Kissojen virtsatietulehdus ja kiiman oireet?

Anonyymi

Eli kyseessä 3-vuotias leikattu tyttökissa jolla virtsatietulehdus taas päällä. Eläinlääkäri epäilee kyseessä olevan idiopaattinen kystiitti. Ruokavalio muuttui ainakin raksujen puolesta.

Onko muita joilla leikatulla kissalla on selvät kiiman oireet ja liittyykö se varmasti tulehdukseen? Kissa leikattu vuosi sitten.

Kissalla oli viimeksi viikko sitten parin viikon antibiootti kuuri ja nyt taas pississä bakteeritulehdus. Nyt antibioottikuuri kestää 20 päivää.

Kissalla nyt maha ihan vetelänä. Ekan kuurin aikaan ei näin paljon. Maitohappobakteeri käytössä, mutta onko mitään muuta keinoa hillitä ripulia?

Feliway haihdutin on käytössä ja lisäksi tilasin suihkeen. Kuinka usein virtsatietulehdus voi uusiutua?

2

894

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lähinnä nyt mietityttää, että onko se nyt nimenomaan uusiutunut, vai pikemminkin ollut päällä koko ajan. Antibioottikuuri ei voi tehota, jollei kyseinen lääke tepsi juuri kyseiseen bakteeriin. Juuri siksi ihmisillekään ei aloiteta antibioottia ennen kuin bakteeri on tunnistettu kokeilla.

      Eli: tunnistiko eläinlääkäri ensimmäisellä kerralla bakteerin ja määräsi antibiootin sen mukaan vai määrättiinkö kuuri käytännössä sokkona?

      • Anonyymi

        Eli kyseessä stafylokokki spp bakteerikasvu johon määrättiin Clavaseptin 50mg antibioottikuuri. Ekalla kerralla antibioottikuurin kesto oli 15pv ja nyt 20pv.

        Viikonlopun ajan pitää katsoa jos kiiman oireet eivät häviä niin maanantaina kokeilla toista antibioottia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      206
      4285
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2269
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      61
      1420
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1161
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      122
      1059
    6. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      71
      1016
    7. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      95
      986
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      128
      936
    9. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      103
      901
    10. Kuvaile kaivattuasi

      kolmella adjektiivilla ja kolmella emojilla. Pidetään ketju asiallisena kiitos. 😁
      Ikävä
      54
      855
    Aihe