Hirvikoiran koulutus

Anonyymi

Olisiko vinkkejä vai olenko vaan kärsimätön.
Puolivuotias harmaa(erittäin hyvästä suvusta) syö ruohoa saappaan vieressä. Välillä käy 20-200m päässä, useimmiten vaan juoksee kahjona edes takas, ja mikä ärsyttävintä, juoksee täyttä vauhtia päin. Koira painaa jo sen verran että meinaa oikeasti sattua. Koira on luonteeltaan erittäin hyvä ja tottelevainen, ei ole kutsuttu metsältä pois. On istuttu paikoillaan, on laiskasti kävelty suoria linjoja, paikoillaan kun koira pois. Koira on kyllä todella kiintynyt minuun, joka on tietysti hyvä, mutta tuo metsäkäytös kummastuttaa. Heinä kiinnostaa enemmän kuin hajut ja tutkiminen. Pienihän tuo on, mutta tulee tässä pakosti stressi kun lueskelee ja kuuntelee näistä "sankarikoirista" jotka jo neljäkuisena meni hirven hajuilla toisen seuran maille tai piti hakea kilsan päästä kyytiin kun matka vaan jatkui.

5

505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä hätäile, nulikna se on vielä. Anna aikaa. Pysy paikoilla, kyllä se koira paikallaan oloon tylsistyy aikanaa ja jatkaa matkaa omatoimisesti. Jos on sun perään paljon niin älä häviä näkyvistä jos lähtee jäljelle, saattaa säikäyttää jos on yhtää herkkä. Sitten ei ainakaan lähde. Äläkä ikinä vie väsyneenä, vaan mieluummin "suoraan sängystä" kun on eniten virtaa. Jos tiedät varman kohdan josta hirvi menny niin vie jäljelle, mieluusti tuore. Heti ku vähänkin nuuskii, kehu, mutta älä liikaa ettei riehaannu kehuista. Joskus toinen koira auttaa alkuun. Oma lähti vasta 1. 5v ekan kerran jäljittää tuota matkaa, mutta nyt 8v tarpoo jopa 20km parhaimmillaan.

    • Anonyymi

      Heti kärkeen että ei milloinkaan hirvikoiraa saa opettaa toisella koiralla ! Sehän on aina muiden haukussa.

      Puolivuotias on tosiaan pentu ja veikkan että uros kyseessä. Hienoa että koira on kiintynyt sinuun sillä välit pitää olla kunnossa jos meinaat että se yhteyttä pitää ja saat sen metsässä kiinni. Ei ole kiire hirvelle. Puolivuotia jää äkkiä hirven jalkoihin.

      Kyllähän sitä toivoisi että koira olisi käyttövalio jo 4kk vanhana. Selaileppa noita koirakokeita niin ei siellä puolivuotiaita ykkösen koiria ole ellei kennelhirvillä ole hassuteltu.

      Anna nyt vaan koiralle metsää kunnolla ja kysy eläinlääkäriltä tuosta ruohon syömisestä. Muista pitää polvet hiukan koukussa ettei mene polvet sijoiltaan ja anna koiralle aikaa ja muista että olet sen paras ja ainoa kaveri tässä maailmassa.

    • Anonyymi

      Jokaiseen hirven jättämään jälkeen naksu niin nykyisten koiranomistajien koulutus ohje täyttyy ja sulle tulee oikein huippuhyvä hirvikoira.

    • Anonyymi

      Ei sitä hirven jäljelle tarvitse viedä vaan hirvien oletetulle oleskelualueille ja voihan sitä illalla lamputtaa peltohirviä ja sitten aamulla aikaisin viedä koira kyseisille huudeille.

    • Tuossa oli jo hyviä ohjeita.
      Koirasi on vielä liiannuori hirvelle opetettavaksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      60
      1965
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe