Kosteusvaurioitako?

Anonyymi

Muutin puolitoista kuukautta sitten kerrostaloasuntoon joka on valmistunut 85. Asunnossa ei ole tehty mitään remontteja valmistumisen jälkeen. Kylpyhuoneessa on sama muovimatto ja seinät ovat ilmeisesti puuta jossa on vesieristeenä muovitapetti. Olen kärsinyt lähes kokoajan jonkinlaisista hengitysoireista muuton jälkeen. Ilma on tunkkainen ja kylppärissä on voimakas makeahko haju välillä. Myös viemäri haisee puhdistuksesta huolimatta. Luin kosteusvaurioista netistä ja törmäsin taulukkoon missä oli kosteiden tilojen pintojen käyttöiät. Sen mukaan muovitapetin käyttöikä on n. 15-20 vuotta ja lattian 20 vuotta. Alkaako tämän jälkeen pintojen kosteuden eristyskyky jotenkin heiketä? Minua mietityttää myös se ettei asunnossa (yksiössä) ole ilmastoistiventtiiliä kuin kylpyhuoneessa. Huoneen puolella on ainoastaan ikivanha liesituuletin tai joku kupu. Siinä on vain nappula joka painetaan pohjaan. Kupu /tuuletin ei vedä kunnolla ruoan höyryjä pois mutta siitä tulee naapureita ruoan käryä ja tupakan savua. Olen miettinyt mitä oikein tekisin asunnon suhteen? Vuokraaja (yksityinen) on nihkeä tekemään remonttia ja hän jopa väläytti että myy asunnon jos remontoi sen. ÄAsunnon on kelvattava siinä kunnossa missä se on. Hengitysoireet, kurkkukipu ja väsymys kuitenkin helpottavat kun olen pois asunnosta. Olen hankkinut kahteen paikkaan asuntohakemuksen. Nyt mietin täytänkö ne vai en. Tiedän että toisessa paikassa on suht hyväkuntoisia asuntoja koska olen asunut niissä. Asunnot ovat vain melko pieniä. Ei ole mukavaa muuttaa jatkuvasti mutta täällä on todella tunkkainen ja huono ilmanlaatu.

4

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei siis halunnut myöskään tehdä mitään kosteusmittauksia asuntoon. Hieman suuttui kun ehdotin asiaa.

    • Anonyymi

      Kosteusmittauksilla ei vielä selviä mikä sisäilman myrkyllisyys on kyseessä mikä noin vaikeita oireita aiheuttaa oven sisäpuolella ja oven ulkopuolella hellittää.

      Kosteusmittauksilla ei selviä edes kuivunut kosteusvaurio mikä voi olla yhtä vaarallinen kuin märkäkin jos siellä on toksiineita tuottavia homeita. Toksiini = myrkky. Tuolta löytyy lisää tietoa jos kiinnostaa. https://tuhat.helsinki.fi/ws/portalfiles/portal/80278117/Salkinoja_raportti_TSR112134.pdf

    • Anonyymi

      Oman kokemuksen pohjalta tuo on aika todennäköinen merkki ongelmasta että on tunkkainen ja raskas ilma ja myös voimakas makeahkon imelä haju on selkeä merkki.
      Ehkä se olisi vuokranantajankin etu loppujen lopuksi että vaurio selviää mielummin ennemmin kuin myöhemmin. Tai koko sen kerrostalon etu.

      Nuo oireesi ovat kuin omasta ”oirekertomuksesta” parin vuoden takaa eli ei sinne kannata jäädä enempää sairastumaan! Nyt kun oireet vielä poistuvat silloin kun et siellä ole, voit ehkä selvitä
      ilman loppuelämän seurauksia.

    • Anonyymi

      Osa homeista tosiaan tuottaa imelän omenamaisen hajun. Toisaalta pistävä, imelä haju voi tulla 2-etyyliheksanolista, jota voi kehittyä juuri esim. muovimaton alla.

      Ei altistumista kannata jatkaa. Kaikki ei sairastu mutta jokainen voi sairastua.

      https://www.studio55.fi/tositarina/article/marin-elama-romahti-home-ja-kemikaalisairauksien-takia-outoja-oireita-vaitettiin-kuvitelluiksi/6059122#gs.dh2t9v
      Pahimmissa tarinoissa tarjolla on ”Öitä teltassa, autossa ja taivasalla” - eli kannattaa vaihtaa ns terveeseen asuntoon ajoissa ;-)
      Osa homeen tai kemikaalien takia sairastuneista paranee altistuksen loputtua, osa ei.”

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1392
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      781
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      657
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      605
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      599
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe