Minulle sattui onnettomuus 12 vuotiaana, jolloin sormen kynsi halkesi ihan luita myöden. Asialle ei tehty juurikaan mitään, olimme mökillä keskellä kesää... Epämuodostunut kynsi on vaivannut siitä asti. Kynsi on halki keskeltä pituussuunnassa ja tämä ärsyttää kun se halkeama tarttuu kaikkeen. Luonnollisesti sitä tulee revittyä ja verihän siinä lentää... Nyt haluaisin eroon lopullisesti koko kynnestä. Pitääkö sormi pistää poikki vai kynsi "perustuksineen kaivaa pois? Miten estää kynnen kasvamasta takaisin? Onnettomuudesta on 41 vuotta, joten eipä tässä ole asian kanssa kiirehditty!
Vahingoittuneen kynnen lopullinen poisto
1
2282
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllähän tuollainen epämuodostunut kynsi voidaan poistaa aika helpostikin paikallispuudutuksessa. Sen jälkeen on vaan sitten toivottava että uusi kynsi kasvaisi edes vähän normaalimpana. Kynsi on kasvanut 41 vuodessa jo moneen kertaan uusiksi ja jos halkeama on edelleen olemassa, se todennäköisesti uusiutuisi vaikka kynsi poistettaisikin. Ilmeisesti kynnen kasvuaihio on vaurioitunut silloin onnettomuudessa ja "tuottaa" kynteen jatkuvan halkeaman.
Itselläni on lapsuudessa paljon pidemmän ajan takaa yksi sormi jäänyt oven väliin ja kynsi irtosi. Kynsi ei ole koskaan kasvanut täysin kuntoon, mutta kymmenien vuosien jälkeen on sentään kohtuullisen näköinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1029613Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764957Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.554692Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92421Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.01880Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1051652- 451458
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota571391Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.491361Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441296