Olen tässä nyt miettinyt pakettikoneen päivittämistä ja päivitån kaiken muun paitsi massamuistini ja ssd. Minulla on käyttäjärjestelmä window 10 home ssd sisällä. Riittääkö että nyppään irti ja laitan kiinni uuteen emolevyyn ja kone on valmis käyttöön vai potäåkö minun asentaa uusi käyttöjärjestelmä jos tämän hetkinen on minun ssd essä.?
Auttakaa minua
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Käyttöjärjestelmäsi on ilmeisesti tullut ostetun pakettikoneen mukana.
Tällöin se on sidottu emolevyyn. Kun vaihdat emon, sinun nykyinen lisenssisi ei oikeuta käyttämään uutta emoa vanhan lisenssillä.
Ajuri- ja muiden yhteensopimattomuuksien vuoksi joudut joka tapauksessa asentamaan käyttöjärjestelmän uudelleen. Windows 10:n tapauksessa joudut myös hankkimaan uuden lisenssin emollesi.
Jos se pakettikoneesi on ns. merkkikone, on hyvinkin mahdollista ettei koteloon sovi tavanomainen ATX-standardin mukainen emo, tällainen normiemo voi myös olla yhteensopimaton merkkikoneen virtalähteen kanssa.
Harkitsepa tarkkaan mitä sittenn teetkin ettei mene rahat vaan hukkaan ja harakoille.
Ei ole järkeä ostaa pakettikone ajatellen että päivittää sitä jatkossa sillä monesti niiden kotelot eivät ole standardeja eli ei käy standardikomponentit.. Lisäksi vaikka kotelo olisikin voi joutua silti turhaan vaihtamaan esimerkiksi powerin joka on mitoitettu juuri alkuperäisille komponenteille eli pelivaraa ei ole.
Tuohan vastaa samaa tilannetta, että tökkäisit nuo kiintolevysi nykyisestä koneesta johonkin toiseen koneeseen.
Ei toimi homma, koska kiintolevylle asennetun Win 10:n lisenssi ei ole sen toisen koneen emolle tarkoitettu. Myöskin kiintolevylle asennetut laiteajurit ovat yhteensopimattomia sen toisen koneen emon kanssa.