Onko muilla ollut? Mitä oireita? Minulla paastosokeri ollut pitkään koholla, oireina väsymystä, kovaa ruokahalua ja iho-oireita. Onko teillä ollut tummunutta ihoa niskassa, kainaloissa ja nivusissa? Entä hiustenlähtöä ja hammasongelmia kuten ientulehdusta?
Jos saan ruokavaliomuutoksilla itseni parempaan kuntoon niin onko odotettavissa noiden oireiden suhteen paranemista?
Insuliiniresistenssi
9
826
Vastaukset
- Anonyymi
haluatko neuvoja vai luuloja?????
- Anonyymi
Mene Diabetesliiton sivuille. Älä haksahda täälläkin tarjolla olevaan huuhaahan.
- Anonyymi
Eikö lääkärisi ole ottanut kantaa kohonneeseen verensokeriin? Nykyisin siihen tartutaan mahdollisimman pian jos on tarvetta hoitoihin. Hoidon aloittamista ei kannata pitkittää jotta oheissairaudet eivät ehtisi kehittyä. Nuo luettelemasi oireet eivät johdu diabeteksestä, siltä osin pitää ottaa yhteyttä vaikkapa ihotautilääkäriin ym.
- Anonyymi
Joo, eihän tämä vielä diabetesta ole mutta sen esiaste kyllä. Lääkäri suhtautuu rauhallisesti, seurataan vuosittain. Jokin häiriö järjestelmässä on, olisin kaivannut kokemuksia insuliiniresistenssistä eli keho ei pysty hyödyntämään tuottamaansa insuliinia parhaalla mahdollisella tavalla. Taitaa olla aika uusi asia kaikille.
Insuliiniresistenssiin auttaa laihtuminen jos on ylipainoa ja liikkuminen jos ei liiku. Ruokavaliolla ei ole väliä eli kannattaa valita sellainen jota voi noudattaa loppuelämän ja pidettyä painon kurissa. DASH ja Välimeren dieettiä pidetään yleisesti parhaina ja ketogeenistä ja Dukan-dieettejä huonoimpina.
- Anonyymi
hvp27 kirjoitti:
Insuliiniresistenssiin auttaa laihtuminen jos on ylipainoa ja liikkuminen jos ei liiku. Ruokavaliolla ei ole väliä eli kannattaa valita sellainen jota voi noudattaa loppuelämän ja pidettyä painon kurissa. DASH ja Välimeren dieettiä pidetään yleisesti parhaina ja ketogeenistä ja Dukan-dieettejä huonoimpina.
Ok, kiitos hyvästä kommentista!
- Anonyymi
Mitäköhän sinä näillä kommenteillasi luulet saavuttavasi? Pahaa mieltä vaan itsellesi ja muille.
Anonyymi kirjoitti:
Mitäköhän sinä näillä kommenteillasi luulet saavuttavasi? Pahaa mieltä vaan itsellesi ja muille.
Hyvän se että veku postaa aivopierujaan. Jos joku on niin hökmö että niihin uskoo niin uskokoon. Asia-argumentteja hänellä ei ole vaan turvautuu solvaavaamiseen.
- Anonyymi
Liikun aika paljon ja ylipainoa on noin 5 kiloa, syön aika terveellisesti. Laihtuminen ei tunnu onnistuvan jostain syystä. Aamulla herätessä tuntuu kylläiseltä ja välillä tulee ohimeneviä pahoinvointiaaltoja. Muuten ruokahalu on liiankin hyvä. Luen mielelläni kaikenlaisia mielipiteitä asioista.
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 223874
- 901914
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa901319Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1681281- 561139
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.551042Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe1901018- 61932
- 42896
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis143849