Samat naamat

Kävin tuossa kaupungilla pyörähtämässä. Samat ahdistuneet äidit siellä työntelee lapsiaan rattaissa...elämä on pelattu ja tyydyttävä siihen mitä on saanut. Melko ankeen näköistä. Ja sitä samaa on loppuelämä tiedossa, ellei sitten tule avioero ja pääsee taas rellestämään yöelämään.
51002
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itse voin todeta äitinä, että ei ahdista =).
Elämä hymyilee ja sinne yöelämään pääsen kyllä aina, kum tahdon. Aina ei vaan tahdo =), on ihanaa saunoa, istua iltaa lasten kanssa jne.Ja puuhailla muutakin.
Toisekseen käyn kyllä siellä yöelässäkin...oikeastaan vaihtelua sekkiin, mutta niin "kokemuksesta" (ennen lapsia) voin sanoa ett huoh, kyl sekkiin alkaa kyllästyttää pidemmän päälle. Nyt on kivempi elämä ku ennen =).

Äänestä

Ei sitä lapseton nainen tiedä, kuinka suuren onnen oma perhe voi tuoda. Hulluna kaupungilla pidettäisiin, jos siellä jatkuvasti hymyilisi. Vaikka äitiydessä ei pääse helpolla, kun lapset ovat pieniä, en vaihtaisi tätä johonkin yksinäisen naisen elämään.

Äänestä
  • Joopas joo...Sekö on elämän tarkoitus sitten?Perustaa perhe ja olla "olevinaan" tyytyväinen siihen? Entäs kaikki muut motiivit mitkä elämää pyörittää? Mä luulisin etten olisi yhtään sen onnellisempi jos mullla oliskin lapsia ja sellainen tasapaksu "turvallinen" elämä. En välttämättä halua edes sellaista. Miksi haluaisin? Elää samaa tylsää elämää loppuelämäni, jota vain voi yrittää piristää tahtomalla. siis tahtomalla jotain ja tekemällä jotain konkreettisia tekoja jotka olevinaan piristää sitä tylsyyttä jonka sitoutuminen vaatii. Jos mieli on vapaa ja muutenkin olet vapaa, niin voi tehdä mitä milloinkin ajattelee...ja haluaa. En halua omakotitaloa,en halua perhettä, en halua rasitteita! Olen vapaa tekemään mitä kulloinkin haluan ja tykkään siitä!!!!!!!! IHANAA!!

    Äänestä

  • vaiko ei? kirjoitti:

    Joopas joo...Sekö on elämän tarkoitus sitten?Perustaa perhe ja olla "olevinaan" tyytyväinen siihen? Entäs kaikki muut motiivit mitkä elämää pyörittää? Mä luulisin etten olisi yhtään sen onnellisempi jos mullla oliskin lapsia ja sellainen tasapaksu "turvallinen" elämä. En välttämättä halua edes sellaista. Miksi haluaisin? Elää samaa tylsää elämää loppuelämäni, jota vain voi yrittää piristää tahtomalla. siis tahtomalla jotain ja tekemällä jotain konkreettisia tekoja jotka olevinaan piristää sitä tylsyyttä jonka sitoutuminen vaatii. Jos mieli on vapaa ja muutenkin olet vapaa, niin voi tehdä mitä milloinkin ajattelee...ja haluaa. En halua omakotitaloa,en halua perhettä, en halua rasitteita! Olen vapaa tekemään mitä kulloinkin haluan ja tykkään siitä!!!!!!!! IHANAA!!

    Täällä keskustelupalstalla on tullut selväksi, että vapaamielisiä naisia löytyy Joensuusta. Onnea valitsemallasi tiellä!

    Äänestä

  • Onnellinen äiti kirjoitti:

    Täällä keskustelupalstalla on tullut selväksi, että vapaamielisiä naisia löytyy Joensuusta. Onnea valitsemallasi tiellä!

    Mikä on ihmiselle tärkeintä??
    Moni eri elämäntilanteessa (linnassa,intissä,huonossa suhteessa jne.)oleva ihminen on sanonut että: VAPAUS !!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sinkkuna... kirjoitti:

Kävin tuossa kaupungilla pyörähtämässä. Samat ahdistuneet äidit siellä työntelee lapsiaan rattaissa...elämä on pelattu ja tyydyttävä siihen mitä on saanut. Melko ankeen näköistä. Ja sitä samaa on loppuelämä tiedossa, ellei sitten tule avioero ja pääsee taas rellestämään yöelämään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu