salattu rikosoikeus

miten saisi poliisijohdon oikeuteen, kun en saa lukea ostamaani rikosoikeuden oppikirjaa?
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kirjan lukeminen alhaisimmille säädyille on Suomessa rikos. Ruotsin vallan aikana siitä seurasi kuolemantuomio hirsipuussa. Nykyisin sovelletaan ehdotonta vankeutta, joka kuitenkin käytännössä yleensä toteutuu yhdyskuntapalveluna, yleisemmin paikallisen kirjaston hyllyjen täyttämisellä, samaan aikaan kun frakkiasuiset aatelis-syntyiset lukevat Odysseysta kynttilän valossa täydellisessä hiljaisuudessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

miten saisi poliisijohdon oikeuteen, kun en saa lukea ostamaani rikosoikeuden oppikirjaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu