Kyssärii....

Millainen on turhamainen ihminen?
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Itsetunto huono, elämä pyörii muilta saadun huomion varassa ja mikään huomio ei koskaan ole riittävää.

Äänestä
  • Eli kaikki ihmiset.

    Äänestä

  • Minusta turhamainen ihminen on leuhka ja kylmä, jolla on kusi noussut päähän menestyksestä tai jostain, mistä liene syystä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eli kaikki ihmiset.

    Puutun tähän sivusta. Huomioiduksi tuleminen on normaalia, mutta turhamaisella se on varmaankin liiallista niin että se näkyy elämässä useimmilla osa-alueilla ja vaikuttaa kaikkeen tekemiseen ja ajatteluun.

    Äänestä

  • Leuhka kusipää J

    Äänestä

Tuo mutaatio S on turhamainen
Kateellinen kaikille huomiosta ja muuntautuu heiksi jotta saa sen huomion itselle jota sai ne muut

Hän ei etsi rakastettua vaan hän etsii koko maailmaa rakastaan ja ihailleen itseään

Äänestä
  • Sun logiikka ontuu tosi pahasti. Kirjoitat itsestäsi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sun logiikka ontuu tosi pahasti. Kirjoitat itsestäsi.

    Miksi S sinulle on palsta ihailu tärkeämpään kuin saada ihastuksesi ihailua?

    Se kertoo sinusta paljon!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi S sinulle on palsta ihailu tärkeämpään kuin saada ihastuksesi ihailua?

    Se kertoo sinusta paljon!

    No jätäpä rauhaan.

    Äänestä

Eräänlaista identiteetti varkautta, nyt kyseessä on useampi matkittava henkilö. Todella säälittävää, elämänsä täyttämistä. Kenen kuvaa katselet, kenen askeleilla kävelet, kenen elämää elät. Pitäisi muistaa varkaalla kaikkine persoonoineen on vain oma tulevaisuutensa. Mikään ihmis-, rakkaussuhde ei voi onnistua, kimppapersoonana. Kukaan toinen ei voi tuoda onnea kauhalla, tynnyrilläkään.
Miksi hyljännyt oman itsensä, olisiko mitään mahdollisuutta, edes yrittää löytää pala omaa sielua. Se olisi omaa, pyrkiä sitä katsomaan myönteiseti, ja siitä iloitsemaan. Täydellistä ihmistä ei ole, jokaisella omat kipunsa, virheensä päivittäin, nekin ovat omia, seuraavalla kerralla yritän toisin.
Toisten ihmisten tekemisistä, turhamaisuudesta tai reaalisuudesta, sydämen tilasta, ajatuksista on turhaa tehdä kuvitelmia.
Kuljetaan kukin matkaamme ja annettaisiin toistenkin kulkea rauhassa omaansa.

Äänestä

Ihminen jonka elämä rakentuu vain materiaalisista ja ulkoisista asioista. Ihminen jonka ensisijaisesti elämässä tärkein asia on omaisuus kuten raha, kauniit kalliit esineet ja asiat, niiden tuoma identiteetti ja status. Myös monesti liittyy tietynlainen ulkonäkö habitus.

Äänestä
  • Entä onko turhamainen ihminen sellainen joka ei uskalla poiketa muiden tyylistä, vaan pukeutuu kuten toiset ja siihen mikä on muotia tällä hetkellä? Tai onko kauniista esineista ja vaatteista pitävä vain mukavuuden haluinen vai mikä?

    Äänestä

  • Entä jos nauttii hyvin tehdyistä asioista, muttei tuo sitä mitenkään esille muille? Mielestäni ei kyse statuksesta tai turhamaisuudesta. Rahaa taas tarvitsee jotta selviytyy ja saa syötävää, voi pitää itsestään huolta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Entä jos nauttii hyvin tehdyistä asioista, muttei tuo sitä mitenkään esille muille? Mielestäni ei kyse statuksesta tai turhamaisuudesta. Rahaa taas tarvitsee jotta selviytyy ja saa syötävää, voi pitää itsestään huolta.

    Tämä ainut kommentti multa tähän. :)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Entä jos nauttii hyvin tehdyistä asioista, muttei tuo sitä mitenkään esille muille? Mielestäni ei kyse statuksesta tai turhamaisuudesta. Rahaa taas tarvitsee jotta selviytyy ja saa syötävää, voi pitää itsestään huolta.

    Tietenkin saa olla ylpeä saavutuksistaan ja saa näkyä kovan työn tulokset. Ylpeys ja turhamaisuus yleensä sekoitetaan toinen toiseensa. Ylpeä saa olla jos elämässä on asiat hyvin, leuhka ei tarvitse olla ;) Turhamaisuudessa on se ero että materiaaliset asiat ajaa hänen persoonaansa että pitää olla jotakin "parempaa" eli status olla jotain parempaa. Ihmiset turhamaisen ihmisen elämässä on vähempi arvoista jos he eivät yllä hänen tasollensa. Hän valikoi ystävänsä ja ihmiset elämäänsä heidän ansionsa, omaisuuden, ulkonäön mukaan tms. Eli häntä ajaa päätökset ym. ajatus jostakin paremmuudesta eikä sydän. Ja toki turhamainen ihminen voi rakastaa jotakuta mutta rakkaus saattaa nopeasti loppua mikäli status, elintaso ym. eivät kata hänen tarpeitaan.
    Turhamainen ihminen saattaa myös elää pitääkseen omaa mielikuvaa paremmuudesta riippumatta siitä onko todellisuudessa varaa ylläpitämään tietynlaista elintasoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Millainen on turhamainen ihminen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu