Lasikuituveneeni kölistä on irronnut gelcoat pinta niin että se on pelkällä lasikuidulla johon on tullut pieniä kuoppia/reikiä muuten kuitu on ehjää. Millä tätä lähtisi korjaamaan? Lopuksi aion maalata koko pohjan epoksimaalilla
Veneen pohja
Anonyymi
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Alle ohennettu kaksikomp primer tartuntapinnaksi. Sitten paklaus veden alle tarkoitettua epoksipakkelia ja hiontaa riittävän monta kertaa. Lopuksi yks. komp. tartuntaprimer ja myrkkymaali.
Uusimistarve 10 vuoden päästä mikäli homma onnistui kuin käyttöohjeessa pyydettiin
Kaksikomponenttinen epoksipakkeli tarttuu paljon paremin jos mitään primeriä ei alle laiteta, eikä varsinkaan ohennetta minkään tuotteen mukana tai sellaisenaan. Ohenne haihtuu epoksin kovettumisen aikana syntyvässä lämmössä, ja pilaa lopputuloksen. (jää huokoistamaan epoksia, heikentäen tartuntaa ja vähentäen vesitiiviyttä, voi myös toimia pehmentimenä tai jopa pahimmillaan osittain estää epoksin kovettumisreaktion, siellä missä ohentimen molekyylit jäävät epoksin eri komponenttien sisältämien molekyylien väliin.
Oikein tehtynä epoksipakkelointi kestää satoja vuosia ilman korjaustarpeita, saati sitten uusimista. Kannattaa huomata epoksille annetut lämpötila-alueet, ja niitä tulee myös noudattaa. Eli koko köli tulee lämmittää vähintään alarajalle ennen pakkelin levitykseen ryhtymistä. Kylmän kölin päälle ei siis tule ensin levittää pakkelia ja sitten kuvitella voivansa sen ulkopuolelta lämmittää tavoitelämpötilaan.
Myrkyn alle sitä primeriä kyllä voidaan käyttää.
Myrkyn voi uusia tiheämminkin kuin 10 vuoden välein.