Takapää kolisee

Anonyymi

Takapää kolisee, kun ajaa kuoppaan.
Korjaakolla sanottiin, puslat on varmaan vaihtokunnossa.
Minkälaisesta työstä on kysymys.
Mazda 626. Ajettu 300000 km.

2

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko tuo pelkkä arvaus vai kunnollisen diagnoosin tulos?

      Aikoinaan itsellä oli Mazda 323, ajettu n. 350 tuhatta ja ikää lähes 18v. Takapää kolisi niin syynä olikin joustintuen ylälautanen joka oli läpiruostunut paskaksi. Kallistuksenvakaajan kiinnitys oli myös ruostunut poikki.

      Puslien vaihto periaatteessa ei ole kummoinen homma, mikäli pelkkiä puslia on saatavana. Pultit auki, tukivarsi irti, vanha kumipusla pois tukivarresta vaikka särkemällä ja uuden puslan prässääminen paikalleen mutta jo pelkkä tukivarsien pulttien irrottaminen voi osoittautua yllättävän työlääksi niiden ruostuttua kunnolla jumiin.
      Oletan tässä nyt että kumipuslia on saatavana erikseen, edes yleismallisia tarvikeosia eikä tarvitsisi uusia kokonaista tukivartta puslineen, mikä voisi maksaa pyörryttävän paljon. Ainakin ennen vanhaan Mazdaan tällaiset osat olivat käsittämättömän kalliita.

    • Anonyymi

      Hyvä arvaus. Autossani ei ole ruostevauriota, koska olen ruostesuojanut autoni heti uutena, ka usein tarkastuksen, joten ruostevauriosta ei ole kyse.
      Menen kohtapuolin katsastukseen. Kirjoitan sitten ensivunna, mikä kolinan aiheuttaa.
      Kiitos kommentista.
      Ennen 626tosta minulla oli 323 eikä siinäkään ollut ruostevauriota.
      Huoltaj´kaa autonne itse, niin lisäätte autonne ikää puolella.
      RAUTA RUOSTUU!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11175
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2246
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1664
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1256
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1066
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      102
      991
    Aihe