Aikoinaan en löytänyt embolisaatiosta netistä kokemusinfoa, joten toivottavasti joku saa tästä apua.
Olen 50 v ja minulla oli monta vuotta megavuotoja myooman takia. V 2017 kesällä vuoto jatkui pari kuukautta putkeen ja tutkimuksissa löydettiin yksi myooma, jonka koko oli n 3-4 cm. Hoidoksi määrättiin heti kohdunpoisto. Mistään vähemmän kajoavasta toimenpiteestä ei kerrottu. Leikkausjonossa ollessa luin netissä embolisaatiosta, ja halusin kokeilla tietenkin sitä. Kohdun poisto tuntui isolta operaatiolta. En ollut motivoitunut poistoon, kun siihen liittyi myös riskejä.
Jättäydyin leikkausjonosta pois, ja menin tosin vasta 1,5 v kuluttua yksit. gynelogille tsekkauttamaan tilanteen. Elin toivossa, että vaihtarit hoitavat myooman aikanaan. Myooma oli kasvanut tuplasti eli koko oli 7-8 cm ja painoi virtsarakkoa. Jouduin käymään wc:ssä yli 20 krt/pvä. Ja vuoto anemisoi. Pyysin lähetettä KYSiin, jossa osaamista embolisaatiosta. Pari kuukautta meni ja kutsu operaatioon tuli viime keväänä.
Itse operaatiossa olin hereillä ja seurasin monitorista partikkelien liikkeitä monitorista, operaatio ei sattunut, mutta heti paluumatkalla salista, tuli kieltämättä kovat kivut. Sain toki kipulääkettä ja seuraavana aamuna matkustin junalla Helsinkiin.
Jälkitarkastus on marraskuussa, jolloin saan tiedon, kuinka paljon myooma pieneni.
Vuoto on rauhoittunut nyt vasta syksyllä, kun kuolioon mennyt myooma pienenee sen 6 kk. Sairasloma oli 1 vko ja kipulääkkeillä selviää. Kustannukset norm. 24 h potilasmaksu sekä matkakulut omaan piikkiin.
Suosittelen ja menisin ehdottomasti uudelleen. Myooman koko kutistuu 40-70%, joten luonnollisesti kannattaa hoitaa, kun myooma on vielä pieni. Operaatio tehdään nivusen valtimoa pitkin katetrilla eikä kajota mihinkään herkkiin osiin. Hyvin turvallinen, jos vertaa kohdunpoiston komplikaatioihin.
Netissä paljon tutkittua tietoa, jos haluaa lisätietoa. Hämmästelen, että HUS ei kerro potilaalle muista vähemmän kajoavista vaihtoehdoista!
Linkki Lääkärilehden artikkeliin:https://www.laakarilehti.fi/ajassa/ajankohtaista/embolisaatiohoito-hyva-vaihtoehto-kohdunpoistolle/
Myooman hoito embolisaatiolla- oma kokemus
Anonyymi
1
179
Vastaukset
- Anonyymi
Kiitos hyvästä infosta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4688432Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195800Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2544738Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli564589Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s624089Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603920SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673722- 901688
- 931182
- 42847