Peltosaaresta taasko talo puretaan

Onko asiassa perää että sieltä ollaan purkamassa 3 kerroksista taloa asemalta päin katsottuna vasemmasta laidasta.Oli kuulemme lehdessä ollut, en vaan sattunut huomaamaan kirjoitusta.
Vielähän kai ne korkeatkin talot on purkamatta, joista on vuosia jo puhuttu.
5108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ne kaikki 1970-luvulla rakennetut kerrostalot puretaan Peltosaaresta pois.

Äänestä
  • Eikös siellä kaikki ala olemaan jo sitä ikäluokkaa, mistäs niille asukkaille paikkoja löytyy. jos sattuisi vaikka muuttoväestöä enemmänkin tulemaan.

    Äänestä

Ilmeisesti kyseessä on Riihimäen Kotikulma Oy:n omistama huonokuntoinen vuokratalo osoitteessa Merkuriuksenkatu 9.
Jossakin vaiheessa ko. talosta pyydettiin kaupunkikehityslautakunnalta lausuntoa Araa varten, sillä Ara voi myöntää vanhoilla aravataloille/vuokrataloille purkuluvan.
Peltosaari-projektissa aikoinaan mainittiin mahdollisuutena huonokuntoisten vuokratalojen purku - ehtona tietenkin, että Ara myöntää luvan ja akordin eli antaa anteeksi vanhat aravalainat.
Kaupunkikehityslautakunnan pöytäkirjan mukaan Kotikulman tarkoituksena on myydä tontti Riihimäen kaupungille hintaan 432.000 euroa.

Äänestä
  • Onko ne korkeat kaksi taloa sitten jo myyty tai purettu? Täytyisi oikein lähteä katsomaan, niin ei täällä tarvitsisi kysellä. laiskuutta se kai on.

    Äänestä

no olisipa siellä asuntomessuille tilaa, ei muuta kuin toteuttamaan, naureskellen seuraan, jos olen vielä hengissä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko asiassa perää että sieltä ollaan purkamassa 3 kerroksista taloa asemalta päin katsottuna vasemmasta laidasta.Oli kuulemme lehdessä ollut, en vaan sattunut huomaamaan kirjoitusta.
Vielähän kai ne korkeatkin talot on purkamatta, joista on vuosia jo puhuttu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu