoittaa noin 2,2 kW eli noin 3,1 hv tehon käyttöä. olet siis ajellut polttomoottorillasi puolella teholla?
        Ts. 2 kW sähkömoottori vastaisi väittämäsi mukaan 4,3 kW polttomoottoria?
        Ampeeri on virran ja h ajan yksikkö, ampeeritunti kirjoitetaan Ah, sitäkö tarkoitat?

        Tuon Protuar 5.0:n teho taitaa olla 2,5 kW. Jännite on 24 V, joten 45 A virta on n. 1 kW sähköteho. Simppu kulkee 8 hv perämoottorilla 6,8 solmua eli aivan eri vauhtia kuin 8 km/h eli niukasti yli 4 solmua.

        Sähkömoottorillakin Simppua on mitattu. 4 solmua vaatii tuon 1 kW ja 3,5 kW:llä pääsee hiukan yli 5 solmua eli saman kuin 8 hv perämoottorilla pikkukierroksilla 1,5 l/h kulutuksella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        2 kW on yhtä kuin 2,9 hv, 3/4- teho sitten tarkoittaa noin 2,2 kW eli noin 3,1 hv tehon käyttöä. olet siis ajellut polttomoottorillasi puolella teholla?
        Ts. 2 kW sähkömoottori vastaisi väittämäsi mukaan 4,3 kW polttomoottoria?
        Ampeeri on virran ja h ajan yksikkö, ampeeritunti kirjoitetaan Ah, sitäkö tarkoitat?

        Moi!

        Seuraava kesä menossa ja hyvin toimii 5.0.
        En väittänyt, että Protuar vastaa 6hv bensakonetta, joka mulla Simpussa oli, vaan se korvaa loistavasti em. kovaäänisen säksättimen.
        24V 100Ah akku käytössä ja täydellä teholla menee noin 105Ah. Simppu on vaan rungoltaan sellainen, ettei 8km/h nopeuden ylittyessä nopeus kasva samassa suhteessa vaaditun tehon kanssa.
        Käytännössä 3/4 "kaasulla" Protuar työntää Simppua sen 8km/h ja täydellä 9km/h. Olen suosiolla ajellut pienemmällä teholla ja nauttinut hiljaisemmasta äänestä sekä pienemmästä kulutuksesta. Tuolla matkanopeudella kone ottaa virtaa 75-85 Ah. En muista mistä tuon 45 A/h kehitin.


    • Anonyymi

      haswingistä ei kokemusta, mutta ePropulsionin ajattelin laittaa tilaukseen, juurikin pienen purkkarin taaakse.

      • Anonyymi

        Kirjoittele jossain vaiheessa, miten meni! Olen itsekin katsonut saman lafkan tuotteita.


    • Anonyymi

      Mitä teet sitten kun olet ajanut akkusi loppuun ja varabensaa tai purjeita ei ole.En kyllä ymmärrä tätä sähkömoottori innostusta. Kuulostaa että halutaan tehdä elämä hankalaksi.Jos minulta loppuu bensa ( jota ei ole koskaan tapahtunut) niin kaivan 11,4 litran varasäiliön esille ja tankkaan ja ajan kotisatamaan tai lähimmälle bensaasemalle.Ei tarvitse ladata akkuja.

      • Anonyymi

        vastaus on aurinkopaneelit.


      • Anonyymi

        Näitä ei välttämättä 1800-luvun miehelle ole tehtykään. Ajele vanhalla koneellasi vain edelleen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        vastaus on aurinkopaneelit.

        Saa olla joko isot paneelit tai tolkuttomasti aikaa. Itsellä 235W paneelit ja aurinkoisen päivän aikana saa nipin napin 100A ja heikompana päivänä 10A


      • Anonyymi

        Siis purkkarissa tota "moottoria" käytetään aisapaikalta aallonmurtajalle asti (purjeella meno kielletty, jos edes pääsisi) ja takaisin.

        Jos tuuli loppuisi kesken kaiken, tuolla pääsisi ainakin lähimpään satamaan akkuja latailemaan ja tuulta odottelemaan jos ei kotiin asti. Toki kevyessä veneessä on aurinkokenno ja lataussäädin jossa kiinni joko akku tai vara-akku. Hupiakku ladataan maissa
        Akun vaihto ei onnistu kovassa merenkäynnissä. Minusta tämä on kevyelle purkkarille hyvä ratkaisu.


      • Anonyymi

        Saman voi tehdä sähköpelilläkin: ylimääräinen akku mukaan.


    • Anonyymi

      Parempia kuin minn kota. Minn kotaan pääsee aina vesi sisälle

    • Anonyymi

      minn kotaan pitää myös muutaman kesän jälkeen vaihtaa hiilet koska eivät ole harjattomia kuten haswing. sitten kun sen minn kotan kerran avaa niin varmasti pääsee vedet sisää

    • Anonyymi

      haswing vie uistelunopeudelle 25w kun minn kotan antiikkia amerikasta vie 100w

    • Anonyymi

      saksasta saa 100ah akku hintaan 240€ 8 vuoden takuulla.

    • Anonyymi

      vieläkö tomii?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      368
      848
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      842
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      625
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      605
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      576
    8. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      134
      569
    9. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      550
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      547
    Aihe