Lääkäri diagnosoi minulla keuhkokuumeen vasemmalla puolella. Olo on kaikin puolin ihan hyvä, mutta oikealla puolella kyljessä on aivan kamalat kivut kun hengittää/yskii/liikkuu tiettyihin asentoihin. Aristaa kovasti myös kädellä kokeillessa. Onko kokemusta, voiko keuhkokuumeen kylkikivut olla sellaisia että kädellä kokeileminenkin sattuu, ja voiko ne olla toisella puolella kuin itse tauti? Vai onko mulla vaan kylkiluiden välissä olevat lihakset niin turkasen kipeät tms että tämä ei oikeastaan edes liity koko tautiin?
Keuhkokuumeen kylkikivut vs lihasjumi
2
2035
Vastaukset
- Anonyymi
Onko otettu thorax?
Tehtiinkö S-CRP- ja PVK-tutkimukset? Koholla olevat tulehdusarvot (CRP) tukevat keuhkokuumediagnoosia.
Itselläni on ollut kuumeetoon keuhkokuume, johon liittyi vain mieletön syvältä tuleva "hevosenyskä" ja yleistilan lasku. Saman sairasti tyttäreni mutta hänellä myös kova kylki- ja selkäkipu keuhkopussiin kertyneen nesteen takia. Kuumetta ei hänelläkään ollut.
Jos et luota lääkärin diagnoosiin hakeudu uudelleen tutkimuksiin. Keuhkokuume on kuitenkin vakava sairaus ja vaatii kyllä lääkärin hoidon, joten en suosittele jättää esim. mahd. lääkkeitä ottamatta ja lääkärin ohjeita noudattamatta!- Anonyymi
Keuhkokuvat otettiin, ei mitään verikokeita. Antibiootit olen kyllä kiltisti syönyt. Olen tänään menossa uudestaan, katsotaan mitä sanotaan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1413856Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville613495Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122834Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1152424- 1722073
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa311486Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka471434- 541232
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161023Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1101003