Polysytemia vera

Anonyymi

Miten sen kanssa olisi parasta elää?

Onko jotain, mitä ei saa syödä?

Mitä pitäisi syödä?
Mikä tekisi hyvää?

Auttakaa, mitä teen

4

2649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Appeni sairasti tuota ja sai herkästi virtsakiviä. Toki ne hoidettiin sairaalassa, mutta kivuliaita ne olivat. Toinen, mikä herkästi tuosta sairaudesta tulee, on kihti. Sen oire on isovarpaan tyvinivelen kipu. Kipu oli hänellä sietämätöntä, lääkkeillä kuitenkin rauhoittui.

      Yllä vain kokemus-esimerkkejä siitä, mitä ko. sairaus voi aiheuttaa. Toivottavasti ei kuitenkaan sinulle. Uskoisin, että lääkärisi on paras henkilö kertomaan, mitä sinun tulee syödä tai mitä ei saa syödä.

      Kyllähän hoidot kehittyvät koko ajan, ja se mitä appeni 90 -luvulla koki, ei varmaankaan ole enää nykypäivää.

      • Anonyymi

        Mahdatko kirjoittaa samasta asiasta kuin kysyjä kysyy ?
        Toisessa ketjussa on vastauksia kuitenkin paljon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mahdatko kirjoittaa samasta asiasta kuin kysyjä kysyy ?
        Toisessa ketjussa on vastauksia kuitenkin paljon.

        Todellakin kirjoitan samasta asiasta, koska nuo ongelmat liittyvät nimenomaan Polysytemia veraan. Toki nuo saattavat tulla muutenkin, mutta erityisen herkästi Polysytemia vera sairastaville.

        Esim. tässä artikkelissa puhutaan kihdin ja polysytemian yhteydestä: https://www.potilaanlaakarilehti.fi/uutiset/p-uraat-paljastaa-kihdin/

        Kihdin ja virtsakivitaudin yhteyttä käsitelläänn mm. tässä: https://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00345


    • Anonyymi

      Aiemmin ainut tehokas hoito polysytemiaan oli venesektio. Mutta, lääketiede kehittyy huimaa vauhtia. Niinpä polysytemiaankin on löydetty uusi lääke Ruksolitinibi.

      Uuden lääkkeen vaikutuksia ei täysin vielä tunneta, mutta jotain parempaa lienee luvassa. Katso esim. tästä: Ruksolitinibi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      86
      3600
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2373
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      141
      2018
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      881
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      811
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      800
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      60
      744
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      4
      734
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      687
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      676
    Aihe