Traktorin alv-vähennys

Anonyymi

Olisiko linjoilla henkilöä, joka osaa vinkata traktorin hankintaan liittyvään alv-vähennysasiaan?
Eli olen osakas kuolinpesässä, joka on ei aktiivinen maatila (pellot vuokrattu ja metsänhoitoakaan ei itse juurikaan tehdä). Kuolinpesä on alv-rekisterissä kyllä. Tilalla tarvitaan traktoria esim. lumen auraukseen, heinien niittoon ja polttopuuhommiin.
Nykyinen traktori alkaa vedellä viimeisiä. Jos tilalle ostaa alvillisen traktorin, voiko alvia vähentää verotuksessa?
Joskus harvoin näkee myynnissä ei-alvillisia koneita ja niiden hinnat on melkeimpä samat kuin alvillisten kokonaishinnat. Eli jos ei saisi alvia vähentää niin olisikohan se käytännössä kuitenkin melkein saman hintainen ostos, on sitten alvia mukana tai ei?
Kiitos kommentista.

9

5358

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osta alviton.

    • Anonyymi

      Lumen auraus omalta pihalta / tieltä = yksityiskäyttöä
      Polttopuut omaan käyttöön = yksityiskäyttöä
      Heinien niitto omilta ei-viljelysmailta = yksityiskäyttöä

      -> ei alvillista toimintaa traktorilla, ei vähennysoikeutta

      Kaikissa vuoden 1994 jälkeen omistajaa vaihtaneiden koneiden hinnoissa on joko alv tai marginaalivero. Yritys voi vähentää alvin mutta marginaaliveroa ei. Yksityiskäyttöön ostettaessa asialla ei ole mitään merkitystä. Kokonaishinta ratkaisee.

    • Anonyymi

      Jos tuo kuolinpesä on alv-velvollinen, niin traktorin voi ostaa tietysti arvonlisäverollisena kuolinpesälle ja vähentää sen arvonlisäveron.
      Ja jos teillä on jo entinen traktori, niin silloin on varmaan tuttua, että yksityiskäytöstä pitää tehdä korjauserät, joista ei tietenkään saa vähentää arvonlisäveroa, eikä muutenkaan korjauserissä olevia yksityiskäytön menoja ei saa vähentää. Aivan samoin, kuin muutkin menoerät kuten puhelin, sähkö, tiemaksut ym. joissa yksityistaloutta, niiden alv:sta pitää tehdä korjaukset.

      Näistä löytyy varsin selkeät ohjeet vero.fi sivuilta tai kannattaa kysyä Veronmaksajain keskusliitolta. https://www.veronmaksajat.fi/ssl/Kysy-verojuristilta/Kysy-verojuristilta/#0374db14

      • Anonyymi

        ainahan tukijussi,
        on alvit,
        tililleen kuitanneet...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ainahan tukijussi,
        on alvit,
        tililleen kuitanneet...

        Pakkohan se on, kun maidostahan ne tilitetään ;) Jopa lienee hieman yksinkertainen tapaus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pakkohan se on, kun maidostahan ne tilitetään ;) Jopa lienee hieman yksinkertainen tapaus.

        just.
        tyhmä juntti,
        maitotilillehhän se aloittajakin halus rahat...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        just.
        tyhmä juntti,
        maitotilillehhän se aloittajakin halus rahat...

        Kelastahan ne alvit maksetaan pimeenä.


    • Anonyymi

      Voi olla, että verottaja pyytää lisäselvityksiä, jos ostat traktorin maatilalle, jolla ei ole mitään maataloustoimintaa ja -tuloja ilmoitettuna maatalouden 2-verolomakkeella.

      Jokainen tekee silti niinkuin itse parhaaksi näkee.

      • Anonyymi

        Ihan normaalia verottajan toimintaa, että kysytään, jos on kysyttävää. Kysyjän pellot vuokrattuna, joten kyllä 2-lomakkeelle on ilmoitettavaa.
        Minulla on vuokra-asuntoja, kyllä niistäkin verottaja kyselee, jos jonakin vuonna menot suuremmat, kuin tulot. Lisäselvityksen jälkeen homma yleensä ihan OK tai pyytävät vielä tarkennusta lisää siihen selvitykseen.

        Ja tuolle asiaa ymmärtämättömälle, joka irvisteli tukijusseja, että ei me kaikki olla tukijusseja, jotka omistamme traktoreita ja saadaan vähentää niistä arvonlisäveroja. Käsittääkseni tuo aloittaja, joka tätä kyseli, ei ole lainkaan tukijussi. Suurin osa metsää omistavista on kaupunkilaisia tm. ammattiryhmista, ei tukijusseja, silti heillä on metsätiloilla monenlaista konetta ja ovat alv-velvollisia. Kannattaa perehtyä verotukseen, eikä tuoda esille jotain mutu-juttuja!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      116
      709
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      77
      673
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      48
      638
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      556
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      553
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      532
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      516
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      507
    9. 25
      457
    10. Vaikea luottaa täysin

      Kun et oikeasti kerro mitään. Kaikki niin ympäripyöreää ja epämääräistä.
      Ikävä
      52
      444
    Aihe