Ilmalämpöpumpun Osto

Anonyymi

Iolmalämpöpumpun ostoaikeet....
Onko Mitsubishi Electric LN 35 Hero -HYVÄ?
Entä muut vaihtoehdot?
Tulisi omakotitaloon jonka lämmitettävä tila on 106 neliöä.
JA mistä saa edullisimmin?

4

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sen kokoiseen taloon riittää pienempi pumppu. Kannattaa seurata mainoksia, hiljattain K-rauta myi sen kokoiseen taloon sopivaa 800 eurolla. Lisäksi tulee asennuksen hinta jonka työn osuudesta saa kotitalousvähennystä. Minulla on ollut 8 vuotta Panasonic ilman ongelmia.

      • Anonyymi

        Korjaan pumpun koon arvostelua. Aloittajan mainitsema Mitsubishi on sopivan kokoinen mainittuun taloon. Ulkoyksikkö sitten erilliseen telineeseen, ei talon seinään.


      • Anonyymi

        minulla taas on ollut ongelmia aikalailla Panasonicin kanssa -suosittelenko?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        minulla taas on ollut ongelmia aikalailla Panasonicin kanssa -suosittelenko?

        Nyt alkaa Panasonicin 9. lämmityskausi ilman mitään ongelmia. Hyvää on sisäyksikön hiljainen käyntiääni eikä juuri naksumisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      147
      7416
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      181
      5324
    3. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      15
      4474
    4. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      7
      4118
    5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      75
      3884
    6. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      29
      3434
    7. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      2941
    8. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      104
      2837
    9. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      67
      2385
    10. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      104
      2245
    Aihe