Mistä diagnoosi/testeihin

Anonyymi

Olen aika varma että olen autismin kirjolla, mutta olisihan se ihan kiva kunnon diagnoosi saada ennen kuin ihan vapaasti tätä sanoo muille. Mistä pitäisi lähteä pyytämään apua? Ala-ikäinen olen mutta vanhemmille en tahtoisi/voisi kertoa siitä etta haluan tutkimuksiin.

1

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa pyrkiä koululääkärin tai -psykologin juttusille nyt ensi alkuun. Autisminkirjo on kumminkin diagnoosi, joka saattaa vaikuttaa myös koulunkäyntiin... siinä mielessä tämä olisi järkevin vaihtoehto. Koululääkäri sitten voi ohjata siut oikeisiin tutkimuksiin, jos jotain autisminkirjoon viittaavaa löytyy.

      Mutta sun olisi kuitenkin kerrottava vanhemmillesi asiasta. Ei alaikäinen voi saada virallista diagnoosia vanhempien tietämättä - tutkimuksiin liittyy mm. vanhempien haastatteleminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2176
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1767
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      117
      1603
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1326
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      51
      1028
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1008
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      915
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      827
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      801
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      793
    Aihe