Mikä ihme koukku Saimi Hoyerilla on, kun Itukka tekee jatkuvasti juttua ko. pikkulafkasta? Miksi ei uutisoi, kun muissa hotelleissa tai ravintoloissa vaihtuu henkilökunta? No ex-mallityttö kiittää ilmaisesta mainoksesta ja jatkaa korkokenkäkävelyn opettamista sieniretkien lomassa.
Itukkaa hyysää Hoyeria
Anonyymi
1381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Siinäpä taas yksi kateellinen! Saimi on tehnyt uraauurtavaa ja hienoa työtä seudun houkuttelevuuden kohottamiseksi. Kaikki kunnia ja kiitos hänelle! Ja hyvä, että Itukkakin huomioi asian!
Että mitenkä? Mainosta siis siitä että Punkaharjulla ei yrittäminen kannata. Se on hienoo uutista levittää. Kukasn ei tällaisten jlk Punkaharjulle mitään uutta rakenna ja tee. Saimille kävi huonosti, kannattaa nyt keskittyä sieniin ja korkokenkiin. Se on itukassa joku huomiota haluava toimittaja vaan asialla. Julkkiksen kaveri on kiva olla, voi kertoa että tuntee hänet. Vai miten se meni?
Itukka voisi kirjoittaa myös niistä yrityksistä, jotka ovat toimineet vuosikausia, maksaneet laskunsa jne.Mutta tietysti on hienompaa kirjoittaa ns julkkiksen tekemisistä vaikkeivat niissä oikein onnistukkaan.Ja tämä keittiöpäällikkö ei taida olla ihan sieltä nimekkäämmästä päästä.Samaa mieltä, että tulee lehteen täytettä, kun alkavat haastattelemaan muiden hotelleiden ja ravintoloiden uusista työntekijöistä.
Saimi on itukan lemmikki ja mikäs siinä.
Ei ole eka kerta, kun toimittajat kaveraan julkkista.
itäsavolla on kommentointikenttä, mutta sinne on turha kirjoittaa hoyerin huonoista asioista.
Itukka markkinoi tuossa taannoin muiden keksimiä ideoita hoyerin ideoina. Melko röyhkeää toimintaa ratsastaa muiden keksimillä asioilla.
Toinen asia on ettei tuota elitististä kanaa saisi arvostella edes siitä, että hän on aivan mallipuhdas narsisti käytökseltään. Suhtautuminen "väärän kastin" ihmisiin on kuin prinsessalla.
Itäsavo ajaa yleisesti sellaista agendaa jossa toimittajakunnan akat valitsevat omia kavereitaan juttujen aiheiksi. Toinen erikoisuus on sulkea kaikki alueelle tärkeät uutiset maksumuurin taakse. Kolmas itukkaa vaivaava asia on se ettei pääkirjoitusten valheita ja ideologista selostusta saa arvostella ollenkaan. Itäsavo on siis yksi savonlinnan elinvoimaa heikentävä tekijä.
Eli Itukan omistajavaihdoksesta ei ollut mitään hyötyä!
Samaa kepulilaisten keksimällä keksittyjä juttuja ja tietenkin isoja kuvia paikkakunnana kepuleista lehtisen täytteeksi.
Siinäpä sitä savonlinnalaisille informaatiota, ja joku siitä vielä viitsii maksaa!
Itukka on kuolemassa oleva lehti. Sisältöä kuin ilmaisjakelussa, mutta vuosihinta lähentelee Hesaria ja ei ilmesty enää viikonloppuna. Siinäpä syytä miksi lopetin tilauksen. Veikkaan että parin kolmen vuoden päästä ei ole koko lehteä. No mitäpä tuosta:
Itukka on jo pitkään valikoinut jutut omasta tuttavapiiristään jos et ole toimittajan tuttu ei saa tekemään juttua rahallakaan, vedotaan henkilökunnan vähyyteen halutaan tapahtuman tiedotteet etekäteen ja ilmoitetaan jos muistetaan ettei ole tarpeeksi mielenkiintoinen tapahtuma tai liian kallis laittaa toimittajaa käymään juttua tekemässä tai jotain muuta. Onhan Saimi hyvää mainosta punkaharjulle mutta toivoisi itukan ottavan muitakin juttujen kohteeksi,
Itä-savo on siis yksi syy kaupungin asioiden heikkenemiseen.
Kuka tahansa terve ymmärtää ettei nurkkakuntainen oman piirin ylentäminen kuulu nykyaikaan. Toinen asia millä itä-savo haittaa alueen asioista keskustelua on maksumuuri.
Maksumuurista itkijät olette noloja.
Miksi teille pitäisi antaa jutut ilmaiseksi luettaviksi? Tilatkaa lehti, niin saatte luettua ja samalla muitakin juttuja.
Olisi tosi epäreilua, että me tilaajat saataisiin vain samat luettavat kuin kaikki muutkin.
Maksumuuria kannattavat ovat sitä mieltä että keskustelun sensuroiminen ja kaupunkilaisten asioista keskustelun estäminen on hyvästä kylälle joka on kohta kriisikunta. Ei ole ihmekään että siellä menee niin huonosti kun väestö on noin tyhmää. Epäreilua siinä kylässä on se että siellä on niin paljon tyhmiä kansalaisia.
Lehti on yritys minkä pitää taloudellisesti tulla toimeen, niin kuka tilaa lehden mikäli saat lukea ilmaiseksi parhaimmat jutut.
Minäkin mielelläni jättäisin maksamatta, mutta ei minun talous kaadu nettilehden tilaukseen ja samalla tuen paikallislehtiä.