Pusonjärven rannalla oleva muinaishauta, onko jollain tarkempaa tietoa?
Pusonjärvi
Anonyymi
2
1199
Vastaukset
- Anonyymi
Vastasin jo kerran, mutta ilmeisesti "sääntöjen vastaisesti" koska se poistettiin.
Yritän vielä;
Paikalla Honkaharju, kontiolahti, puson järven rannalla, on varhaismetallikautinen hauta, ns. lapinraunio. On määritelty minaismuistoalueeksi ja siten suojeltu.
Toivottavasti vastaus nyt meni "kontiolahden lakien" mukaan...
Muinaismuistokohteiden kartan saat esille googlettamalla "paikkatietoikkuna". Sieltä valitse karttatasot/suojellut kohteet/muinaismuistoalueet.- Anonyymi
Kiitos hyvästä vastauksesta!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301906
- 1211375
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401150Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni601073Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v2831053- 491049
- 1361034
Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet89876Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58829Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77816