Magan vyöarvot?

Jussi

Onko kraw magassa vyöarvoja?

4

1185

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hutkija

      Riippuu liitosta. Suomessa ymmärtääkseni tällä Tactical-liitolla on vyöarvot. Riippuu myös maasta, ainakin USAssa on suurimmalla liitolla käytössä vyöarvot

    • JoneH

      Pohjolan krav maga itsepuolustuliitto http://www.krav-maga.fi/ joka on F.E.K.M :n alainen liitto käyttää vyöjärjestelmää, vöiden värit keltainen, oranssi, vihreä, sininen, ruskea, punainen ja musta. Vöitä käytetään pitämmän kiinni takkia jota käytetään mm. vaateotteita, heittoja ym. harjoiteltaessa. Tietääkseni ainoa km liitto jolla ei ole vyöjärjestelmää on Yanilovin johtama IKMF, jossa näinollen ei voi minkäänlaista vyöarvoa saavuttaa.

      • jeijeij

        IKMF:ssa(international krav maga federation) on tasot. Alemmat tasot jakaantuu practitioner 1-5, ylemmät tasot graduate 1-5 ja expert tasot 1-5. Lisäksi on kolme master tasoa, tosin noita löytyy kait vaan pääkouluttaja yanilovilta ja joltain toiselta, en muista nimeä.


      • sikl

        Ei ehkä kirjaimellisesti vyötasoa, mutta tasoja kuitenkin. Vasempaan reiteen laitettava merkki kuvaa ns. vyöarvoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4876
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3476
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2905
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      7
      2689
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2260
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      37
      1742
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1680
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1671
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe