Yksi Seatien automaattivaihteiden ongelma on, että vaihteisto käyttää liian isoja vaihteita. Vaihteisto sallii ajon jopa 1200 kierr/min ajon:
Onko tästä laiskuuden ja äänen lisäksi muuta haittaa esim vaihteiston kestävyydelle.
Onko jollain kokemusta vaihteiston ohjelmoimisesta.
Liian iso vaihde
23
1146
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä se haitta siis oli? Alhainen kulutus ja matala melutaso?
- Anonyymi
Aikoinaan oli tyypillistä että vitosvaihde hajosi manuaalilaatikoissa jos sillä ajettiin liian alhaisilla kierroksilla.
Kysyjä varmaankiin viittaa tuohon historiatietoon. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aikoinaan oli tyypillistä että vitosvaihde hajosi manuaalilaatikoissa jos sillä ajettiin liian alhaisilla kierroksilla.
Kysyjä varmaankiin viittaa tuohon historiatietoon.Varmaan jotain 60-luvun juttuja. Vanhin oma autoni oli -87 Golf ja kyllä sillä sai ajaa matalilla kierroksilla. Tosin olikin vain neljä vaihdetta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varmaan jotain 60-luvun juttuja. Vanhin oma autoni oli -87 Golf ja kyllä sillä sai ajaa matalilla kierroksilla. Tosin olikin vain neljä vaihdetta.
"Varmaan jotain 60-luvun juttuja."
60-luvulla vain joissakin urheiluautoissa oli viisi vaihdetta. Viitosvaihteen sai rikki jo 80-luvulla, kuten myös 90-luvulla ja myös senkin jälkeen.
"Vanhin oma autoni oli -87 Golf ja kyllä sillä sai ajaa matalilla kierroksilla. Tosin olikin vain neljä vaihdetta."
Johtuisiko siitä, että autossasi oli vain neljä vaihdetta, että viitosvaihde ei sitten hajonnut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Varmaan jotain 60-luvun juttuja."
60-luvulla vain joissakin urheiluautoissa oli viisi vaihdetta. Viitosvaihteen sai rikki jo 80-luvulla, kuten myös 90-luvulla ja myös senkin jälkeen.
"Vanhin oma autoni oli -87 Golf ja kyllä sillä sai ajaa matalilla kierroksilla. Tosin olikin vain neljä vaihdetta."
Johtuisiko siitä, että autossasi oli vain neljä vaihdetta, että viitosvaihde ei sitten hajonnut.Yhtälailla minkä vaan vaihteen pitäisi alhaisilla kierroksilla hajota. Vaan ei hajoa. Lopeta Esson baarin juttujen uskominen, kun Essojakaan ole ollut enää vuosiin.
Jos se on turbomoottori, niin vääntöä riittää ainakin valmistajatehtaan mukaan.
Aikaisemmin oltiin tosin sitä mieltä, että alhaiset kierrokset nokeavat moottorin
eivätkä laakeritkaan siitä tykkää.
Omassa raskaassa MB E220 dieselissäni kierrokset voivat hyvin olla vain 1300-1400
kierrosta, mutta vääntöä on 400Nm.
Kokeilin asiaa Saksassa viime syyskuussa. 160 km/t, D9-vaihde ja kierrokset vain n. 1400.- Anonyymi
Mitä vähemmän kierroksia, sitä pienemmät voimat liikkuviin osiin kohdistuu. Vääntöä koneessa noilla kierroksilla on aika vähän verrattuna huippuvääntöön joka alkaa jostain 1500-2000rpm kohdilta.
Ainoa ongelma voi tulla jos pieni kierrosluku aiheuttaa värinöitä voimalinjaan. Oman kokemuksen perusteella DSG vaihtaa nopeasti pienemmälle jos konettaa kuormittaa edes vähän. tuollainen 1200rpm käytetään vain silloin kun koneella on hyvin pieni kuorma. - Anonyymi
Jos rötköttää niin se ei ole hyväksi vaihteistolle?
Tässä ZJJ.
Muistin väärin pari päivää sitten - anteeksi!
2000 kierrosta tarvittiin n. 160 km/t - nopeuteen A9 silmässä.
Hyvä vääntö jaksaa siis puskea painavaakin autoa.- Anonyymi
Kyllähän se on teho joka sitä autoa kuljettaa eikä vääntö.
"Hyvä vääntö" ahdetussa moottorissa tarkoittaa vain sitä, että alhaisilla moottorin kierrosnopeuksilla on suhteessa enemmän tehoa käytettävissä kuin vapaastihengittävässä moottorissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllähän se on teho joka sitä autoa kuljettaa eikä vääntö.
