Libreoffice, kuinka liittää pdf liitteeksi dokumentin perään?

Anonyymi

Miten saa lisättyä pdf -tiedostoja liitteeksi odt -tiedoston loppuun?

9

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kerropas tarkemmin mitä oikein yrität?

      • Anonyymi

        Kirjoittaa opinnäytetyötä. Loppuun täytyy lisätä liitteet, tässä tapauksessa ne ovat pääasiassa datasheetejä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kirjoittaa opinnäytetyötä. Loppuun täytyy lisätä liitteet, tässä tapauksessa ne ovat pääasiassa datasheetejä.

        PDF:n voi laittaa ainakin LibreOfficessa odt:n sisään kuvana. Mutta äsken kun kokeilin useampisivuisella PDF:llä olihan siinä ongelmaa, 1. sivu vain näkyi.

        Katsopas oppilaitoksesi ohjetta opinnäytetyön tekemisestä. Olisikohan siellä asiasta mitään.

        Mutta periaatteessa mielestäni on näin, että kun liite on liite, niin sen ei tarvitse olla samassa tiedostossa kuin se dokumentti, johon se on liitteenä.

        Eli enpä näe mitään syytä miksi oppilaitoksesi ei voisi hyväksyä sellaista ratkaisua, jossa varsinaisessa dokumentissa eli opinnäytetyössä luetellaan liitteet, jotka sitten samalla tallennusvälineellä seuraavat, missä formaatissa sitten ovatkin, itse varsinaista dokumenttia.


    • Anonyymi

      Voitko toimittaa opinnäytetyösi pdf-tiedostona?

      Jos voit, niin tallennat Libreofficella kirjoitetun osan pdf-tiedostoksi ja liität siihen pdf-liiteosat pdfsam:in kanssa. Lopputulos on yksi pdf-tiedosto johon kaikki pdf-tiedostot on koottu yhteen halutussa järjestyksessä.

      Komentorivillä saman saa tehtyä muistaakseni jollain pdfunite tai pdfmerge komennolla. En muista nyt varmaksi. Itse olen käyttänyt viimevuosina jokatapauksessa lähinnä pdfsamia. On toiminut hyvin ja ohjelmaa ylläpidetään ja kehitetään kokoajan vielä paremmaksi.

      • Anonyymi

        Sellainen lisäkommentti että amerikkalaisten datasheettien kanssa on ollut ongelmia paperikoon kanssa pdf-tiedostoissa.

        Niissä on ollut jenkkien oma paperiarkkikoko ja tulostettaessa pdf-tiedostoa johon on ollut yhdistettynä A4 kokoisia sivuja ja jenkkisivuja niin tulostus kirjoittimelle on pysähtynyt vaatimukseen vaihtaa kirjoittimeen oikean kokoinen paperi kun tulostusvuoroon on tullut jenkkisivu. Jotkut kirjoittimet yrittävät olla liiankin fiksuja.

        Ongelma kierrettiin tulostamalla jenkkisivu kokoiset pdf:t ensin A4 kokoisiksi pdf-tiedostoiksi ja yhdistämällä ne sitten muuhun A4 sivukokoiseen pdf-aineistoon.


      • Anonyymi

        pdftk on kiva työkalu. se on omiaan massakäsittelyyn, mutta meneehän sillä yksittäisetkin:
        pdftk eka.pdf toka.pdf kolmas.pdf cat output ulostuleva.pdf
        ja sitten graafisista vaikka pdfshuffler, mutta se nyt on turhan monimutkainen simppeliin asiaan.


    • Anonyymi

      Huono sovellus jos ei pysty edes pdf:ä liittämään.

      • Anonyymi

        Saahan ne liitettyä linkillä. Pitää vain muistaa, että pdf on samassa kansiossa dokumentin kanssa.
        Samahan se on kun lataa kokonaisen html-sivun. Teksti on yhtenä tiedostona, mutta kuvat ja muu sälä on kansiossa vieressä. Kun teksti avataan se hakee muut osat siitä kansiosta ja sinä luulet, että ne on lataamassasi html-tiedostossa mukana.


      • Anonyymi

        Linukseilla ei useimmiten pysty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      32
      11240
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      56
      8963
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5435
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3734
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3638
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3594
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3328
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      59
      2665
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      71
      2377
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      33
      1913
    Aihe