Traktorin alv-vähennys

Anonyymi

Olisiko linjoilla henkilöä, joka osaa vinkata traktorin hankintaan liittyvään alv-vähennysasiaan?
Eli olen osakas kuolinpesässä, joka on ei aktiivinen maatila (pellot vuokrattu ja metsänhoitoakaan ei itse juurikaan tehdä). Kuolinpesä on alv-rekisterissä kyllä. Tilalla tarvitaan traktoria esim. lumen auraukseen, heinien niittoon ja polttopuuhommiin.
Nykyinen traktori alkaa vedellä viimeisiä. Jos tilalle ostaa alvillisen traktorin, voiko alvia vähentää verotuksessa?
Joskus harvoin näkee myynnissä ei-alvillisia koneita ja niiden hinnat on melkeimpä samat kuin alvillisten kokonaishinnat. Eli jos ei saisi alvia vähentää niin olisikohan se käytännössä kuitenkin melkein saman hintainen ostos, on sitten alvia mukana tai ei?
Kiitos kommentista.

9

5164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osta alviton.

    • Anonyymi

      Lumen auraus omalta pihalta / tieltä = yksityiskäyttöä
      Polttopuut omaan käyttöön = yksityiskäyttöä
      Heinien niitto omilta ei-viljelysmailta = yksityiskäyttöä

      -> ei alvillista toimintaa traktorilla, ei vähennysoikeutta

      Kaikissa vuoden 1994 jälkeen omistajaa vaihtaneiden koneiden hinnoissa on joko alv tai marginaalivero. Yritys voi vähentää alvin mutta marginaaliveroa ei. Yksityiskäyttöön ostettaessa asialla ei ole mitään merkitystä. Kokonaishinta ratkaisee.

    • Anonyymi

      Jos tuo kuolinpesä on alv-velvollinen, niin traktorin voi ostaa tietysti arvonlisäverollisena kuolinpesälle ja vähentää sen arvonlisäveron.
      Ja jos teillä on jo entinen traktori, niin silloin on varmaan tuttua, että yksityiskäytöstä pitää tehdä korjauserät, joista ei tietenkään saa vähentää arvonlisäveroa, eikä muutenkaan korjauserissä olevia yksityiskäytön menoja ei saa vähentää. Aivan samoin, kuin muutkin menoerät kuten puhelin, sähkö, tiemaksut ym. joissa yksityistaloutta, niiden alv:sta pitää tehdä korjaukset.

      Näistä löytyy varsin selkeät ohjeet vero.fi sivuilta tai kannattaa kysyä Veronmaksajain keskusliitolta. https://www.veronmaksajat.fi/ssl/Kysy-verojuristilta/Kysy-verojuristilta/#0374db14

      • Anonyymi

        ainahan tukijussi,
        on alvit,
        tililleen kuitanneet...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ainahan tukijussi,
        on alvit,
        tililleen kuitanneet...

        Pakkohan se on, kun maidostahan ne tilitetään ;) Jopa lienee hieman yksinkertainen tapaus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pakkohan se on, kun maidostahan ne tilitetään ;) Jopa lienee hieman yksinkertainen tapaus.

        just.
        tyhmä juntti,
        maitotilillehhän se aloittajakin halus rahat...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        just.
        tyhmä juntti,
        maitotilillehhän se aloittajakin halus rahat...

        Kelastahan ne alvit maksetaan pimeenä.


    • Anonyymi

      Voi olla, että verottaja pyytää lisäselvityksiä, jos ostat traktorin maatilalle, jolla ei ole mitään maataloustoimintaa ja -tuloja ilmoitettuna maatalouden 2-verolomakkeella.

      Jokainen tekee silti niinkuin itse parhaaksi näkee.

      • Anonyymi

        Ihan normaalia verottajan toimintaa, että kysytään, jos on kysyttävää. Kysyjän pellot vuokrattuna, joten kyllä 2-lomakkeelle on ilmoitettavaa.
        Minulla on vuokra-asuntoja, kyllä niistäkin verottaja kyselee, jos jonakin vuonna menot suuremmat, kuin tulot. Lisäselvityksen jälkeen homma yleensä ihan OK tai pyytävät vielä tarkennusta lisää siihen selvitykseen.

        Ja tuolle asiaa ymmärtämättömälle, joka irvisteli tukijusseja, että ei me kaikki olla tukijusseja, jotka omistamme traktoreita ja saadaan vähentää niistä arvonlisäveroja. Käsittääkseni tuo aloittaja, joka tätä kyseli, ei ole lainkaan tukijussi. Suurin osa metsää omistavista on kaupunkilaisia tm. ammattiryhmista, ei tukijusseja, silti heillä on metsätiloilla monenlaista konetta ja ovat alv-velvollisia. Kannattaa perehtyä verotukseen, eikä tuoda esille jotain mutu-juttuja!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      108
      9763
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      4982
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      66
      4759
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      5
      3243
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2451
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      106
      1696
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      45
      1487
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      53
      1451
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1414
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1331
    Aihe