Edistys edistyy

Vihapuhe. törkeilyt ja rasistiset huutelut ovat lisääntyneet vuosien mittaan uskomattomalla tavalla.
Meidän ikäiset ihmiset muistavat aikaisemmat poliitikot, eduskunnat, taiteilijat, muusikot, joita kaikkia kunnioitettiin heidän erikoisen tehtävänsä ansiosta. Eipä olisi tullut mieleenkään loukata heitä rääväsuisilla kirjoituksilla lehdissä. Eivätkä lehdet olisi edes julkaisseet herjoja. Ja nettiähän ei ollutkaan.

No sitten luovuttiin eräästä kohteliaisuusmuodosta. Muistatteko, mistä?
Teitittelystä.
Moni vuosisadan vaihteessa syntynyt ihminen järkyttyi asiasta. Hyvin pian kuitenkin ymmärrettiin, että teitittely on patavanhoillista. Se pakottaa ihmisen valikoimaan sanansa. Aataminaikaista!
Olihan uuteen moderniin kulttuuriin sopeuduttava. Se karsi estot.
Nyt sinutellaan jopa kuninkaallisia, ja herjaa uskaltaa heittää kaikille "herroille". Siltä ei välty maailman mahtajatkaan.

9

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä muista tuonkin ajan, siis sen teitittelyn, koska oma äitinikin teititteli äitään viellä kuoleman jälkeen puhuessaan hänestä.

      Sitten joskus 1962 menin töihin oikein patavanhoolliseen ruotsalais firmaan, jossa tämä teitittely oli yleistä. Samoin naiset eivät saaneet esiintyä pitkissä housuissa, vaan oli hamepakko.

      Vaan aika muuttui, alettiin jopa sinuttelemaan työkavereita ja jopa esimieheni teki "juhlallisen" sinuttelu sopimuksen eräällä ruotsinristeilyllä.

      Pian tulikin näitä nuoria, jotka käyttivät näitä inhottuja pitkiä housuja, siis naisetkin ja siitä seurasi nämä minihameet, jotka ilmeisesti oli vanhalle Kauppaneuvokselle hirvitys, ..vai oliko sittenkään, koska miehethän on aina miehiä!D

      Sivistyny puhetapa säilyi edelleen, josta olen kiitollinen, sillä se periytyi lapsillenikin, sillä koskaan en kuullut heidän puhuvan jotain "ukko ja akka" vaan kaikki oli setiä ja tätejä, kuten isä ja äiti muuttuivat hieman, mami ja papi muotoon.

      Syntymä kuntani painatti joskus näitä rinta nappeja, ei suinkaan sellaisia, että v...haisee hyvälle, vaan "saa sinutella", jota nappia itsekkin pidin hetken.

    • Anonyymi

      Itsekontrolli on höllentynyt. Nykyään sellainen on ihan tavallista mitä ei kuullut joku vuosikymmen sitten ääneen lausuttavan, kaikkea ei tohtinut pienessä mielessään ajatellakaan, mitä nyt voidaan sanoa päin naamaa.

      • . . . puhumattakaan kirjoituksista. Tuntuu, ettei tarvita enää mitään kontrollia, vaan vihat ja ala-arvoiset pilkat voidaan paukuttaa ihan minne tahansa.
        Uskoisin, että puhettaan huonokäytöksinenkin hiukan varoo.


    • Anonyymi

      Eilen tuli joku ohjelma telkkarissa (jota en nähnyt kokonaan), missä psykologi tai psykiatri puhui,
      että ihmisen ei ole ollut tarkoitus syntyä tällaiseen ympäristöön tai ihminen ei pysty
      sopeutumaan nykymaailmaan, siksi mielenterveysongelmia on niin paljon.

      Kaikkea on liikaa, tietoa, hälyä, vaatimuksia, paineita, ulkoisia ärsykkeitä,
      stressaava yhteiskunta, huono syöminen, liian vähän unta ym.

      Ihmiset eivät osaa löytää rauhallisia hetkiä mielelleen.
      Pitää painaa menemää tukka putkella. Ei osata pysähtyä ja antaa lepoa ja palautumisaikaa itselleen, aivoilleen ja sielulleen ja keholleen.
      Ihmiset palaa loppuun, voivat "seota", puhuvat mitä puhuvat ja kirjoittelevat aggressiivisesti.
      Eivät arvosta eivätkä huomioi muita, nostavat itseään ylös.
      Tai vaihtoehtoisesti masentuvat ja väheksyvät itseään.

      Henkisesti aika on vaativaa työikäisille ja nuorille ja lapsille.
      Iäkkäämpänä voi valita haluaako rauhallisempaa elämää vai menoa.
      "Digiloikka" ei ole itseltäni onnistunut. Taisin pudota ojaan.

    • Anonyymi

      Yhteiskunta on kova nykyään. Se on kilpailuyhteiskunta. Aina täytyisi voittaa joku muu saadakseen paikan yhteiskunnassa. Yritykset kilpailevat. Ihmisten täytyy kilpailla työpaikoista ja työpaikoilla. Ihmisiä kohdellaan kuin karjaa (Postin tapaus on yksi esimerkki, ei ensimmäinen laatuaan ollenkaan). Inhimillisyydelle ei ole tilaa niinkuin ennen. Inhimillinen kanssakäyminen tapahtuu enimmäkseen laitteitten välityksellä. Ennen sovittiin tapaamisesta. Elämä on tullut pinnalliseksi, kun ei ole sijaa syventyä toisiin ihmisiin. Ei saa olla enää tavallinen ihminen. Pitää opettaa itsensä uuteen ja uuteen koko ajan pysyäkseen mukana. Pitää kouluttautua moneen ammattiin elämänsä aikana. Elämä on on jatkuvaa oppimista.
      Koska ihminen ehtii ja voi palautua ja ammentaa itseensä voimia kaikkeen uuteen ?
      Äärimmilleen menossa oleva markkinatalous kutistaa ihmisen robotiksi.
      Voiko se jatkua loputtomiin ?

    • Anonyymi

      Jeesuksen rauhaa. Ei kaikkea netissä ole kirjoitettu tosissaan.

    • Anonyymi

      Suomessa olisi asiat todella hyvin,jos syy olisi teitittely.

      • Syy ei ole teitittely. Siitä luopuminen vain tutustutti ihmiset toisiinsa läheisemmin, ja läheiselle voi olla helpommin töykeä ja vähättelevä.
        Teitittely toi mukanaan arvostuksen, Siitä on nyt luovuttu.
        Enhän minä toki väitä, että vihapuheiden alku tässä olisi. Tulin vain ajatelleeksi, että olisi aika vaikea syytää loukkauksia ja samalla teititellä.


    • Anonyymi

      On varmaan totta, että teitittely piti yllä "etäisyyttä" ja antoi yksilönsuojaa.
      Myöskään ei ollut somea. Some on eräs tapojen muokkaaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      228
      3346
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      59
      2837
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      25
      2463
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      18
      2461
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      72
      1934
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1850
    7. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1822
    8. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1815
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1672
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      68
      994
    Aihe