Mielikuvamatka: Maaseutu

Anonyymi

Tee tämä harjoitus, kun sinulla on itsellesi riittävästi aikaa. Ota hyvä, rento asento, sellainen mikä tuntuu juuri sinulle hyvältä. Voit istua tai makoilla. Sulje silmäsi ja keskity hengitykseesi: 5-10 kertaa nenän kautta sisään ja sitten hiljaa puhalla ulos. Pidä hetken tauko ja toista tämä vielä kerran. Matka voi alkaa:
Olet vanhalla maaseudulla, tunnet jalkapohjissasi pehmeän ruohon kosketuksen. Kuulet lintujen laulun, samalla jostakin kaukaa kuuluu pienten lasten iloista leikkiääntä. On heinäkuu ja iltapäivä on lämmin. Näet edessäsi laitumen, jossa on paljon maatilan eläimiä. Pystyt erottamaan maaseudun tuoksut. Käännyt katsomaan vasempaan suuntaan ja näet kauniin kylätorin jossa on vanhoja puutaloja. Oikealla puolella on kaunis puro joka alkaa kaukaa vesiputouksesta ja loppuu suureen mereen. Tunnet olosi turvalliseksi, vastasyntyneeksi lapseksi, jolla ei ole mitään huolia. Kaikki tuntuu uudelta ja ihanalta: Ennen kaikkea turvalliselta. Tunnet nenässäsi vastaleivotun pullan tuoksun, joka tulee kyläleipomosta. Kävelet leipomon luokse hiljaa, ilman kiirettä ja kurkistat pirtin ikkunasta. Näet, että leipomon omistaja ja ainoa leipuri on vanha, kiltti, elämää nähnyt 85 vuotias nainen. Sinussa herää kunnioitus hänen korkeaa ikäänsä kohtaan ja ennen kaikkea leivonnaisia kohtaan. Jatkat hetken päästä matkaa vanhalle heinäladolle ja tunnet kuivuneen heinän kosketuksen ihonpintaa vasten. Se kutittaa mutta ei haittaa. Päinvastoin rentouttaa. Menet maate heinäkasalle ja suljet silmäsi.
Nyt voit pikkuhiljaa tehdä hengitysharjoituksen uudestaan 2 kertaa ja avata silmät. Nyt olosi tuntuu rentoutuneelta ja uudesti syntyneeltä.

1

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koulussa oli paljon vastaavia. Rentoutti ihmeellisesti kun äänite tuli nauhalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      123
      5324
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      44
      5002
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4427
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3988
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3414
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      76
      3316
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3281
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1541
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1160
    Aihe