aktiivimalli

Anonyymi

rankaisi pahiten yli 55 vuotiaita. tietty rankaisi koska yli puolet on sellaisia jotka eivät edes töitä halua. kannattaisi satsata niihin jotka tosissaan töitä haluavat. tunnen monia jotka tahallaan yrittävät laistaa töihin joutumisen, itseni mukaan lukien.

8

253

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu- Suomen työelämässä on jo 80-luvulta alkaen ollut ilmiöitä, joiden vuoksi moni ei enää halua työelämään.

    • Anonyymi

      Kuka nyt niin tyhmä olisi että paskaduuniin vapaaehtoisesti haluaisi mennä?
      Nykyiset "työpaikat" ovat vuokrafirmojen paskaduuneja missä maksetaan alinta mahdollista palkkaa ja työnkuva on mallia apupoika antero ja firman paskaduunit lykitään ulkoistuksena tälle apinan virkaa suorittavalle hönölle.

      Yli 50-vuotias kyllä jo osaa ja tietää kun on tehnyt ihan normi palkkatyötä jo 20-30 vuotta eikä lähde riistettäväksi ellei sitten ole perseaukinen luuseri.

      Elämässä on muutakin kuin paskaduunit hautaan saakka!

    • Anonyymi

      Elämässä on paljon muutakin kuin työssäkäynti. Vaan jos työssäkäynti on mielekästä, niin kannattaa käydä töissä.

    • Anonyymi

      Mehiläisen ja Pihlajalinnan yhdistymisestä löytyy paljon riskejä, kun sote-alan ketjuuntuminen kiihtyy ja kilpailu vähenee. Valinnanvapaus voi vähentyä niin potilailla, kunnilla kuin työnantajillakin.Mehiläinen ja koko pihjalaLinna täytyy lopettaa! Suuret mielenosoitukset ryöväreiden alas ajamiseen alkaa!

    • Anonyymi

      Kalliiksi tulee myös veronmaksajille yksityiset terveydenhoito laitokset.
      Samoin vakuutusyhtiöille, kun kokeita otetaan tulojen maksimoimisekai.
      Samalla tavalla siellä joutuu juoksemaan moneen kertaan kuin julkisellakin puolella.

    • Anonyymi

      Silloin vuosikymmeniä sitten, kun suomalainen työelämä oli asiallisella tasolla, niin kyllä jokainen työpaikan saanut otti työpaikan vastaan innokkaasti.

      • Anonyymi

        Vielä 1970-luvulla työ tehtiin perusteellisesti ja hyvin, mutta noin 1985 alkaen tavoitteena oli, että työt tehdään mahdollisimman nopeasti. Jokainen tietää, mikä on nopean työn lopputulos.


    • Anonyymi

      Mitä jos opettelisitte kirjoittamaan oikeaan palstaan?

      Vai vainko Naantalin yli 55-vuotiaita tarkoititte?
      Tietääkseni Naantalilla ei ole erikseen mitään sääntöjä juuri yli 55-vuotiaita varten. Annahan tulla vastausta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      293
      1185
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      294
      1071
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      928
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      849
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      78
      843
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      108
      712
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      561
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      518
    Aihe