Pari uutta vertikaalista shoot'em up peliä tekeillä AGA-Amigoille

Ensimmäinen on Reshoot Proxima 3, Reshoot-R:n tekijöiltä. Siinä on 3 eri taustatasoa pilvineen tehtynä bitplane-tekniikalla, ei maksa mitään prosessoritehossa. Tuossa voidaan esimerkiksi käyttää 4 2 2 bittitasoa, ja värien määrä tasoissa 16 4 4.
https://m.youtube.com/watch?v=wPXjD2ymvIk

Toinen peli on Hyperborea, joka on ensimmäinen bullet-hell shooter Amigoille, jossa voi olla noin 250 ammusta ruudulla yhtä aikaa, ja 2 pelaajaa samanaikaisesti, kuitenkin 50 FPS ruudunpäivitys. Peli on Battle Squadronin tekijöiltä, joka oli suositun Hybris-pelin jatko-osa. Tästä tulee kuitenkin huomattavasti parempi peli kuin Battle Squadron, kun on tehty AGA-Amigoille.
https://m.youtube.com/watch?v=NRP3d7Zq8WA

Molemmat pelit on tehty 100% assemblerilla, ja niiden julkaisuajankohta on alustavasti vuoden 2020 loppupuolella.

2

1159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jouludemo RP3:sta:
      https://m.youtube.com/watch?v=1SPA9qrflf4

      Pelissä on käytetty nyt 4 eri vierityskerrosta, osa tehty dual playfield-tekniikalla, ja pinkin värinen kerros on tehty yhdellä 64 pikselin leveällä spritellä, joka kattaa koko peliruudun korkeudellaan. Pelissä on pilvikerros tehty moduloimalla horisontaalista vieritysrekisteriä, joten se ei juuri syö keskusyksikkötehoa. Lopputuloksena tehoa riittää myös vihollisobjektien pyörittämiseen, kuten demossa myöhemmin näytetään.

      Peli siis toimii pelkällä A1200:lla, jota ei ole laajennettu, ja 50 FPS ruudunpäivitys, mikä on varsin hyvä lopputulos. Kun vertaa esim. muinaisiin hitteihin, kuten Xenon 2-peliin, joka pyörii A500:lla 16-17 FPS:llä.
      https://m.youtube.com/watch?v=DCAUTrgso8k

    • Anonyymi

      Vissiin assemblerillä koodattu. Oli muuten aikoinaan Amigalla koodaus jotenkin niin selkeää. Muistinosoitus helppoa. Rekisterit monipuolisia. PC:llä assembler harrastus hyytyi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      351
      4098
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      129
      3645
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      8
      2363
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      118
      1769
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1738
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      8
      1540
    7. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1379
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      138
      1118
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      1020
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      915
    Aihe