Libreoffice, kuinka liittää pdf liitteeksi dokumentin perään?

Anonyymi

Miten saa lisättyä pdf -tiedostoja liitteeksi odt -tiedoston loppuun?

9

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kerropas tarkemmin mitä oikein yrität?

      • Anonyymi

        Kirjoittaa opinnäytetyötä. Loppuun täytyy lisätä liitteet, tässä tapauksessa ne ovat pääasiassa datasheetejä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kirjoittaa opinnäytetyötä. Loppuun täytyy lisätä liitteet, tässä tapauksessa ne ovat pääasiassa datasheetejä.

        PDF:n voi laittaa ainakin LibreOfficessa odt:n sisään kuvana. Mutta äsken kun kokeilin useampisivuisella PDF:llä olihan siinä ongelmaa, 1. sivu vain näkyi.

        Katsopas oppilaitoksesi ohjetta opinnäytetyön tekemisestä. Olisikohan siellä asiasta mitään.

        Mutta periaatteessa mielestäni on näin, että kun liite on liite, niin sen ei tarvitse olla samassa tiedostossa kuin se dokumentti, johon se on liitteenä.

        Eli enpä näe mitään syytä miksi oppilaitoksesi ei voisi hyväksyä sellaista ratkaisua, jossa varsinaisessa dokumentissa eli opinnäytetyössä luetellaan liitteet, jotka sitten samalla tallennusvälineellä seuraavat, missä formaatissa sitten ovatkin, itse varsinaista dokumenttia.


    • Anonyymi

      Voitko toimittaa opinnäytetyösi pdf-tiedostona?

      Jos voit, niin tallennat Libreofficella kirjoitetun osan pdf-tiedostoksi ja liität siihen pdf-liiteosat pdfsam:in kanssa. Lopputulos on yksi pdf-tiedosto johon kaikki pdf-tiedostot on koottu yhteen halutussa järjestyksessä.

      Komentorivillä saman saa tehtyä muistaakseni jollain pdfunite tai pdfmerge komennolla. En muista nyt varmaksi. Itse olen käyttänyt viimevuosina jokatapauksessa lähinnä pdfsamia. On toiminut hyvin ja ohjelmaa ylläpidetään ja kehitetään kokoajan vielä paremmaksi.

      • Anonyymi

        Sellainen lisäkommentti että amerikkalaisten datasheettien kanssa on ollut ongelmia paperikoon kanssa pdf-tiedostoissa.

        Niissä on ollut jenkkien oma paperiarkkikoko ja tulostettaessa pdf-tiedostoa johon on ollut yhdistettynä A4 kokoisia sivuja ja jenkkisivuja niin tulostus kirjoittimelle on pysähtynyt vaatimukseen vaihtaa kirjoittimeen oikean kokoinen paperi kun tulostusvuoroon on tullut jenkkisivu. Jotkut kirjoittimet yrittävät olla liiankin fiksuja.

        Ongelma kierrettiin tulostamalla jenkkisivu kokoiset pdf:t ensin A4 kokoisiksi pdf-tiedostoiksi ja yhdistämällä ne sitten muuhun A4 sivukokoiseen pdf-aineistoon.


      • Anonyymi

        pdftk on kiva työkalu. se on omiaan massakäsittelyyn, mutta meneehän sillä yksittäisetkin:
        pdftk eka.pdf toka.pdf kolmas.pdf cat output ulostuleva.pdf
        ja sitten graafisista vaikka pdfshuffler, mutta se nyt on turhan monimutkainen simppeliin asiaan.


    • Anonyymi

      Huono sovellus jos ei pysty edes pdf:ä liittämään.

      • Anonyymi

        Saahan ne liitettyä linkillä. Pitää vain muistaa, että pdf on samassa kansiossa dokumentin kanssa.
        Samahan se on kun lataa kokonaisen html-sivun. Teksti on yhtenä tiedostona, mutta kuvat ja muu sälä on kansiossa vieressä. Kun teksti avataan se hakee muut osat siitä kansiosta ja sinä luulet, että ne on lataamassasi html-tiedostossa mukana.


      • Anonyymi

        Linukseilla ei useimmiten pysty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6928
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2046
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1688
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1390
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1248
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1108
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1006
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      253
      961
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      929
    Aihe