Aikoinaan en löytänyt embolisaatiosta netistä kokemusinfoa, joten toivottavasti joku saa tästä apua.
Olen 50 v ja minulla oli monta vuotta megavuotoja myooman takia. V 2017 kesällä vuoto jatkui pari kuukautta putkeen ja tutkimuksissa löydettiin yksi myooma, jonka koko oli n 3-4 cm. Hoidoksi määrättiin heti kohdunpoisto. Mistään vähemmän kajoavasta toimenpiteestä ei kerrottu. Leikkausjonossa ollessa luin netissä embolisaatiosta, ja halusin kokeilla tietenkin sitä. Kohdun poisto tuntui isolta operaatiolta. En ollut motivoitunut poistoon, kun siihen liittyi myös riskejä.
Jättäydyin leikkausjonosta pois, ja menin tosin vasta 1,5 v kuluttua yksit. gynelogille tsekkauttamaan tilanteen. Elin toivossa, että vaihtarit hoitavat myooman aikanaan. Myooma oli kasvanut tuplasti eli koko oli 7-8 cm ja painoi virtsarakkoa. Jouduin käymään wc:ssä yli 20 krt/pvä. Ja vuoto anemisoi. Pyysin lähetettä KYSiin, jossa osaamista embolisaatiosta. Pari kuukautta meni ja kutsu operaatioon tuli viime keväänä.
Itse operaatiossa olin hereillä ja seurasin monitorista partikkelien liikkeitä monitorista, operaatio ei sattunut, mutta heti paluumatkalla salista, tuli kieltämättä kovat kivut. Sain toki kipulääkettä ja seuraavana aamuna matkustin junalla Helsinkiin.
Jälkitarkastus on marraskuussa, jolloin saan tiedon, kuinka paljon myooma pieneni.
Vuoto on rauhoittunut nyt vasta syksyllä, kun kuolioon mennyt myooma pienenee sen 6 kk. Sairasloma oli 1 vko ja kipulääkkeillä selviää. Kustannukset norm. 24 h potilasmaksu sekä matkakulut omaan piikkiin.
Suosittelen ja menisin ehdottomasti uudelleen. Myooman koko kutistuu 40-70%, joten luonnollisesti kannattaa hoitaa, kun myooma on vielä pieni. Operaatio tehdään nivusen valtimoa pitkin katetrilla eikä kajota mihinkään herkkiin osiin. Hyvin turvallinen, jos vertaa kohdunpoiston komplikaatioihin.
Netissä paljon tutkittua tietoa, jos haluaa lisätietoa. Hämmästelen, että HUS ei kerro potilaalle muista vähemmän kajoavista vaihtoehdoista!
Linkki Lääkärilehden artikkeliin:https://www.laakarilehti.fi/ajassa/ajankohtaista/embolisaatiohoito-hyva-vaihtoehto-kohdunpoistolle/
Myooman hoito embolisaatiolla- oma kokemus
Anonyymi
1
158
Vastaukset
- Anonyymi
Kiitos hyvästä infosta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann3882632Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1052096Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys162000- 1061605
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2321501Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861200Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1491121Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak1811084Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v601033TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p201030