Joku (oliko se Vehviläinen) heitti ilmaan kysymyksen siitä, vetikö Kristian "Levin reissulla" 30 000 euron kännit - niin paljon miehen kannatus laski noiden tapahtumien jälkeen. Minusta ainakin asia on juuri niin; Kristianin tulee menettää voittonsa paljastettuaan todellisen luontonsa. Pahinta kaikessa oli se, miten Kristian ilkeili Jukalle "sosiaalihuollon ongelma-asiakkuudesta". Jukka oli avautunut talossa hänelle herkistä, lapsuuteensa liittyvistä asioista, ja niillä Kristian sitten riidan tullen Jukkaa löi. Vain erittäin epälojaali ja itsekeskeinen ihminen lyö toista tuollaisilla asioilla. Jukan hermostuttua ja jouduttua sitten lähtemään päiväkirjahuoneeseen, Kristian vielä myhäili silmät onnea loistaen sitä, miten Krisu tietää mistä painaa, että sattuu... Hyi hitto mitä hommaa aikuiselta mieheltä!
Tuon lisäksi kun ottaa huomioon jatkuvan naljailun muille asukkaille, jatkuvan viinantuskan ja dokaustoiveet, selän takana puhumiset, puiselle terassille räkimiset, Villen kurkkuun käymisen ja kaikki muut toimensa, ei voi kuin todeta (tästä minunkin entisestä suosikistani), että EI VOITTOON!
Tuon lisäksi kun ottaa huomioon jatkuvan naljailun muille asukkaille, jatkuvan viinantuskan ja dokaustoiveet, selän takana puhumiset, puiselle terassille räkimiset, Villen kurkkuun käymisen ja kaikki muut toimensa, ei voi kuin todeta (tästä minunkin entisestä suosikistani), että EI VOITTOON!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joku apinoimisilmiö, on vaan tämä Krisun suosio. Ihmiset on vaan niin riippuvaisia muiden mielipiteistä, muodostaessaan omia mielipiteitä suosikistaan. Kun muutkin ylistää rötjäkrisua, niin minä myös. Kristianin on pakko olla paras, kun kaikki niin sanoo. Vaikka se ei ole. Mutta kun niin sanotaan, niin täytyyhän sen olla. Viis siitä omasta aidosta mielipiteestä. Yhtykäämme vain sokeasti muiden mielipiteisiin, aivottomana laumasieluisena kansana.
Kyllä Krisun suosion alussa ymmärtää, mieshän oli tosi viihdyttävä ja hauska. Mutta sitten... paljastui se todellinen luonne, joka on todella ilkeä ja piikikäs, sekä paljastui se, minkä Ville näki jo ihan alkuun: Krisun alkoholiongelma.
Pahin alkkis tuosta porukasta on tekouskovainen Ville. Minkähänlainen kännikala on ollut nuorempana, näiden muiden osallistujien ikäisenä.
Paljon mahdollista, että näin tapahtui. Samalla tavalla Helmerin aamutakissa hipsuttelu Anun perässä, kuin varjo maksoi pojalle sen kolkyt donaa. Anu syövä ja makaava tapetti. Jäljelle jää epämiellyttävistä tehtävistä luistanut Ville. Takanapäin provosointia harrastava Kimmo, Tai suur-peluri Kevin. No kelle annat äänesi?
Kyllä kun tätä jäljellä olevaa porukkaa katsoo, ei kukaan ansaitsisi voittoa. Mutta ainoa jolle voiton soisi on Kevin. Harmiton, mistään mitään ymmärtävä lapsukainen joka kamppailee oman identiteettinsä kanssa. Ei ole puhunut kenestäkään pahaa. Anu nyt on niin harmaa kuin vain voi olla. Ehkä näkee Helmeristä perheensä elättäjän, ja tämähän pikkupoika siihen ansaan lankeaa.
Ville. On ihmeellistä että uskovaisen täytyy jatkuvalla syötöllä tuoda omaa uskoaan esille ja kaikkein tärkein elämässä joku mitätön raamattu. Edes synttäreillään omien lastensa laulun kuuleminen ei oikein edes säväyttänyt. Siellä ne vain lauloi onnittelulaulun ja se siitä. Tätä aivopesuahan se on. Ville yrittää jatkuvalla syötöllä ikään kuin käännyttää noita muita ja ainoa positiivinen piirre hänessä on että on saanut järjestystä taloon ja on hyvä kuuntelija. Ei kait lausettakaan missä ei mainittaisi jeesusta.
Kimmo menetti voittomahdollisuutensa aikaa sitten kun lähti tuohon Kristianin ja Jukan kelkkaan mukaan. Ilkeä ja vittumainen ja samalla pikkumainen poika joka ei missään nimessä ansaitse mies-titteliä. Puhuu selän takana jokaisesta pahaa paitsi Jukasta tai Kristianista koska he ovat hänen veriveljiään. Napisee pienemmästäkin asiasta ja on kateellinen jokaiselle jokaisesta asiasta. Kaksinaamainen lurjus jolla työnsaantimahdollisuudet BB:n jälkeen ovat vaikeat.
Kristian nyt on narsisti ja pelaa omaa peliään ja on ilkeä nille jotka asettuvat häntä vastaan. Löytää hyvin uhrinsa, tässä tapauksessa Villen jonka haluaisi nujertaa henkisesti. Tällaiset henkisesti alistavat ovat kaikkein pahimpia. Yrittää niin kovasti antaa itsestään mukavaa ja reilua kuvaa samalla älykkäämpää kuvaa puhuen välillä kirjakieltä ja näyttää tekevän paljon töitä että saisi muodostettua järkevältä kuulostavan lauseen itse lausetta edes itse ymmärtämättä. Perus alkoholisti ja sellainen tyyppi joka menee helpoimman kautta viitsimättä panostaa itse siihen mitenkään. Laskelmoiva ja osannut pelata BB:ssä hyvin tuota peliä alusta alkaen mutta joskus se fasadi murtuu ja murtuihan se. Näiden kahden, Kristianin ja Kimmon keskustelu on tupakkapaikalla aina Ville. Miten hänestä puhutaan pahaa ja pieninkin ele Villeltä otetaan esille ja sitä arvostellaan.
Helmeri nyt on poika joka ei myöskään ansaitse mies-titteliä. Saanut ilmeisesti kaiken aina tarjottimella, eikä itse viitsi panostaa mihinkään. Ymmärtämätön ja aika yksinkertainen tyyppi. Eikä oikein ole mukana missään, tietääkö edes itsekään missä tällä hetkellä on.
Ainoa jolle olisi saattanut suoda BB-voiton olisi ollut ilmeisemmin Timo.