tulevat opiskelijat

Koululakkautusten kuuma kevät - onko Suomessa liikaa kouluja
!??


Päättäjät saivat heti kunnallisvaalien jälkeen eteensä raskaan urakan. Kouluja lakkautetaan parhaillaan kautta maan. Kansalaisilta on vaikea saada leikkuutalkoille tukea.

Talkoot polkaisi pystyyn valtiovarainministeriö ja opetusministeriö. Niiden mukaan Suomessa on liikaa kouluja. Kouluverkon karsiminen johtuu talouden kylmistä luvuista - kuntien talous kiristyy ja lasten määrä vähenee. Kokkolassa ainakin rakennetaan lisää ja komialla rahalla!
Komiat pitää olla puitteet,että oppilaat viihtyy!
Onko opetus yhtä laadukasta,kuin on julkisivu?Etelä pohjalaisena ihmettelen,täytyy olla rikas kuntayhtymä,ei köyhillä tuollaisiin pytinkeihin ole varaa!
7768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Täällä laitetaan rahat oppilaitoksiin ja siinä samassa kultuuriin.

Siellä Etelä-Pohjanmaalla te tuhlaatte varat huvipuistoihin ja muihin riettaisiin Tango karkeloihin!

Äänestä

  • nurmo kirjoitti:

    http://www.seamk.fi/
    löytyy tasokasta opiskelua Seinäjoelta!

    Kyllä täytyy sanoa, että etelä-pohjalaiset oppilaitokset ovat mitä ovat. Käytöstavat vaikuttavat useilla kyseisen maakunnan henkilöllä lisäksi olevan hukassa; esiinnytään pääsääntöisesti huutaen ja kuvitellen kuinka joku heistä olisi kiinnostunut. Kuinka edes voisi olla jollakin asteikolla mitattavaa opetusta noinkin nuoressa kaupungissa missä ei juurikaan historiaa ole. Maakunta ympärillä on myös hyvin erikoinen. Tyylitaju, sama missä asiassa on tuntematon käsite kyseisellä alueella; suvaitsevaisuudesta puhumattakaan. Ajelkaa vain Skodilla säästön nimissä, opiskelkaa homeisissa kouluissanne. Elämässä on muutakin, ainakin täällä. Tyylitajua, estetiikkaa, kaksikielisyyttä ja historiaa.

    Äänestä

Kokkola on Suomen paras koulukaupunki.Seinäjoki on aika syvältä. Persoonaton junttipyramidi jossa tosiaan ei osata käyttäytyä vaan huudetaan kuin romaanit konsanaan.

Äänestä
  • Seinäjoella on kuitenkin mustalaisia enemmän,kuin Kokkolassa!Eikös siellä Seinäjoella ole AMK ravivalmennuskeskus,romaaneille?

    Äänestä

Luulisi opettajan tietävän jo, että peruskoulutus ja jatko-opinnot ovat kaksi eri asiaa eikä niitä voi verrata.

Jos koulutusyhtymällä on varaa rakentaa (II aste/ylempi koulutus), niin asiat on siellä silloin hoidettu hyvin. Jos peruskouluja tms. lakkautetaan, niin silloin kaupunki/kunta on hoitanut omat asiansa huonosti.

Äänestä
  • Veronkevennykset johtaa koulutusjärjestelmän alas ajoon
    Älä nyt koulutettu ihminen viitsi, onhan se antanut sinullekin näemmä varsin korkea koulutuksellisen tason tämä hyvinvointi yhteiskunta antanut mahdollisuuden hankkia, olisitko voinut hankkinut jos yhteiskuntamme ei verorahoista nykymuotoista koulutusjärjestelmää olisi rakentanut, olisitko päässyt edes perheen talouden puolesta oppikouluun puhumattakaan että korkeatasoisiin jatko opintoihiin. !
    Huom. olemme demokratia eikä se yksin demarien vika voi olla vaikka moni haluaa se syylliseksi kaikkeen nostaakkin, mutta jos halutaan enempi
    itsekkäiden ihmisten puolueen meininkiä niin eipä tuo minuun vaikuta näissä koulutus kysymyksissä ja kun ei ole tullu lapsiakaan hommattua niin eiku yhteiskunnan tuki pois koulutuksesta ja alkakaa säästää jo vauvan syntymästä rahaa lapsen tulevien vuosien tarha paikkoihin, alakouluihin, oppikouluihin ja yliopisto opintoihin ja alkakaa tutustumaan että mikä se on paras tarha ja paras yksityiskoulu joka vie menestykseen.
    Mutta eiköhän tuo ole vääjäämätön kehitys että tuloerot kasvaa ja verotuskevenee varakkaammilla ja yhteiskunnan tarjoamat suhteellisen tasapuoliset palvelut ajetaan alas ja palataan viisikymmentä vuotta tai jopa sata vuotta taaksepäin.Jos tämä olisi ollut itsekkäiden ihmisten puolueesta kiinni niin ei tämmöistä koulutusjärjestelmää olisi koskaan rakennettu varmaan vieläkin olisi tyttökoulut ja poika lyseot , ja varaa korkeampaan koulutukseen ei olisi kuin paremmalla väen perheiden lapsilla, mutta eiköhän me nähdä tämä paluu menneisyyteen viellä meidän elin aikana ja sen jälkeen ei PISA-tutkimuksissa ole Suomi malliesimerkki eikä menestyjä.

    Olemme menestyneet koska olemme hyödyntäneet pienen kansamme laajat massat tarjoamalla mahdollisuuden koulutukseeen yhteiskunnan tukemana, eikä sitä kyetä jatkossa tarjoamaan koska verokertymä ei anna sille edellytyksiä.

    Mutta ylikoulutus on turhaa joten ainakin ammattikorkeakouluja voisi lakkauttaa sanotaan puolet ja Yliopiston ja teknisten yliopistojen yksiköitä karsia ja keskittää koullutus vaikka Ouluun, Tampereelle, Turkuun, Kuopioon ja Lappeenrantaan.

    Mutta eiköhän me viellä nähdä päivä kun suomessa ei ole yliopistokaupunkeja kuin Turku, Helsinki ja Tampere. !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lapuan opettaja kirjoitti:

Koululakkautusten kuuma kevät - onko Suomessa liikaa kouluja
!??


Päättäjät saivat heti kunnallisvaalien jälkeen eteensä raskaan urakan. Kouluja lakkautetaan parhaillaan kautta maan. Kansalaisilta on vaikea saada leikkuutalkoille tukea.

Talkoot polkaisi pystyyn valtiovarainministeriö ja opetusministeriö. Niiden mukaan Suomessa on liikaa kouluja. Kouluverkon karsiminen johtuu talouden kylmistä luvuista - kuntien talous kiristyy ja lasten määrä vähenee. Kokkolassa ainakin rakennetaan lisää ja komialla rahalla!
Komiat pitää olla puitteet,että oppilaat viihtyy!
Onko opetus yhtä laadukasta,kuin on julkisivu?Etelä pohjalaisena ihmettelen,täytyy olla rikas kuntayhtymä,ei köyhillä tuollaisiin pytinkeihin ole varaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu