Voisiko kys. "yhtiön" hallituksen jäsenet paneutua yhteisön toimintaan kriittisesti ja ohjata suuntaa kun on se toimielin jonka se pitää tehdä! Itse koen että yhteisön tarkoitus on ensisijaisesti kouluttaa ammatteihinsa osajia. Organisaatiorakenne kummallinen ja jopa mielestäni nurinkurinen, on johtajaa ja päällikköä peräperään ja toiminta eriskummallista ja mikä pahinta opetuksen ja koulutuksen kustannuksella. Vast'ikään kokeiltu koulutusmalli missä nuorten koulutusvastuu sysättiin yrityksille harjoittelupaikoissa. Kolmesta "opiskeluvuodesta" kaksi oli yrityksissä joihin piti opiskelijan itse hakea ja saada paikka. Ja nykyään keskitytään erilaisiin "hankkeisiin" joiden hyödystä itse ainakin haluaisin kuulla/lukea selontekoa enkä vähiten taloudellisten sekä hankkeiden "tulosten" osalta. Lisäksi yhteydenpito opiskelijan (kodin) ja oppilaitoksen välillä on aivan käsittämättömän huonoa. Ei vastata soittoihin eikä palautetta saa millään tavalla haluamiinsa asioihin. Raine Lehkonen olet hallituksen puheenjohtaja toivon että viesti kantautuu sinulle ja reagoitte hallituksessa asiaan.
Etelä-Savon Koulutus Oy
Anonyymi
659
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Yrityksen Etelä-Savon Koulutus Oy liikevaihto oli 31,1 miljoonaa euroa 2017 ja työllisti 374 henkilöä. Liikevaihto laski 10 prosenttia. Tilikauden tulos oli -1,1 miljoonaa euroa ja liikevoittoprosentti oli -3,3. Yhtiön omavaraisuusaste oli 59,2 prosenttia. Ote on Taloussanomien julkiselta sivulta.
Siinäpä taloutta. Tukivaroilla mennään, veromarkat viuhuu. Koulutus eikun heikkenee ja tittelit lisääntyy. Hankkeita tehdään, tuloksia ei missään. Hankevaroilla on helppo työllistää ihmisiä. Vuoden 2018 tilinpäätöstä ei näy. On kansan hyvä tietää mikä on tilanne kuitenkin. Vähintä mikä on yhteiskunnan tehtävä, on puututtava koulutuksen tasoon ja toimintaan. Herrat ja naiset ne henkseleitä paukuttaa, mutta tilanne ei hyvälle näytä. Uskottavuus on kadonnut jo aikaa sitten. Lehtien palstoilla pällistely ei toimi. Ei tällä tavalla voi koulutusta enää tarjota. Tulevaisuus on varmasti verkkokoulutuksissa mikä heikentää yhä enemmän nuorten koulutusmahdollisuuksia. Ja selkeä säästökysymys kun valtio kiristi lompakon vetoketjua.
Laittakaa lappu luukulle. Nuorille on muualla enemmän mahdollisuuksia kuin näissä tuppukylissä. Savonlinnan SamiEdu on hyvä esimerkki hyvästä oppilaitoksesta. Suosittelen.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16075952/etelasavon-ammattiopisto-antoi-opettajalle
Siinäpä heidän toimintaa. Kertoo yrityksestä.
Valtionrahoitus 29.5 milj euroa tänä vuonna. Osavuosikatsauksiin kannattaa tutustua
https://www.esedu.fi/tietoa-meista/etela-savon-koulutus-oy/
Eikö joku voisi perustaa uuden ammatillisen koulutusympäristön nuorille ? Opiskelijalähtöisen. Kuten Xamk tekee näköjään. https://www.xamk.fi/xamkin-pedagoginen-kehittamisohjelma-2018-2022/#/0
Mitä muuta voi odottaa ?
Liikaa titteleitä ja taitamattomia sekä tietämättömiä. Kasvoja ei ole onnistuttu puhdistamaan. Värien perusteella keskustalainen lafka.