https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/aurinkopaneeleista-sahkoa-ja-lampoa-kirkkonummelle-valmistuu-lahes-energiaomavarainen-taloyhtio-ei-tarvita-suoraa-auringonpaistetta/7601646#gs.but19r
Miten tämä on käytännössä toteutettu, miten sähköä varataan että voidaan käyttää vilppiä
Miten tämä on käytännössä toteutettu, miten sähköä varataan että voidaan käyttää vilppiä
Vastaukset 5
Vanhimmat
Painoarvo sanalla "lähes" energiaomavarainen.
"Sähköä joudutaan ostamaan vain joulu-tammikuussa". Imeisesti yöllä ei sitten käytetä sähköä lainkaan? Kyllä sähköä tarvitaan muuhunkin kuin lämmitykseen.
"Sähköautoon saadaan ilmaisia kilometrjä". Minä ainakin käyn autolla töissä, joten se ei ole päivisin kotona latautumassa aurinkosähköllä.
Halvat asumiskulut, mutta kalliit järjestelmän huoltokulut.
Onko näissä jutuissa aina kyseessä toimittajan ammattitaidottomuus vai ideologinen vääristely?
Omavavaraisia ollaan tuon jutun mukaan 7 kuukautta vuodessa ja sähköä joudutaan ostamaan vain joulu- ja tammikuussa. Tuosta tulee kuitenkin vain yhteensä 9 kuukautta, eli minne ympäristöhörhöt onnistuivat hukkaamaan kolme kuukautta vuodesta? PILP:iin ei myöskään voi varastoida mitään lämpöä, eli täyttä kusetusta koko juttu!!
Mitä paneeleita on katoilla ?
Yksikide vai monikide ?
Mikä on watt määrä ?
Näitä ne käyttää
https://www.playgreen.fi/tekniikkamme/
Käyttävät aurinosähköä lämpöpumpun pyörittämiseen ja varastoivat lämpöenergian vesisäiliöön. Tuo lämpö siirretään vesikiertoiseen lämmitykseen. Ilmeisesti taloissa on myös painovoimainen ilmanvaihto, jota se toimisi myös yöllä.
Jos muuta sähköä ei tarvita, niin tekevät ruokaa vain päivällä taikka sitten kaasuhellalla ja polttavat kynttilöitä ja öljylamppuja. Jää televisio-ohjelmienkin katselu sitten pelkäksi television kuoren katseluksi ainakin iltaisin.
Yksi vaihtoehto on kyllä, että ollaan koko-ajan yötöissä, jolloin asunnossa oleskellaan päivisin, jolloin saadaan aurinkoenergiaa.