No niin, tilanteeni on sellainen, että olen hankkimassa näillä näkymin uuden puhelinliittymän. Olen kuitenkin huomannut, että monissa liittymissä on tosi samat nopeudet, jotka ovat joko 1Mt, 100Mt tai 150Mt. Järki sanoo että tuo 100Mt vähintään olisi hyvä, koska 1 kuulostaa niin vähältä, mutta samalla taas en kauheasti käytä puhelimeni nettiä.
Kysymykseni kuuluu siis, että kun meikäläinen ei näistä nopeuksista ihan kauheasti ymmärrä, niin haluaisin tietää mikä näistä neteistä kannattaisi ottaa, jos käytän puhelimen nettiä pääsäätöisesti AINOASTAAN Youtube-videoiden katsomiseen HD-tasolla, joidenkin pienehköjen nettipelien pelaamiseen silloin tällöin, sekä esim. bussiaikataulujen lukemiseen tien päällä yms.
En ole missään Instagrameissa, enkä kauheasti käytä nettiä vapaa-ajalla "viihteenä" vaan juurikin esim. pankkiasioiden hoitamiseen. Niin onko tuo 100Mt kuitenkin järkevä valinta, vai mahtaiskohan tuollainen 1Mt riittää näin pieneen käyttöön? Sen haluaisin kuulla, ilman turhia lisäkysymyksiä, joita täällä usein kysellään.
Kiitos paljon!
1Mt vai 100Mt puhelinliittymä?
3
116
Vastaukset
- Anonyymi
Katso edellisen liittymäsi laskusta kuinka paljon olet dataa käyttänyt. Jos ei laskusta ilmene suoraan niin tarkista datan käyttö asiakaspalvelusta.
HD - tason videomateriaalia striimatessa gigatavu kuluu aika äkkiä, joten tuo 1 megatavun mainintasi on joko kirjoitusvirhe tai trollausta.
YLE Areenan HD - resoluutionen 90 minuutin leffa ladattuna on kooltaan noin 2.7 gigatavua. Sadan megatavun liittymällä sellaista katselisi alle neljän minuutin ajan.- Anonyymi
Sori, puhuitkin nopeuksista etkä tiedonsiirron määristä.
HD - tasoinen YLE:n leffa latautuu noin 30 megatavua minuutissa eli 240 megabittiä minuutissa. Siitä laskien tulee nopeudeksi 4 megabittiä sekunnissa.
Yhden megan liittymänopeus on siis auttamattomasti liian hidas eli pitäisi olla vähintään luokkaa useamman kymmentä megabittiä sekunnissa jotta ei normaalisti nykisi. Ruuhka-aikaan ja -paikassa saattaa video nykiä 100 megan liittymässäkin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sori, puhuitkin nopeuksista etkä tiedonsiirron määristä.
HD - tasoinen YLE:n leffa latautuu noin 30 megatavua minuutissa eli 240 megabittiä minuutissa. Siitä laskien tulee nopeudeksi 4 megabittiä sekunnissa.
Yhden megan liittymänopeus on siis auttamattomasti liian hidas eli pitäisi olla vähintään luokkaa useamman kymmentä megabittiä sekunnissa jotta ei normaalisti nykisi. Ruuhka-aikaan ja -paikassa saattaa video nykiä 100 megan liittymässäkin.Ok, kiitos paljon tiedosta! Koitan sitten luultavasti katsella noita 100 megan nopeuksia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774642- 1801937
- 1241620
- 1321176
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161111- 351046
- 78953
- 52916
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78882- 4848