Mittari velehtelee?

Anonyymi

Voiko olla mahdollista, että yläpaine on vain 130mmhg jos pulssi on 106?

Mittasin äskettäin verenpainearvoni ja mittari näytti tuollaisia lukemia yläpaine 130mmhg ja alapaine 90mmhg. pulssi oli kuitenkin 106 ja ennen mittausta oli harrastettu 45 min crosstrainertreeniä sekä kävelty puolen tunnin lenkki.

Vähän epäilyttää tuo lukema, voisiko mittari olla rikki. Vielä viime viikolla mittari näytti yläpaineeksi 140-155 ennen liikuntaakin paljon rauhallisemmalla pulssilla joten epäilyttää onko mittarissa jotain vikaa.

Mittari on jo pari vuotta vanha joten voisiko olla uusimisen paikka.

Onko paikalla ketään joka osaisi vastata pulmassani.

Oma painoni on tällä hetkellä noin 130 kiloa joten tuollaisissa pulssilukemissa noin matala systolinen arvo ei oikein tunnu uskottavalta.

0 k

3

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On se. Tuollaisen kuntoilusuorituksen jälkeen suonet ovat auki ja veri virtaa pienemmälläkin paineella.

    • Anonyymi

      Hiippaläppävika ehkä selittäisi lukemat. Pumppu takoo, mutta kun läppä falskaa niin paine ei tahdo nousta. Katsastaisin kuitenkin ennen moottorin tarkempaa tutkimista sen painemittarin.

      • Anonyymi

        En usko, että on mitään läppä tai muutakaan sydänvikaa. Jaksan kuitenin harrastaa liikuntaa yli 120 syketasolla tuon 45 minuuttiakin.

        Todennäköisemmin mittari on rikki. Täytyy käydä tarkistamassa terveyskeskuksen mittauspisteessä mitkä ovat oikeat lukemat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      74
      8367
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      66
      2825
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      2028
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      157
      2001
    5. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      20
      1949
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1861
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      30
      1720
    8. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      43
      1495
    9. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1487
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1246
    Aihe