"Hyvä vääntö" ahdetussa moottorissa tarkoittaa vain sitä, että alhaisilla moottorin kierrosnopeuksilla on suhteessa enemmän tehoa käytettävissä kuin vapaastihengittävässä moottorissa."...Kyllähän se on teho joka sitä autoa kuljettaa eikä vääntö..."
Kyllähän se on niin, että Ilman vääntöä ei auto kulje yhtään mihinkään. Toki ei se kulje ilman tehojakaan, mutta auto tarvii molempia, tehoa sekä vääntöä. Vääntö on ns. käytännön vipuvoimaa, joka antaa voiman kampiakselille, ja vetoakseleille.
Vääntömomentin suuruus riippuu moottorin rakenteesta. Esim. iskunpituus, sylinterin iskutilavuus, ja sylinterien lukumäärä vaikutta siihen. Formula ykkösen koneella tuskin saisi edes liikkeelle raskasta kuorma-autoa, vaikka siinä on yhtä paljon tehoja. F1 koneen vääntökäyrä on täysin erilainen kuin kuorma-auton moottorin vääntö. F1 vääntää korkeilla kierroksilla, ja kuorma-auto matalilla kieroksilla.
Tsi koneissa on melko laaja vääntökäyrä, koska turboahdin työntää ilmaa palotilaan. Palaminen on siis puhdasta hitaillakin kierroksilla.
Jos se on sinulle ongelma, niin käytä sitte sitä sport asentoa.
- Anonyymi
Se taas sitten kierrättää turhan paljon. Olisi mukavaa, jos olisi kultainen keskitie.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se taas sitten kierrättää turhan paljon. Olisi mukavaa, jos olisi kultainen keskitie.
Niin tossa mallis on liikaa välityksiä ja pitäisi olla pikku Dee myös ja loikkari?
- Anonyymi
Aina voi vaihtaa manuaaliasentoon, niin saa lisää kierroksia moottoriin. Tai käyttää automaattilaatikon S-asentoa, sekin nostaa kierroksia. Polttoaineen kulutuksen ja päästöjen minimointi siinä on taustalla.
- Anonyymi
Ja moottorin kulumisen, mitä vähemmän kierroksia, sen vähemmän kuluu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja moottorin kulumisen, mitä vähemmän kierroksia, sen vähemmän kuluu
Mitä vähemmän kierroksia, sen huonompi voitelu.
- Anonyymi
olen huomannut saman, siksi valitsen manuaalin, cruisella voi olla manuaalilla sopivalla kierrosalueella ja samalla vaihteella ! miellyttävämpää
- Anonyymi
Eniten vaihdelaatikko rasittuu 1 vaihteella kun kytkin nostetaan ja kaasu pohjaan. Vähiten rasittuu 5 vaihteella ja esim 1200rpm, moottorissa ei ole tehoja rikkoa yhtään mitään.
- Anonyymi
Täällä kaikki höpöttää pazkaa. Matalia kierroksia käytetään, jotta kulutusta saadaan pienemmäksi. Ongelmana varsinkin dieselmoottoreissa on että silloin moottorin pyörimisnopeus hidastuu jokaisen puristustahdin aikana (eli moottori ei käy tasaista nopeutta vaan sanotaanko että pyörimisnopeus "värisee"). Tämän takia autoihin on laitettu kaksoismassavauhtipyörä, jonka tarkoitus on estää epätasaisen käynnin (pyörimisnopeuden värinän) välittyminen vaihteistoon ja voimansiirtoon. Nyt sekä moottori että vaihteisto kestävät niin kauan kuin valmistaja haluaa niiden kestävän ja kait vauhtipyöräkin on saatu kestämään riittävästi. Tosin on niitä kaksoismassavauhtipyöriä vaihdettu noihin dieseleihin hurumykket.
- Anonyymi
"silloin moottorin pyörimisnopeus hidastuu jokaisen puristustahdin aikana "
Nelipyttyisessä koneessa on aina yhdessä pytyssä puristustahti menossa.- Anonyymi
Jep, ja ennen yläkuolokohdan saavuttamista missä puristus on kovimmillaan, liian hitaasti käyvä moottori hidastuu kunnes työtahti taas kiihdyttää sitä. Puhutaan vääntövärähtelyistä. Niiden voimansiirtoa tuhoavaa vaikutusta voidaan vähentää riittävän massiivisella vaihtipyörällä tai sitä kevyemmällä kaksoismassavauhtipyörällä tai korkeammalla kierrosluvilla.
- Anonyymi
Liian matalat kierrokset voi aiheuttaa vääntövärähtelyitä, jotka voi vahingoittaa voimansiirtoa. Jos auto tuntuu jurnuttavan, niin vaihtaa siksi aikaa S-asentoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2824751Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k502959Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78961