VÄLIMATKAT HUITTISISTA

Kumpaan on lyhyempi matka: Kokemäelle vai Sastamalaan?

11

865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Otataan selvää. Mää meen tänään käymään Sastamalaan, ja katton matkamittarista paljonko sinne torille tulee matkaa. Käy sää tuolla Kokemäellä ja mittaat sinne torille matkan.

      Huomenna aamulla voidaan sitten kertoo tuokset täällä. Voi tulla aika jännittävä kisa, eroa ei ole välttämäti kuin joitain satoja metrejä. Mutta tarkoilla auton mitatreilla se voittaja selvii huomenna.

      • Anonyymi

        Mielestäni n.mm,koska molemmat ovat rajanaapureita;-).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mielestäni n.mm,koska molemmat ovat rajanaapureita;-).

        Siis YHTÄ KAUKANA onneksi MOLEMMAT,ja pysyköön.
        T:Sama joka kertoi mm. etäisyyden


    • Anonyymi

      Huittinen Museo - Vammala Torikatu 26,36 km
      Huittinen Museo - Kokemäki Torikuja 24,14 km

    • Anonyymi

      Maantiede tukee sitä, että kannattaa laittaa ne kuntien yhdistyssuunnitelmat toimeen nimenomaan Kokemäen kanssa. Vammalaan näköjään kuitenkin noin paljon pidempi matka.

      • Anonyymi

        Kokemäki on autio kylä. Vammala taas elinvoimainen Tampereen imussa.
        Oikea suunta on vireä Pirkanmaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kokemäki on autio kylä. Vammala taas elinvoimainen Tampereen imussa.
        Oikea suunta on vireä Pirkanmaa!

        Eikös Huittisilla olisi parempi mahdollisuus saada yhdistyneiden paikkakuntien keskustaajama pysymään itsellään, jos yhdistyisi ennemmin Kokemäen kuin Sastamalan kanssa? ;) Huittisilla on isompi keskusta kuin Kokemäellä, mikä puoltaa keskustaajaman sijoittamista ennemmin Huittisiin kuin Kokemäelle. Jos taas Sastamalalla on isompi keskusta kuin Huittisilla, saisi Sastamala todennäköisemmin keskustaajaman itselleen jos Huittisten kanssa yhdistyisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös Huittisilla olisi parempi mahdollisuus saada yhdistyneiden paikkakuntien keskustaajama pysymään itsellään, jos yhdistyisi ennemmin Kokemäen kuin Sastamalan kanssa? ;) Huittisilla on isompi keskusta kuin Kokemäellä, mikä puoltaa keskustaajaman sijoittamista ennemmin Huittisiin kuin Kokemäelle. Jos taas Sastamalalla on isompi keskusta kuin Huittisilla, saisi Sastamala todennäköisemmin keskustaajaman itselleen jos Huittisten kanssa yhdistyisi.

        Se että kummalla on suurempi "keskustaajama" ei merkitse yhtään mitään. Välissä oleva 24 km etäisyys pysyy, ja on aina olemassa. Sekä Huittinen että Kokemäki jäävät pieninä paikkakuntina joka tapauksessa sivuun erilaisista lääkärihoidon ja virastojen, poliisien ym. palveluista ja toiminnoista. Ei niitä täällä ole.

        Sastamalassakin on näivettymistä, vaikka se on asukasluvultaan hiukan suurempi. Ja tosiaan jopa Tampereella, keskeisellä Hämeenkadullakin on paljon tyhjää liiketilaa. Ihan täysin hyvin ei mene oikein kellään.


    • Anonyymi

      Kuinka pitkä matka on lauttakylän keskustasta huittisten keskustaan, täytyykö ottaa taksi.

      • Anonyymi

        Taksin sijasta siinä on kyllä nykyaikainen ja nopea lauttayhteys välissä. Pääset mukavasti keskustasta toiseen, ja lauttamatkalla voit tehdä verovapaita ostoksia.


    • Anonyymi

      Tiiä kumpaseen on pidempi, mutta Google mapsista sen vois tarkistaa? Aikoinaan noin 15 vuotta sitten kun vammaskosken siltaa silloisessa Vammalassa rempattiin ja liikenne sillalla takkuili tietysti pahan kerran ja kun jo silloin Vammalassa mietittiin uuden Sastamalan nimen käyttöönottoa suurkaupungin nimeksi, niin silloin eräs paikallinen vammalalainen älykkö ratkaisi koko ongelma kertaheitolla sanomalla että: - puretaan se koskensilta tarpeettomana ja liitetään vammalan pohjoispuoli Mouhhijärveen ja eteläpuoli vastaavasti Lauttakyllään. Näin päästäisiin eroon kaikista ongelmista kertaheitolla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      40
      5787
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      216
      5323
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      45
      4480
    4. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4302
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      51
      4078
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3766
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      85
      3680
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      46
      3131
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2450
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      48
      2396
    Aihe