Huolestuttaa puolison alkonkäyttö

Anonyymi

Ollaan oltu yhdessä noin vuosi. Tuntuu että toinen osapuoli piilottelee ja kaunistelee juomistaan. Hän käy ajoittain muutaman kerran kuukaudessa viihteellä ja juo itsensä ihan kunnon kuosiin. Nyt on välillä alkanut sanoa että "janottaa" viitaten että kaljaa pitäisi saada. Viikollakin useinkin ottaa saunan jälkeen kaljan (määrä ei ole iso mutta uskon ettei hän PYSTY olemaan ilman).

No. Nyt sitten 2 viimeisintä kertaa hän on saanut tosi ison riidan aikaiseksi ensin ystävien ja toisen minun kanssa. Hänen persoonallisuus vain muuttuu kun juo riittävästi. On tosi tunteeton, silmät seisoo, ja laukoo asioita jotka loukkaavat ihan tosi syvältä. Minut on kaksi kertaa jättänyt kännissä ja ollut putkassa selviämässä kerran.

Muun ajan hän on paljon puhelimella, ei oikein pysty keskustelemaan ja olemaan rennosti. Ei ole ikinä minulle myöntänyt että alkoholi on ongelma, tietääkö kuitenkin itse?

Itselläni on lapsia, en halua alkoholistia itseni enkä lasten vuoksi elämääni. Miten olisi hyvä tuoda asia esiin? Miten etenen? Ei asuta yhdessä

2

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskinpa suhdetta kannattaa jatkaa, koska jo itse olet huomannut käytöksensä muutoksen juovuspäissään. Ei hän siitä muuksi muutu, ellei vähennä/lopeta alkon käyttöään.

    • Anonyymi

      Kumppanin alkoholismi on jo alkanut pyörittää ajatuksiasi ja vauhti tulee vain kiihtymään. Pian suurin osa ajastasi kuluu sitä miettiessä, miten voisit vaikuttaa asiaan. Et kuitenkaan voi hänen juomiselleen mitään, joten jätä koko asia mielestäsi.

      Jos haluat jatkaa seurustelua juovan kanssa, niin jatka vaan, jos se ei häiritse eikä vaivaa. Jos vaivaa, voit silti jatkaa seurustelua, jos olet halukas luopumaan haaveista hyvästä yhteisestä tulevaisuudesta.

      Al-anon on auttanut monia läheisiä ratkaisemaan, haluaako jatkaa alkoholistin rinnalla vai ei,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      162
      4143
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2463
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2141
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1292
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1250
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1139
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1102
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      100
      918
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      840
    Aihe