Minulle sattui onnettomuus 12 vuotiaana, jolloin sormen kynsi halkesi ihan luita myöden. Asialle ei tehty juurikaan mitään, olimme mökillä keskellä kesää... Epämuodostunut kynsi on vaivannut siitä asti. Kynsi on halki keskeltä pituussuunnassa ja tämä ärsyttää kun se halkeama tarttuu kaikkeen. Luonnollisesti sitä tulee revittyä ja verihän siinä lentää... Nyt haluaisin eroon lopullisesti koko kynnestä. Pitääkö sormi pistää poikki vai kynsi "perustuksineen kaivaa pois? Miten estää kynnen kasvamasta takaisin? Onnettomuudesta on 41 vuotta, joten eipä tässä ole asian kanssa kiirehditty!
Vahingoittuneen kynnen lopullinen poisto
1
2328
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllähän tuollainen epämuodostunut kynsi voidaan poistaa aika helpostikin paikallispuudutuksessa. Sen jälkeen on vaan sitten toivottava että uusi kynsi kasvaisi edes vähän normaalimpana. Kynsi on kasvanut 41 vuodessa jo moneen kertaan uusiksi ja jos halkeama on edelleen olemassa, se todennäköisesti uusiutuisi vaikka kynsi poistettaisikin. Ilmeisesti kynnen kasvuaihio on vaurioitunut silloin onnettomuudessa ja "tuottaa" kynteen jatkuvan halkeaman.
Itselläni on lapsuudessa paljon pidemmän ajan takaa yksi sormi jäänyt oven väliin ja kynsi irtosi. Kynsi ei ole koskaan kasvanut täysin kuntoon, mutta kymmenien vuosien jälkeen on sentään kohtuullisen näköinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061