Eli kyseessä 3-vuotias leikattu tyttökissa jolla virtsatietulehdus taas päällä. Eläinlääkäri epäilee kyseessä olevan idiopaattinen kystiitti. Ruokavalio muuttui ainakin raksujen puolesta.
Onko muita joilla leikatulla kissalla on selvät kiiman oireet ja liittyykö se varmasti tulehdukseen? Kissa leikattu vuosi sitten.
Kissalla oli viimeksi viikko sitten parin viikon antibiootti kuuri ja nyt taas pississä bakteeritulehdus. Nyt antibioottikuuri kestää 20 päivää.
Kissalla nyt maha ihan vetelänä. Ekan kuurin aikaan ei näin paljon. Maitohappobakteeri käytössä, mutta onko mitään muuta keinoa hillitä ripulia?
Feliway haihdutin on käytössä ja lisäksi tilasin suihkeen. Kuinka usein virtsatietulehdus voi uusiutua?
Kissojen virtsatietulehdus ja kiiman oireet?
2
1102
Vastaukset 2
- Anonyymi
Lähinnä nyt mietityttää, että onko se nyt nimenomaan uusiutunut, vai pikemminkin ollut päällä koko ajan. Antibioottikuuri ei voi tehota, jollei kyseinen lääke tepsi juuri kyseiseen bakteeriin. Juuri siksi ihmisillekään ei aloiteta antibioottia ennen kuin bakteeri on tunnistettu kokeilla.
Eli: tunnistiko eläinlääkäri ensimmäisellä kerralla bakteerin ja määräsi antibiootin sen mukaan vai määrättiinkö kuuri käytännössä sokkona?- Anonyymi
Eli kyseessä stafylokokki spp bakteerikasvu johon määrättiin Clavaseptin 50mg antibioottikuuri. Ekalla kerralla antibioottikuurin kesto oli 15pv ja nyt 20pv.
Viikonlopun ajan pitää katsoa jos kiiman oireet eivät häviä niin maanantaina kokeilla toista antibioottia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.133721Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois196656Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!23627Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45617Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars95586- 56570
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29521Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520- 41519
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59505