Haluan vaihtaa koulua..

Anonyymi

Mua ahdistaa mennä kouluun joka päivä. Illalla valvon väkisin niin myöhään kun vain mahdollista ettei aamu tulisi nopeasti, mutta toisaalta se valvominen kostautuu sitten taas seuraavana aamuna kun pitäis herätä ja sitä lähdetään sitten kouluun 3 tunnin yöunilla.

En oikein tiiä mikä siinä on, mua ei kiusata tai mitään.. Mulla siellä on pari kaveria, mut ne on kaikki niin feikkejä, ne niinku hylkää mut heti kun on mahdollisuus. Jään ulkopuolelle kaikesta, välitunnit vietän yksin.. Muutenkin koko koulu on kamalan näköinen, saan ahdistusta jo siitä.... Kaikki opettajat on epäluotettavia, jos en esim tajua jotain matikan tehtävää, niin pian koko luokka saa tietää siitä matikan opettajalta.

Mut on uhkailtu ja pakotettu koulukuraattorille puhumaan tästä asiasta, ne luulee että vika on mussa, että oon joku ongelmanuori joka vihaa koulunkäyntiä yms. Noh, koulukuraattorillahan pitäisi olla vaitiolovelvollisuus, mutta tämä koulukuraattori päätti että hän on poikkeus ja kertoi nää kaikki asiat mun vanhemmille ja luokanvalvojalle, jotka nyt luulee että mulla on jotain mielenterveysongelmia...

No siis ei, tykkäsin koulunkäynnistä ennen, ja haluan opiskella, haluan isona hyvään ammattiin ja hyvän elämän, mutta asia on yksinkertaisesti niin että en pysty keskittyä opiskeluun, ja se johtuu kokonaan tästä koulusta ja tilanteesta jossa olen.

Oon yrittänyt sanoa mun vanhemmille tästä, ne ei kuuntele. Hokee vaan että höpöhöpö lopeta valitus jne. Kattokaas ku, mieluummin oon hyvässä koulussa ihan yksin ja keskityn opiskeluun, kuin huonossa koulussa ahdistuneena muutaman "kaverin" kaa jotka vaan tuo mulle ahdistusta ja itsetunto ongelmia... Mun koenumerot on nykyään luokkaa 6-7, koska ei vaan oo motivaatiota opiskella kun tää koulu vaan tuhoo mun elämän. Nyt ku tilanne kotona on aika huono, niin luulis et meen innoissaan kouluun sitä pakoon, mutta en oikein tiiä missä mun pitäis olla ku vihaan kotia ja vihaan koulua.

Oho tulipa pitkä romaani, no mut toivottavasti jaksatte lukee, tarviin tosissaan apua :c
niin ja unohdin vissiin mainita että oon siis 8luokalla eli ylä-asteella

1

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No vaihda

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      63
      1972
    2. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      72
      1334
    3. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      13
      1029
    4. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      97
      952
    5. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      91
      885
    6. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      98
      715
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      48
      622
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      554
    9. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      56
      517
    10. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      244
      493
    Aihe