Huolestuttaa puolison alkonkäyttö

Anonyymi

Ollaan oltu yhdessä noin vuosi. Tuntuu että toinen osapuoli piilottelee ja kaunistelee juomistaan. Hän käy ajoittain muutaman kerran kuukaudessa viihteellä ja juo itsensä ihan kunnon kuosiin. Nyt on välillä alkanut sanoa että "janottaa" viitaten että kaljaa pitäisi saada. Viikollakin useinkin ottaa saunan jälkeen kaljan (määrä ei ole iso mutta uskon ettei hän PYSTY olemaan ilman).

No. Nyt sitten 2 viimeisintä kertaa hän on saanut tosi ison riidan aikaiseksi ensin ystävien ja toisen minun kanssa. Hänen persoonallisuus vain muuttuu kun juo riittävästi. On tosi tunteeton, silmät seisoo, ja laukoo asioita jotka loukkaavat ihan tosi syvältä. Minut on kaksi kertaa jättänyt kännissä ja ollut putkassa selviämässä kerran.

Muun ajan hän on paljon puhelimella, ei oikein pysty keskustelemaan ja olemaan rennosti. Ei ole ikinä minulle myöntänyt että alkoholi on ongelma, tietääkö kuitenkin itse?

Itselläni on lapsia, en halua alkoholistia itseni enkä lasten vuoksi elämääni. Miten olisi hyvä tuoda asia esiin? Miten etenen? Ei asuta yhdessä

2

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskinpa suhdetta kannattaa jatkaa, koska jo itse olet huomannut käytöksensä muutoksen juovuspäissään. Ei hän siitä muuksi muutu, ellei vähennä/lopeta alkon käyttöään.

    • Anonyymi

      Kumppanin alkoholismi on jo alkanut pyörittää ajatuksiasi ja vauhti tulee vain kiihtymään. Pian suurin osa ajastasi kuluu sitä miettiessä, miten voisit vaikuttaa asiaan. Et kuitenkaan voi hänen juomiselleen mitään, joten jätä koko asia mielestäsi.

      Jos haluat jatkaa seurustelua juovan kanssa, niin jatka vaan, jos se ei häiritse eikä vaivaa. Jos vaivaa, voit silti jatkaa seurustelua, jos olet halukas luopumaan haaveista hyvästä yhteisestä tulevaisuudesta.

      Al-anon on auttanut monia läheisiä ratkaisemaan, haluaako jatkaa alkoholistin rinnalla vai ei,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      115
      8287
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      415
      7508
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4764
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4559
    5. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      7
      4389
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      204
      2899
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      118
      2764
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2695
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      23
      2324
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      2
      2197
    Aihe