Huolestuttaa puolison alkonkäyttö

Anonyymi

Ollaan oltu yhdessä noin vuosi. Tuntuu että toinen osapuoli piilottelee ja kaunistelee juomistaan. Hän käy ajoittain muutaman kerran kuukaudessa viihteellä ja juo itsensä ihan kunnon kuosiin. Nyt on välillä alkanut sanoa että "janottaa" viitaten että kaljaa pitäisi saada. Viikollakin useinkin ottaa saunan jälkeen kaljan (määrä ei ole iso mutta uskon ettei hän PYSTY olemaan ilman).

No. Nyt sitten 2 viimeisintä kertaa hän on saanut tosi ison riidan aikaiseksi ensin ystävien ja toisen minun kanssa. Hänen persoonallisuus vain muuttuu kun juo riittävästi. On tosi tunteeton, silmät seisoo, ja laukoo asioita jotka loukkaavat ihan tosi syvältä. Minut on kaksi kertaa jättänyt kännissä ja ollut putkassa selviämässä kerran.

Muun ajan hän on paljon puhelimella, ei oikein pysty keskustelemaan ja olemaan rennosti. Ei ole ikinä minulle myöntänyt että alkoholi on ongelma, tietääkö kuitenkin itse?

Itselläni on lapsia, en halua alkoholistia itseni enkä lasten vuoksi elämääni. Miten olisi hyvä tuoda asia esiin? Miten etenen? Ei asuta yhdessä

2

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskinpa suhdetta kannattaa jatkaa, koska jo itse olet huomannut käytöksensä muutoksen juovuspäissään. Ei hän siitä muuksi muutu, ellei vähennä/lopeta alkon käyttöään.

    • Anonyymi

      Kumppanin alkoholismi on jo alkanut pyörittää ajatuksiasi ja vauhti tulee vain kiihtymään. Pian suurin osa ajastasi kuluu sitä miettiessä, miten voisit vaikuttaa asiaan. Et kuitenkaan voi hänen juomiselleen mitään, joten jätä koko asia mielestäsi.

      Jos haluat jatkaa seurustelua juovan kanssa, niin jatka vaan, jos se ei häiritse eikä vaivaa. Jos vaivaa, voit silti jatkaa seurustelua, jos olet halukas luopumaan haaveista hyvästä yhteisestä tulevaisuudesta.

      Al-anon on auttanut monia läheisiä ratkaisemaan, haluaako jatkaa alkoholistin rinnalla vai ei,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      88
      8063
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4708
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4361
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      44
      2556
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      93
      1402
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1276
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      40
      1227
    8. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1140
    9. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      63
      1110
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      166
      1070
    Aihe