Veneessä oli alun perin ehkä noin 300 tuntia ajetut A6-potkurit (moottori 170hp td, vene 7m/~2500kg). Nopeamman liukuun nousun vuoksi vaihdoin menneelle kesälle rikkinäisistä korjatut A5:t. Siirsin myös akkuja n. 3 metriä eteenpäin korjatakseni peräpainoisuutta ja puhallutin sekä maalautin pohjan uusiksi. Veneellä oli vasta yksi kesä meillä takana ja muutosten lisäksi talvi vielä välissä, joten vertailukohtaa ei enää keväällä ollut. Liukuun nousu parani huomattavasti. Polttoainetalous ei juurikaan, mikä oli pieni pettymys.
Karautin sitten A5:t kiveen ja vaihdoin vanhat A6:t takaisin. Odotus oli, että mennään lujempaa, kunhan ensin päästään liukuun. Hämmästys oli suuri, kun vene toimi ja kulki aivan samalla tavalla - ei mitään havaittavaa eroa. On tietty mahdollista, että korjattujen A5-potkurien lapojen kulmat on osuneet lähemmäksi A6:tta, mutta A6:t on myös varmasti kuluneet.
Ja siitä raadille kysymys: onko polttoainetalouden (en ehtinyt mitata takaisin vaihdon jälkeen) tai jonkun muun syyn vuoksi parempi ajaa uusilla A5-potkureilla kuin vanhoilla kuluneilla A6-potkureilla?
Kuluneet A6- vai uudet A5-potkurit?
2
219
Vastaukset
- Anonyymi
Moi. Itse olen havainnut seuraavaa. Käyttäessäni A6 potkureita max nopeus oli 34 solmua / 4100 rpm. Volvoliike sanoi, että potkurot ptää vaihtaa A7 malleihin. Vene kulki saman 34 solmua, mutta max kierrokset oli 3900 rpm.
Olen huomannut, että tarvike BS Pro potkurit eivät yllä samaan, kuin alkuperäiset.
Myös korjatuista on kokemusta 90-luvulta. Ostin Meprasta A5 potkurit, jotka oli korjattu. Vene ei kulkenut samoin, kuin alkuperäisillä. Tutkinnan jälkeen taaemmasta potkurista löytyi Volvon A4 potkurin varaosanumero. Siihen oli lyöty A5 leima korjauksen yhteydessä. Korjautin orggis A5 osan osaavassa liikkessä Kaarinassa. Vaihdon jälkeen vene kulki miten pitikin. Korjatut potkurit siis pitää tarkastaa hyvin. Jos alkup. A6 potkurit on vain 300h ajetut, ne on vielä uutta vastaavat. Onko tämä totta eikä tarua että potkurit kuluu normaalikäytössä ?
Minulla potkurit taas kuluu kun ne osuu kiviin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741