Kokemuksia Pihavisio Oy nimisestä yrityksestä?

Hei,

minkälaisia kokemuksia muilla on Pihavisio Oy (www.pihavisio.fi, https://www.facebook.com/pihavisio.fi) yrityksestä, jotka mainostavat tekevänsä pihasuunnittelua, viherrakentamista, pihanhoitoa, neuvontakäyntejä, idealuonnoksia jne.?

Meille he lupasivat vuoden 2018 huhtikuussa tulla tekemään konsultointikäynnin pihalla tiettynä aikana. He eivät kuitenkaan tulleet lainkaan sovittuna aikana eivätkä ottaneet yhteyttä. Selvää pihasuunnittelijoiden ammattitautia - ajanhallinta täysin retuperällä.

Sain sitten jälkikäteen kiinni ja tulivat myöhemmin puoleksi tunniksi pihalle ihmettelemään. Pyysivät laittamaan tarjouspyynnön, jonka laitoin sähköpostilla. Eivät koskaan vastanneet kyseiseen sähköpostiin ja koitin saada lukuisia kertoja puhelimella kiinni. Lopulta lähes kuukautta myöhemmin minulle vastattiin puhelimeen ja ilmoitettiin, että eivät kerkiä vastaamaan meidän tarjouspyyntöön tai tekemään meidän pihaan.

Nyt yli 1,5 vuotta myöhemmin laittavat sähköpostin, että laskuttavat konsultointikäynnistä 3 tuntia. Kävivät siis puoli tuntia pihalla ja konsultointikäynti olisi kuulunut työhön, jonka olisin tilannut heiltä, mutta eivät koskaan vastanneet ja jouduin aloittamaan toisen toimijan kanssa alusta koko projektin.

Näillä ei tunnu olevan minkäänlaista käsitystä ajanhallinnasta, asiakkuuksienhallinnasta tms. Ei suosittele missään nimessä kääntymään piha-asioissa, pihasuunnittelussa, viherrakentamisessa, pihanhoidossa tms. heidän puoleensa.

Itselläni jäi vain ja ainoastaa huono maku suuhun koko asiasta.

3

3653

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pihavisio Oy vastaa..

      Pahoittelemme tapahtunutta, on totta että asiakasajanhallinta ja laskutus on meille ulkotyöläisille vaikea hoitaa. Teille ei ole lähetetty käynnistä laskua, myöhästymisen johdosta. Meille kerrottiin, että haluatte itse rakentaa. Konsultoinnin aikana (1h )annoimme ideoita ja neuvoja tee se itse työhön. Koko pihanne tarjouspyyntö tuli meille yllätyksenä myöhemmin sähköpostitse, ilman suunnitelmaa. Emme valitettavasti kauden kiireessä ehdi vastamaan jokaiseen tarjouspyyntöön, viimeiseksi jonoon jää valitettavasti kohteet, joissa ei ole pihasuunnitelmaa teetetty, koska niiden laskenta on vaikea toteuttaa.

      Maria Itkonen, toimitusjohtaja

    • Minulla oli tosi paha kokemusta. Heidän töiden jälkeen piha oli täynnä vettä koko syksyllä, ja he tuhosi meidän toimiva pihamme.

      Heidän työnsä jälkeen pihamme oli ollut täynnä vettä kuukausien ajan syksyllä ja talvella 2020. Heinäkuussa suoritettujen töiden aikana he poistivat salaojaputket silloinkin, kun kerroin heille, että edellinen omistaja on sanonut, ettei poista tai vaihda niitä. He eivät kuunnelleet minua eivätkä yrittäneet ymmärtää miksi putket olivat siellä. Koko syksyn aikana emme voineet käyttää pihaamme, se oli kuin vesilammikko. Piha on ollut aivan normaali ennen Pihavisio-teosta. Asuin täällä syksyllä 2019 ja se oli ok. Edellinen asukas sanoi ’se piha toimi hyvin ennen kuin urakoitsija tuhosi sen. Vaadi heitä toimiva piha’.
      He tekivät korjaustyö 4.6.2021, mutta korjaustyö ei ole toiminut, ja ilmoitin heille 8. kesäkuuta, että vesi ei vieläkään mene missään.

    • Suunnittelivat ja rakensivat meille pihamme. Jokusen vuoden jälkeen edelleen oikein hieno, varsinkin nyt kun kasvit kasvaneet. Suosittelen ehdottomasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      338
      11756
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      359
      7966
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      3083
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      98
      2258
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      156
      2219
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      8
      1656
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1261
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      55
      1103
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      908
    10. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      793
    Aihe