VÄLIMATKAT HUITTISISTA

Kumpaan on lyhyempi matka: Kokemäelle vai Sastamalaan?

11

870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Otataan selvää. Mää meen tänään käymään Sastamalaan, ja katton matkamittarista paljonko sinne torille tulee matkaa. Käy sää tuolla Kokemäellä ja mittaat sinne torille matkan.

      Huomenna aamulla voidaan sitten kertoo tuokset täällä. Voi tulla aika jännittävä kisa, eroa ei ole välttämäti kuin joitain satoja metrejä. Mutta tarkoilla auton mitatreilla se voittaja selvii huomenna.

      • Anonyymi

        Mielestäni n.mm,koska molemmat ovat rajanaapureita;-).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mielestäni n.mm,koska molemmat ovat rajanaapureita;-).

        Siis YHTÄ KAUKANA onneksi MOLEMMAT,ja pysyköön.
        T:Sama joka kertoi mm. etäisyyden


    • Anonyymi

      Huittinen Museo - Vammala Torikatu 26,36 km
      Huittinen Museo - Kokemäki Torikuja 24,14 km

    • Anonyymi

      Maantiede tukee sitä, että kannattaa laittaa ne kuntien yhdistyssuunnitelmat toimeen nimenomaan Kokemäen kanssa. Vammalaan näköjään kuitenkin noin paljon pidempi matka.

      • Anonyymi

        Kokemäki on autio kylä. Vammala taas elinvoimainen Tampereen imussa.
        Oikea suunta on vireä Pirkanmaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kokemäki on autio kylä. Vammala taas elinvoimainen Tampereen imussa.
        Oikea suunta on vireä Pirkanmaa!

        Eikös Huittisilla olisi parempi mahdollisuus saada yhdistyneiden paikkakuntien keskustaajama pysymään itsellään, jos yhdistyisi ennemmin Kokemäen kuin Sastamalan kanssa? ;) Huittisilla on isompi keskusta kuin Kokemäellä, mikä puoltaa keskustaajaman sijoittamista ennemmin Huittisiin kuin Kokemäelle. Jos taas Sastamalalla on isompi keskusta kuin Huittisilla, saisi Sastamala todennäköisemmin keskustaajaman itselleen jos Huittisten kanssa yhdistyisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös Huittisilla olisi parempi mahdollisuus saada yhdistyneiden paikkakuntien keskustaajama pysymään itsellään, jos yhdistyisi ennemmin Kokemäen kuin Sastamalan kanssa? ;) Huittisilla on isompi keskusta kuin Kokemäellä, mikä puoltaa keskustaajaman sijoittamista ennemmin Huittisiin kuin Kokemäelle. Jos taas Sastamalalla on isompi keskusta kuin Huittisilla, saisi Sastamala todennäköisemmin keskustaajaman itselleen jos Huittisten kanssa yhdistyisi.

        Se että kummalla on suurempi "keskustaajama" ei merkitse yhtään mitään. Välissä oleva 24 km etäisyys pysyy, ja on aina olemassa. Sekä Huittinen että Kokemäki jäävät pieninä paikkakuntina joka tapauksessa sivuun erilaisista lääkärihoidon ja virastojen, poliisien ym. palveluista ja toiminnoista. Ei niitä täällä ole.

        Sastamalassakin on näivettymistä, vaikka se on asukasluvultaan hiukan suurempi. Ja tosiaan jopa Tampereella, keskeisellä Hämeenkadullakin on paljon tyhjää liiketilaa. Ihan täysin hyvin ei mene oikein kellään.


    • Anonyymi

      Kuinka pitkä matka on lauttakylän keskustasta huittisten keskustaan, täytyykö ottaa taksi.

      • Anonyymi

        Taksin sijasta siinä on kyllä nykyaikainen ja nopea lauttayhteys välissä. Pääset mukavasti keskustasta toiseen, ja lauttamatkalla voit tehdä verovapaita ostoksia.


    • Anonyymi

      Tiiä kumpaseen on pidempi, mutta Google mapsista sen vois tarkistaa? Aikoinaan noin 15 vuotta sitten kun vammaskosken siltaa silloisessa Vammalassa rempattiin ja liikenne sillalla takkuili tietysti pahan kerran ja kun jo silloin Vammalassa mietittiin uuden Sastamalan nimen käyttöönottoa suurkaupungin nimeksi, niin silloin eräs paikallinen vammalalainen älykkö ratkaisi koko ongelma kertaheitolla sanomalla että: - puretaan se koskensilta tarpeettomana ja liitetään vammalan pohjoispuoli Mouhhijärveen ja eteläpuoli vastaavasti Lauttakyllään. Näin päästäisiin eroon kaikista ongelmista kertaheitolla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      99
      6886
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      411
      6630
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4911
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      94
      3844
    5. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3771
    6. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      67
      3664
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3492
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3200
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      6
      2029
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      16
      1609
    Aihe