Nonii pliis voiko joku auttaa mua tässä elämässä vaikka oonki vuonna 06 syntyny nii mul on aivan jäätävän paskat oltavat täs maailmas. Mua koulu kiusataa ja kaikkee eikä opettajat tee asialle mitää. Mut on hakattu pari kertaa koulussa ja sen ulkopuolellaki eikä kukaa tee asialle mitään. Voiko joku nyt auttaa oikeesti kosk noitten kaikkien ja masennuksen kanssa on vaikee taistella.
Masennukseni
Anonyymi
8<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pahoinpitely pitää saada heti seis.
Siitä voi ehdä samantien rikosilmoituksen. Ei se ole sallittua edes ala- ikäisille.
Tekijät pitää saada vastuuseen.
Voit tehdä sen itse suoraan tai ilmoitat koulun terkalle tai kuraattorille, että
he tekevät ilmoituksen. Kyllä.
Pahoinpitely ei ole mitään siliteltävää kiusaamista vaan väkivaltaa.
Eikä sinun tarvitse sietää mitään säännöllistä kiusamista. Vika on kiusaajissa.
Oleko puhunut asiasta vahempiesi kanssa?
Opettajiesi tehtävä olisi ollut puuttua asiaan.
Tekijät keskusteluun, tieto myös tekijöiden vanhemmille.
Oon puhunu vanhemmilleni ja kaikkee mut en mä mitää rikosilmoitusta oikeastaan halua tehdä koska minulla on muutenkin vähän esim. Sosiaalista pelkoa ja oon aika hiljanen ja nii
Minulla on ollut sinun ikäisenä samoja ongelmia. Minä en tiedä miten nykyisin onko kouluissa uskovien ryhmnää, joka vois auttaa.
Minulla oli paha tilanne, olin toivoton. Luulin, että loppu on tullut. mutta olin väärässä. Sydämessäni huusin Jumalan puoleen, olin rehellisesti Jumalan edessä rärkynyt. Jumalan odottaminen ja uskovien apu on auttanut.
Nyt kun tiedän tilanteesi huudan Jumalaa sydämessäni auttamaan sinua. Kun kerran Jumala on auttanut minuakin sekä monia muitakin, auttaa hän sinuakin. Hän pelastaa jokaisen joka Häntä huutavat avukseen.
Minä olen selvinnyt 69 vuotta vain Jumalan avulla ja hän antaa yliluonnollisella tavalla apuaan. Olen paljon ollut ikäistesi tukena vapaaehtoistyössä ja nähnyt yllättäviä auttavia tilanteita.
Olet sydämelläni, vaikka en tunne sinua, mutta minun Jumalani tuntee sinut. Käännyn Jumalani puoleen ja Hän kuulee ja näkee sinut, Ota vastaan Jumalan Armo ja Rakkaus sydämeesi. Hän on tehnyt täydellisen pelastustyö sinun ja minun puolestani Pojassaan Jeesuksessa. Älä säikähdä. Hän on vierelläsi vaikka et näekään ja pitää sinua hellästi sylissään, josta kukaan ei voi ottaa pois, turvaudu Häneen, Hän on Jumala, kaiken ylläpuolella ja voimallinen täydelliseen pelastukseen.
Juu se sun jumalas tulee ja antaa kiusaajille turpaan!
Juokse mutkia. Kehtaat tulla syöttämään satujasi nuorelle joka on vakavassa hädässä!
Sinä aloittaja mene rohkeasti terkan tai kuraattorin tai vaikka rehtorin puheille! Puhu vanhemmillesi ja vaadi apua rikosilmoituksen tekoon. https://www.poliisi.fi/neuvot/kiusaaminen
Rikosilmoituksen voi tehdä myös netissä. Rohkeutta, sinulla on oikeus turvalliseen koulunkäyntiin ja koskemattomuuteen! Sinä et ole syyllinen mihinkään.
Nimimerkki V.Lintu puhuu asiaa! Jumalaan kannattaa turvautua aina! Hän auttaa omalla ajallaan. Samalla on syytä puhua terkkarille asiasta. Varaudu kuitenkin siihen, että kukaan ei usko sinua. Mutta saat Jumalalta voimaa viedä asiasi päätökseen!
Voi jumalauta nyt. Miksi muka tässä maailmassa on jumala, kun kaikkea pahaa tapahtuu kokoajan? Ottaen huomioon hänen "kaikkivoipaisuuden".
Aloittaja voisit mennä jonkinlaiseen terapiaan joka on erikoistunut asiaan. Voisi auttaa. Tai jos et halua kasvotusten puhua, voit soittaa suomen valtakunnalliseen kriisipuhelimeen 09 2525 0111 arkisin klo 9.00–07.00
viikonloppuisin ja juhlapyhinä klo 15.00–07.00
Toivon että paranet :) Jaksamisia sulle.
Anonyymi
Tänään 11:45
Ei se ole Jumala, joka pahaa tekee. Koulukiusaajat ovat päästäneet pahuuden omaan sydämeensä. Se saattaa joskus olla seurausta omien vanhempien tai kaverien toiminnasta, mutta itse koulukiusaajat ovat toimintansa valinneet, ei Jumala ole sitä tahtonut.