Onko Helsingin telakka kaput?

Yleisradion jutussa pohditaan Suomen tarvitsevan uusia jäänmurtajia, mutta telakoiden tilauskirjat ovat kuulemma täynnä.

https://yle.fi/uutiset/3-11025094

Ei kai venäläisten omistamalla Helsingin telakalla ole yhtään alusta työn alla? Kyseinen telakkahan on tai oli erikoistunut jäänmurtajien rakentamiseen.

Mikäli telakka on lopettanut toimintansa, niin Helsingin kaupunki rakentanee tilalle uuden asuinalueen?
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat
  • Parempi heille. Uskotaan sitten ettei vapaata telakkakapasiteettia ole, ellei sitten joku Uudenkaupungin työvene tai vastaava pienempi toimija kykenisi tuon kokoluokan murtajaa tekemään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Parempi heille. Uskotaan sitten ettei vapaata telakkakapasiteettia ole, ellei sitten joku Uudenkaupungin työvene tai vastaava pienempi toimija kykenisi tuon kokoluokan murtajaa tekemään.

    Että sikäli:)))

    Äänestä

Telakan tilauskanta ei kuulu matkailuun

Äänestä

Mitä?
Eikö se enää tee risteilyjä?
Mikä nyt eteen kun varasin siltä lyx-hytin jouluristeilylle?

Äänestä

Tallinkin Star taitaa olla viimeinen ko. telakalla rakennettu matkustaja-autolautta.

Telakkahan teki muutama vuosi sitten esisopimuksen japanilaisvarustamolle toteutettavasta ekoristeilijästä, jossa oli monelaisia erikoisia teknisiä ratkaisuja, mutta eipähän ole kuulunut siitäkään projektista pitkiin aikoihin mitään. Taitaa olla kuopattu koko juttu.

Äänestä
  • Millanen puhvetti? Kaljastoben hinta?

    Äänestä


Mitä reittiä toi ajaa?

Äänestä

Onks siel mimmonen pallomeri. Kun muksut on palloilemassa, ni onks aikuisilla lasiset tuopit ja pitääkö litkiä muovista?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Yleisradion jutussa pohditaan Suomen tarvitsevan uusia jäänmurtajia, mutta telakoiden tilauskirjat ovat kuulemma täynnä.

https://yle.fi/uutiset/3-11025094

Ei kai venäläisten omistamalla Helsingin telakalla ole yhtään alusta työn alla? Kyseinen telakkahan on tai oli erikoistunut jäänmurtajien rakentamiseen.

Mikäli telakka on lopettanut toimintansa, niin Helsingin kaupunki rakentanee tilalle uuden asuinalueen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu